Ασθένειες Υδαρές κουτσουλιές σε καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Touiti2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Touiti2

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2022
Μηνύματα
142
Πόλη
Ελλάδα
Γεια σας! Έχω καθαρίσει το κλουβί του Κίτσου μου εδώ και 2 ώρες και παρατήρησα ότι έχει κάνει υδαρεις κουτσουλιές χρωματισμένες από την αυγοτροφη και είναι στο πικ της πτερορροιας είναι ανησυχητικο;Επίσης μόλις προσπάθησα να σας επισυναψω φωτό και δεν με αφήνει πείτε κάποια εφαρμογή που μειώνει τα mb! Ευχαριστώ πολύ
 
@Touiti2 κι έχει τόσα ζαχαρωτά; Εντύπωση μου κάνει. Δύο αυγοτροφες που έχω δοκιμάσει ούτε καν δεν έχουν τόσα φρούτα. Μπορεί αυτή από την άλλη να έχει. Δεν ξέρω εάν φταίει αυτή. Μήπως του έδωσες λαχανικά κ γι'αυτό είναι περισσότερο υδαρες;
Κ εγώ όταν του δίνω λαχανικά ή όταν κάνει μπάνιο, οι κουτσουλιές του Σοφοκλή μου, έχουν περισσότερη υγρασία αλλά δεν με ανησυχεί. Μετά συνεχίζουν να είναι κανονικές. Κοίτα εάν παραμείνουν.
Δες αυτό
 
@MARY58 Όχι έχει μέρες να φάει λαχανικά...κάτι χρωματιστα είναι από την τροφη...Του είχα πάρει αναγκάστηκα μια χύμα τροφη..Γιατί το πετ σοπ είχε έλλειψη και από Manitoba που του δίνω και από την Versele και εκείνη την ώρα έκλειναν τα μαγαζιά και δεν είχα χρόνο να πάω σε άλλο και είχα ξεμείνει.. Δυστυχώς ήταν η μόνη λύση και τώρα αύριο θα πάω σε άλλο να του παρω Manitoba 1 κιλό
 
@Touiti2 να σου πω, η χύμα τροφή ή αυτό που βαφτίζουν βιταμίνη, ήταν η πρώτη μου σκέψη με τα ζαχαρωτά αυτά. Κάποτε τα έδινα στο πρώτο μου καναρινι. 🤨. Ευτυχώς όχι για πολύ. Στην θέση σου θα το παρακολουθούσα αν συνεχίσει κ οπωσδήποτε θα άλλαζα την τροφή του.
 
@Touiti2 εγώ κάποια στιγμή που είχα πάρει χύμα τροφή από ανάγκη από αυτά τα χρωματιστά που έχει η τροφή είχαν γίνει κόκκινο καφέ οι κουτσουλιές, είχα τρομάξει μην είναι αίμα αλλά μόλις πήρα την συσκευασμένη τροφή έγιναν πάλι πράσινες. Μάλλον κάτι τέτοιο έγινε και σε εσένα και δεν είναι ανησυχητικό. Τώρα αν αλλάξεις τροφή και συνεχίσει να είναι έτσι θέλει γιατρό
 
@meniam όταν έχουν αίμα είναι μαύρες. Αυτό το χρώμα είναι μάλλον από αυτά τα κόκκινα της τροφής αλλά υδαρές δεν είναι.´Ομως επειδή στο χαρτί κουζίνας δεν φαίνονται καλά τα ούρα γι αυτό πάντα τις τσεκάρουμε σε κόλλα Α4
 
IMG_20220819_213537_copy_1160x1547.webpετσι είναι η αυγοτροφη! Η φωτογραφία τραβήχτηκε στις 6:00 το απόγευμα!
[automerge]1660943463[/automerge]
@Touiti2 αυτά τα άσπρα να πω ότι τα είχε από τότε που την άνοιξα
 
@Touiti2 , άφησέ το να καταναλώνει μόνο σπόρους (αν είναι δυνατό τίποτε άλλο πέραν του κόκκαλου σουπιάς) τις επόμενες δύο ημέρες και έπειτα βλέπεις τις κουτσουλιές και συζητάμε περαιτέρω
 
Back
Top