Φροντίδα Υιοθέτησα δυο καρδερίνες κι ένα φλωροκάναρο και χρειάζομαι βοήθεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Muscaros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Muscaros

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαρ 2021
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Είμαι ο Αλέξανδρος και έχω δυο παπαγαλάκια.
Πριν απο πέντε μέρες απεβίωσε ενας κύριος ο οποίος έμενε σε ενα διαμερισμα της πολυκατοικίας μου. Ο άνθρωπος αυτος ειχε στην κατοχή, αρκετά χρόνια, δυο καρδερίνες κι ενα φλωροκαναρο(υποθέτω). Οταν ηρθαν άνθρωποι απο την οικογένεια του για να καθαρίσουν το σπίτι αφησαν τα κλουβιά με τα πουλιά στην είσοδο της πολυκατοικίας, διότι δεν τα ήθελαν. Τα υιοθέτησα εγω. Ηταν πολυ βρώμικα τα κλουβια και τα πουλιά δεν έχουν δαχτυλίδι. Ειμαι πολύ προβληματισμένος και δεν ξερω τι να κάνω.
Οι καρδερίνες αν ειναι πολλά χρόνια στην αιχμαλωσία μπορούν να ελευθερωθούν;
Σας ευχαριστώ πολύ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι καρδερίνες αν ειναι πολλά χρόνια στην αιχμαλωσία μπορούν να ελευθερωθούν;
Δεν μπορούν όχι.

Ανέβασε αν θέλεις μερικές φωτογραφίες για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκονται πουλιά και κλουβιά για να δούμε πώς θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Γενικά, να πάρουμε μια άποψη από αυτό που βλέπεις εσύ.
 
Καλησπέρα,
Τα κλουβιά τους τα πέταξα γιατί ηταν χάλια και σκουριασμένα.
Ειχα δύο κλουβιά ενα μικρό κι ενα μεγαλο. Στο μεγάλο εβαλα και τις δυο καρδερίνες μαζι, αναγκαστικά γιατί δεν ειχα τριτο κλουβι. Ετσι στο μικρό μπήκε το καναρινι.

received_350578052835869.jpegreceived_265481578386172.jpeg

Εδω είναι ο πρώτος τυπακος, με ταλαιπωρημένη αριστερη φτερουγα.

received_3780003515368295.webp
Κι εδω ειναι ο άλλος τυπακος...
received_3108756219400585.jpeg
[automerge]1615216158[/automerge]
received_926962471379626.jpegreceived_502670504060571.jpegreceived_111942237518177.jpeg
 

Συνημμένα

  • received_926962471379626.webp
    received_926962471379626.webp
    62,9 KB · Προβολές: 20
  • received_502670504060571.webp
    received_502670504060571.webp
    58,3 KB · Προβολές: 17
  • received_111942237518177.webp
    received_111942237518177.webp
    47,8 KB · Προβολές: 19
Τελευταία επεξεργασία:
Ψυχουλες μου κι αυτα. Το ότι τα άφησαν ετσι, πραγματικά με ξεπερνά. Πώς ήταν σίγουροι ότι θα τα υιοθετήσει καποιος που τα νοιαζεται? Μπραβο Αλεξανδρε για την κίνηση σου, να'σαι καλα!
 
Ο άνθρωπος αυτος ειχε στην κατοχή, αρκετά χρόνια, δυο καρδερίνες
Αλέξανδρε, οι καρδερίνες αυτές δεν είναι από αυτές που βρίσκονται στην αιχμαλωσία για πολλά χρόνια. Οι συγκεκριμένες δεν έχουν περισσότερο από χρόνο στο κλουβί αλλά από τη στιγμή που δεν μπορεί να αποδεχτεί η άποψή μου, πάμε παρακάτω.

Στο μεγάλο εβαλα και τις δυο καρδερίνες μαζι
Είναι λάθος αυτό. Πρόκειται για δύο αρσενικά πουλάκια τα οποία μόλις εξοικειωθούν με το χώρο, θα γίνει σφαγή, ειδικά την περίοδο της άνοιξης που διανύουμε.

Χρειάζονται συχνή, σχολαστική καθαριότητα, τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Για τη διατροφή τους πρέπει να δίνεις ένα συσκευασμένο μείγμα σπόρων για καρδερίνες και λίγο καλά βρασμένο αυγό μια φορά την εβδομάδα. Επίσης, ένα μικρό κομμάτι από κάποιο λαχανικό εποχής, δύο με τρεις φορές την εβδομάδα.
 
Αλέξανδρε, οι καρδερίνες αυτές δεν είναι από αυτές που βρίσκονται στην αιχμαλωσία για πολλά χρόνια. Οι συγκεκριμένες δεν έχουν περισσότερο από χρόνο στο κλουβί

Εννοείς οτι δεν επιβιώνουν στην αιχμαλωσία;
Ο άνθρωπος αυτός είχε πάντοτε καρδερίνες, από την πρώτη στιγμή που ήρθε στην πολυκατοικία, πριν 6 χρόνια.
Τις αναγνωριζα απο το κελαϊδισμα τους.
Αρα θα πέθαιναν οι καημένες και θα αγόραζε καινούργιες.
Πολύ κρίμα...
Αν, οπως λετε, δεν έχουν περισσότερο από ενα χρόνο στο κλουβί, μήπως είναι πιθανό να καταφερω να τις ελευθερώσω;
 
Αρα θα πέθαιναν οι καημένες και θα αγόραζε καινούργιες.
Ακριβώς. Δυστυχώς, συνήθως αυτή είναι η τύχη των αιχμαλωτισμένων από τη φύση πουλιών. Τις θεωρούν αναλώσιμες.

Αν, οπως λετε, δεν έχουν περισσότερο από ενα χρόνο στο κλουβί, μήπως είναι πιθανό να καταφερω να τις ελευθερώσω;
Δεν έχει περάσει χρόνος που βρίσκονται στο κλουβί. Δεν έχουν κάνει πτερόρροια στο κλουβί ακόμα δηλαδή. Αν θα επιβιώσουν είναι ένα ρίσκο το οποίο δεν μπορώ να σου προτείνω να πάρεις.
 
Τις θεωρούν αναλώσιμες.

Δεν μπορώ να εκφρασω το ποσο αηδία νιώθω για όλους αυτούς που συμπεριφέρονται ετσι σε αυτα τα πλασματα.

Αρα τι μου προτείνετε να κάνω;
Συνεχίζω να τις έχω, προσφέροντας τους οτι καλύτερο μπορω απο διαμονη, διατροφή και καθαριότητα...

Σκέφτομαι να φτιάξω μια μεγαλη κλουβα, διαστασεων
2m πλατος x 3m υψος x 1m βαθος
Θα μπορούσαν εκει τα αρσενικά να ειναι και τα δυο μαζι, ή και παλι θα μαλώνουν συνεχώς;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας...
[automerge]1615294095[/automerge]
Απο την άλλη δεν θέλω να ειμαι, άθελά μου, αλλος ένας που έχει αγριες καρδερίνες σε αιχμαλωσία.

Τις υιοθετησα και θέλω το καλύτερο γι αυτές το οποίο θα ηταν να μπορέσουν να πετάξουν ελεύθερες και πάλι...

Μακάρι να μπορούσα να το καταφέρω...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τις υιοθετησα και θέλω το καλύτερο γι αυτές το οποίο θα ηταν να μπορέσουν να πετάξουν ελεύθερες και πάλι...
Επικοινώνησε με την ΑΝΙΜΑ
https://www.wild-anima.gr/epikinonia/
Γνωρίζουν πως πρέπει να εντάξουν τα άγρια πουλιά με ασφάλεια στην φύση.
 
Σκέφτομαι να φτιάξω μια μεγαλη κλουβα, διαστασεων
2m πλατος x 3m υψος x 1m βαθος
Θα μπορούσαν εκει τα αρσενικά να ειναι και τα δυο μαζι, ή και παλι θα μαλώνουν συνεχώς;
Θα μαλώνουν με κάθε ευκαιρία, απλά όσο μεγαλύτερος είναι ο χώρος, τόσο μικρότερη η πρόκληση που θα νιώθουν και άρα οι καβγάδες που θα γίνονται.

Συνεχίζω να τις έχω, προσφέροντας τους οτι καλύτερο μπορω απο διαμονη, διατροφή και καθαριότητα...
Αυτό αξίζει δικαιωματικά στα πουλιά εκτροφής που διατηρούμε για συντροφιά, πόσο μάλλον σε αυτά που αιχμαλωτίστηκαν.

Αρα τι μου προτείνετε να κάνω;
Εγώ θα τις απελευθέρωνα, αν έβλεπα και με την παρατήρηση ότι θα τα καταφέρουν. Δεν μπορώ όμως δυστυχώς να σου προτείνω τι να κάνεις εσύ. Είναι λεπτό το θέμα.

Αν κάποιο από τα παιδιά νιώθει ότι μπορεί να προτείνει κάτι, ας το κάνει παρακαλώ.
 
@Stavros Από τη στιγμή που μπορείς να καταλάβεις ότι δεν έχουν περάσει πτερόρροια στο κλουβί υποκλίνομαι!
 
Πώς καταλάβατε ότι δεν ζουν χρόνια στο κλουβί?
Αχιλλέα, συγνώμη δεν είχα δει αυτήν την ερώτησή σου.

@Stavros Από τη στιγμή που μπορείς να καταλάβεις ότι δεν έχουν περάσει πτερόρροια στο κλουβί υποκλίνομαι!
Λοιπόν, σε μια προσπάθεια να απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, θα πω ότι δεν χρειάζονται υποκλίσεις. Το χαρακτηριστικό σημείο που με έκανε να καταλήξω στο συμπέρασμά μου, είναι αυτό:

redmask.jpg

Η φωτογραφία δείχνει δείχνει τον λιποχρωμικό χρωματισμό (κόκκινο) της μάσκας της καρδερίνας του θέματός μας.

Ο χρωματισμός αυτός εξαρτάται από τη διατροφή. Συγκεκριμένα, η ένταση του κόκκινου χρώματος στο πτέρωμα δεν έχει να κάνει μόνο με την ποιότητα των τροφών αλλά και με την ποικιλία τους, η οποία θα πρέπει να είναι πλούσια σε καροτενοειδή.

Βέβαια, όπως είναι γνωστό, ο χρωματισμός του κόκκινου πτερώματος μπορεί να γίνει σχετικά αξιοπρεπής αν χορηγήσουμε στο πουλί τεχνητές χρωστικές ουσίες μέσω της διατροφής του. Το "κακό" όμως με τις καρδερίνες είναι ότι έχουν εκείνη την κίτρινη γραμμή στο φτερό, η οποία γίνεται πορτοκαλί όταν δοθούν κόκκινες χρωστικές στο πουλί για να κάνει μία εντυπωσιακή μάσκα μετά από την πτερόρροιά του, με αποτέλεσμα να κάνουν μπαμ από μακριά αυτές οι απόπειρες.

Έτσι, το καλύτερο που μπορεί να πετύχει κανείς μετά από την πτερόρροια μιας αιχμαλώτως καρδερίνας ή στην ευτυχή περίπτωση μιας καρδερίνας εκτροφής (η εικονιζόμενη στη συνέχεια), είναι αυτό:

redmask2.jpg

Με λίγη προσοχή μπορεί ο καθένας να διακρίνουν τη διαφορά.
 
@Stavros
Ευχαριστούμε για τις γνώσεις σου, πολύ κατατοπιστική επεξήγηση...

Αύριο ή μεθαύριο θα παω στην ΑΝΙΜΑ στην Καλλιθέα για να δουν αν μπορούν να ελευθερωθούν οι καρδερίνες.

Μου είπαν ότι θα τις αναλάβουν αυτοι κι αυτο μπορώ να πω πως με καθησυχασε αρκετά. Νομιζω οτι είναι οι πλέον κατάλληλοι για να προετοιμάσουν αυτά τα πλασματα προς την απελευθέρωση τους.
 
Σήμερα το μεσημέρι εδωσα τις δυο καρδερίνες στην ΑΝΙΜΑ. Οταν τις παρέλαβαν έλεγξαν τα πουλιά διεξοδικά και μου είπαν οτι εχουν αβιταμίνωση.
Θα τις κρατήσουν μεχρι να δυναμώσουν και θα τις απελευθερωσουν μαζί, ιταν είναι έτοιμες...
 
Back
Top