Γενικά Υιοθεσία ενός καναρινιού και δυο finches

redionreddies

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2020
Μηνύματα
84
Πόλη
Ρέθυμνο
Γεια, λίγες μέρες τώρα ένα συγγενικό πρόσωπο βρέθηκε με 2 finches και ένα καναρίνι. Είναι και τα 3 σε ένα μικρό σκουριασμένο κλουβί σε άθλιες συνθήκες. Απευθύνομαι λοιπόν εδώ στους πτεροφιλους αν κάποιος ενδιαφέρεται να υιοθετήσει τα 3 αυτά πουλάκια. Περιοχή Ρέθυμνο ή Κρήτη (δεν έχω ιδέα πως θα γινόταν να τα στείλω). Απευθύνομαι μόνο σε αυτούς που όντως θέλουν να τους προσφέρουν ένα καλύτερο μέλλον. Δεν γνωρίζω ηλικίες και φύλο. Τα είδη δεν γνωρίζω να τα διακρίνω αλλά από την αναζήτηση που έκανα το καναρίνι μοιάζει με lancashire (με μαλλάκια) Και τα finches με ζεβράκια. Κάτι τελευταίο θα ήθελα την βοήθεια σας για την διατροφή τους για το διάστημα που θα τα έχει ο θείος μου. Έχω έναν παπαγάλο και γνωρίζω αρκετά από διατροφες πουλιών, αλλά δεν εχω ιδέα από καναρίνια.
*Έχω μια φώτογραφια δεν είναι πολύ καθαρή.. Αλλά δεν μπορώ να την ανεβάσω λέει είναι μεγάλο αρχείο.
 
Μέχρι να βρεθεί κάποιος να τα αναλάβει αν μπορείς βάλε το καναρίνι σε ένα άλλο κλουβί μόνο του.
Τα ζεμπράκια τρώνε την τροφή για παραδείσια πουλιά που είναι σχεδόν ίδια με την τροφή για μικρούς παπαγάλους.
Στο καναρίνι οποιαδήποτε συσκευασμένη τροφή για καναρίνια θα είναι μια χαρά.

Όταν μπορέσεις ανέβασε καθαρές φωτογραφίες από τα πουλάκια, εύχομαι να βρεθούν γρήγορα ενδιαφερόμενοι.
[automerge]1607366219[/automerge]
Τα ζεμπράκια αλλά και κάποια καναρίνια έχουν το συνήθειο να αφήνουν τα τσόφλια από τους σπόρους μέσα στην ταΐστρα με αποτέλεσμα αυτή να φαίνεται γεμάτη ενώ στην ουσία περιέχει μόνο τσόφλια.
Για να μην μείνουν νηστικά πρέπει καθημερινά να φυσάτε τις ταΐστρες για να φεύγουν τα τσόφλια και να αναπληρώνετε με σπόρους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ τα μεταλλικά μπολακια και οι ξύλινες πατήθρες είναι χρήσιμες όπως τους παπαγάλους; θέλουν τσοπς λαχανικών, σπραουντς αυγοτροφες και τέτοια;
Σε περίπτωση που τα πάρω σπίτι μου θέλουν καραντίνα όπως οι παπαγαλου 1 μήνα; έχουν ανάγκη να τα βγάζεις απο το κλουβί;
 
τα μεταλλικά μπολακια και οι ξύλινες πατήθρες είναι χρήσιμες
Τα πρώτα όχι, τα δεύτερα ναι. Τροφή βάζεις στις ταΐστρες του κλουβιού. Πατήθρες ξύλινες ίσιες, όχι κλαδιά.

θέλουν τσοπς λαχανικών, σπραουντς αυγοτροφες και τέτοια;
Λίγο λαχανικό μέρα παρά μέρα. Τα φύτρα είναι πάντα καλά και αν αντί για αυγοτροφή μπορείς να δίνεις μια φορά την εβδομάδα αυτή την εποχή, αυγό που έχει βράσει καλά για 15 λεπτά.

Σε περίπτωση που τα πάρω σπίτι μου θέλουν καραντίνα όπως
Ναι, όπως και όλα τα είδη.

έχουν ανάγκη να τα βγάζεις απο το κλουβί;
Όχι, δεν χρειάζεται.
 
@Johnkoukou Γεια σου! Ναι Ρέθυμνο. Θα πάω αύριο στον θείο μου να δω αν μπορώ να πάρω σπίτι μου. Εσύ για ποιο ενδιαφέρεσαι; Στο Ρέθυμνο είσαι; αν θες στείλε ένα τηλ σε προσωπικό μήνυμα να σε πάρω αύριο να σου πω
 
Τα 3 μικρούλια μετά από ένα καλό καθάρισμα κλουβιού σήμερα καθαρό νερό-τροφή, ένα μπανάκι και λίγο ζέστη σπιτιού βρήκαν νέο ιδιοκτήτη πολύ γρήγορα, ελπίζω να είναι χαρούμενα... οπότε όποιος άλλος ενδιαφέρεται ευτυχώς υιοθετήθηκαν και δεν είναι διαθέσιμα.
*Ευχαριστούμε το σάιτ μπαι δε γουει!

130908175_946549589205014_7377273316735876798_n.jpg
 
Back
Top