Γενικά Υιοθέτησα δύο παπαγαλάκια budgies

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ckdodis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ckdodis

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2022
Μηνύματα
226
Πόλη
Ηγουμενίτσα
Καλησπέρα σε όλους,

με πολύ χαρά σας παρουσιάζω δύο παπαγαλάκια που υιοθέτησα μόλις πριν από λίγο! Η αγορά έγινε από επαρχιακό pet shop.

Ξεχώρισα από τα 20 πουλάκια που είχε η κλούβα αυτά τα δύο με κριτήριο, την 'ζωντάνια' τους στο σώμα και στο βλέμμα, το περιποιημένο φτέρωμα, τα καθαρά ρουθούνια, καθαρές αμάρες από κουτσουλιές. Νομίζω ότι το αριστερά στην φωτογραφία είναι αγοράκι και το δεξιά κοριτσάκι. Διορθώστε με εάν κάνω λάθος!

Από τα ματάκια τους και τις ρίγες πάνω από το χαλινό τους μοιάζουν να είναι νεαρά σε ηλικία. Ακόμα και από το μέγεθος τους σε σύγκριση με τα άλλα δύο budjies που έχω (ένα εγγλέζικο και ένα σαν αυτά της φωτογραφίας) αυτά μου φαίνονται μινιατούρες! :)

Θα τηρήσω καραντίνα 30-40 ημερών με άλλο χώρο και θα δω μετά τι θα κάνω, εάν θα ενώσω σε σμήνος.

Περιμένω σχόλια, συμβουλές, επισημάνσεις και γενικότερα παρατηρήσεις. Μοιάζουν και σε εσάς νεαρά τα πουλάκια; Βλέπεται κάτι ανησυχητικό;

Ήδη σκέφτομαι ονόματα! :)

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων...
 

Συνημμένα

  • m_budjies.webp
    m_budjies.webp
    104,2 KB · Προβολές: 155
Καλημέρα σε όλους,

άρχισαν να τρώνε και φαίνονται ακόμα επιφυλακτικά! Έχω τοποθετήσει το κλουβάκι, νέο μεγαλύτερο από το προηγούμενο σε γωνία ώστε να νιώθουν κάπως προστατευμένα και έβαλα μέσα μία μικρή ανοιχτού τύπου ταΐστρα για να βρίσκουν πιο εύκολα το φαγητό τους, σε καμία εβδομάδα θα αρχίσω να τους προσφέρω και λαχανικά - φρούτα.

Καμία εικασία για την ηλικία τους;

σας ευχαριστώ όλους.
 
Καλημέρα σε όλους,
σας επισυνάπτω δύο φωτογραφίες από τα παπαγαλάκια για να μου πείτε την άποψη σας σε ότι αφορά την ηλικία τους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • B1.webp
    B1.webp
    43,6 KB · Προβολές: 11
  • B2.webp
    B2.webp
    31,1 KB · Προβολές: 11
@ckdodis
Με τις κοντινές φωτογραφίες νομίζω ότι ξεκαθάρισε η κατάσταση.
Το πρώτο είναι μικρό περίπου 3 έως 5 μηνών, και στο δεύτερο έχει σχηματιστεί η ίριδα του ματιού, οπότε είναι σίγουρα πάνω από 9 μηνών.
Πιστεύω ότι πάνω κάτω αυτή είναι η ηλικία τους.
 
@Vada Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Στο petshop δεν φαινόταν ίριδα στο μάτι του δευτέρου. Με ξεγέλασαν και οι γραμμές πάνω από τον χαλινό, αλλά δεν φαινόταν ίριδα.
Ελπίζω να γίνουμε καλοί φίλοι και ας μην είναι τόσο μωράκι.
 
Back
Top