Αναπαραγωγή Υλικό φωλιάς για περιστέρια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Υλικό φωλιάς για περιστέρια

Πολλοί περιστεράδες χρησιμοποιούν άχυρο ως υλικό φωλιάς, υπάρχουν όμως κάποια μειονεκτήματα σε αυτό.
  • Το άχυρο είναι συνήθως σε μεγάλα σκληρά κομμάτια με τα οποία είναι δύσκολο να φτιαχτεί σταθερή φωλιά.
  • Επίσης αν μετά τις 10- 15 μέρες θέλεις να αλλάξεις το υλικό με νέο και καθαρό αυτό θα είναι ασταθές και θα πέφτει λόγο του σχήματος του.
  • Είναι σκληρό και άβολο για τα νεογέννητα και ευαίσθητα μικρά
Εγώ χρησιμοποιώ ένα υλικό πολύ πιο βολικό αλλά και… δωρεάν !
Αυτό είναι τα ξερά αγριόχορτα!

Όσοι έχουν κάποιο κτήμα ή αυλή με γκαζόν θα τους είναι λίγο - πολύ οικία μια παρόμοια εικόνα :
P1110911.webp

Τα χόρτα (ή γκαζόν) μεγαλώνουν και χρειάζονται κόψιμο…..

Μετά από το κόψιμο μένει κάτω ένα στρώμα από κομμένα χόρτα (ή βρίσκονται στον κάδο του χορτοκοπτικού)

P1110912.webp P1110913.webp

Αυτό το μαζεύω σε βουναλάκια (ή είναι μαζεμένο και έτυμο από την μηχανή)

P1110922.webp

Και τα ξεραίνω στον ήλιο. Μόλις ξεραθούν και ψεκαστούν με chevi-tren για πρόληψη από ψείρες και παράσιτα είναι έτυμο για τις φωλιές!

P1110923.webp

Τα πλεονεκτήματα του σε σχέση με το κλασικό άχυρο είναι :
  • Είναι μαλακό και απαλό για τα μικρά περιστεράκια
  • Είναι πιο εύκαμπτο και κοντότερο από το άχυρο, αυτό σημαίνει πως γίνετε πιο σταθερή και γενικά πιο σωστή η φωλιά.
  • Πάλι λόγο του ότι είναι μαλακό, "στρώνει" πολύ καλά κατά την αλλαγή του υλικό.
 
Πολύ όμορφη και σωστή η προεργασία που κάνεις.
Δείχνει σχέδιο, σκοπό, στόχο και αγάπη που είναι απαραίτητα για οποιαδήποτε εκτροφή.
Σε καμαρώνω ... και ξέρω πως θα συνεχίσεις με τον δέοντα ενθουσιασμό.
Να ρωτήσω όμως μερικά σχετικά περισσότερο ως ενημέρωση...
Το κλασικό άχυρο δεν κάνει ως υλικό φωλιάς;
Τα παράσιτα (ψείρες, κοριοί κλπ) που γνωρίζω πως αναπτύσσονται εύκολα στους περιστερώνες πως τα καταπολεμάς;
Ποιές κατά τη γνώμη σου είναι οι καταλληλότερες φωλιές για σας;
 
Πολύ όμορφη και σωστή η προεργασία που κάνεις.
Δείχνει σχέδιο, σκοπό, στόχο και αγάπη που είναι απαραίτητα για οποιαδήποτε εκτροφή.
Σε καμαρώνω ... και ξέρω πως θα συνεχίσεις με τον δέοντα ενθουσιασμό.
Να ρωτήσω όμως μερικά σχετικά περισσότερο ως ενημέρωση...
ευχαριστώ κατ'αρχήν :D

Το κλασικό άχυρο δεν κάνει ως υλικό φωλιάς;
Σίγουρα κάνει... αλλά εγώ έχω διαπιστώσει(έχοντας χρησιμοποιήσει και τα δύο) πως τα χόρτα είναι καλύτερο υλικό για τις φωλιές.

Τα παράσιτα (ψείρες, κοριοί κλπ) που γνωρίζω πως αναπτύσσονται εύκολα στους περιστερώνες πως τα καταπολεμάς;
με chevitren, νομίζω πως αρκεί να ψεκάσεις μία φορά πριν την αναπαραγωγική περίοδο και μια φορά πριν την πτερόρροια.

Ποιές κατά τη γνώμη σου είναι οι καταλληλότερες φωλιές για σας;
Για εμένα οι καλύτερες φωλιές είναι αυτές σε στυλ "τρύπας" όπως τους ντενεκές που χρησιμοποιώ εγω γιατί σε σύγκρισή με τα κουπάκια που υπάρχουν στο εμπόριο είναι κλειστά απο όλες τις μεριές και τα μικρά είναι προστατευμένα απο το κρύο και τα αλλά αρσενικά που τα ποδοπατούν ή τα... ζευγαρώνουν... έτσι όπως τα βλέπουν καθιστά.
Οι φωλιές "κούπες" όμως καθαρίζονται πιο εύκολα.

Άρα για εμένα το καλύτερο είναι να έχεις ένα κύβο (ντενεκέ, ξύλινο ή οτιδήποτε) μέσα στον οποίο μπορείς να τοποθετήσεις ένα κεραμικό κουπάκι για φωλιά.

https://community.petbirds.gr/media/%CE%9F%CE%B9-%CF%86%CF%89%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%82.911/full?d=1458798863 2015-05-22 15.46.17.webp
 
Και τα ξεραίνω στον ήλιο
Γιώργο είναι πολύ καλή η σκέψη σου αλλά χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή στο παραπάνω σημείο. Η απόξήρανση πρέπει να γίνει πολύ προσεκτικά, κάτω από ηλιοφάνεια και να υπάρχει δυνατότητα να κυκλοφορεί ο αέρας ανάμεσα στα χόρτα. Διαφορετικά, αν παραμείνει έστω και ένα ελάχιστο ποσοστό υγρασίας, σε συνδυασμό με την θερμοκρασία επώασης γίνεται η καλύτερη περίπτωση ανάπτυξης μυκήτων που θα χαλάσουν τα πάντα στη συνέχεια.
 
Ωραίες σκέψεις και ιδέες, μπράβο Γιώργο!
Για να σε βοηθήσω λίγο κι εγώ να ψαχτείς παραπέρα, θα σου πω τα εξής.
Αυτό τον καιρό λόγω της αναζήτησής μου στα φυτά και τα δέντρα, έπεσα πάνω στα δέντρα Μελιά, Δάφνη και τον θάμνο Ακονιζιά .
Είναι και τα τρία πολύ αποτελεσματικοί βιολογικοί διώκτες διάφορων απειλητικών εντόμων και ακάρεων των πουλιών και των μελισσών και καλό είναι να τα χρησιμοποιούμε προληπτικά ιδιαίτερα στις φωλιές αντί για τα διάφορα χημικά, που αφενός προέρχονται από τις συμπυκνωμένες δραστικές ουσίες αυτών των φυτών, αφετέρου είναι πολύ πιο επιβαρυντικά.
Αφού γνωριστούμε μαζί τους και με τις ιδιότητές τους, βάζοντας τα στην καθημερινή ρουτίνα της ενασχόλησης μας με τα πουλιά μας, απαλλασσόμαστε από τον πονοκέφαλο των παρασίτων.
 
Α ωραία, μπορείς στις φωλιές και στις κούρνιες να χρησιμοποιείς το φυτό ακονιζιά για να μην πιάνουν ψείρες.
μου το είχες γράψει και πιο πάνω και γενικά μου άρεσε η ιδέα του να μην χρησιμοποιώ χημικά για την απεντόμωση... Θα αρχίσω να ψάχνομαι σχετικά με αυτό 👍
 
Στην Κρήτη το χρησιμοποιούν στα κοτέτσια. Εγώ έχω πορωθεί αλλά δεν το βρίσκω σε φυτώρια και περιμένω μια φίλη μου να μου βρει καμιά ρίζα ή σπόρους.
 
Δες όλα τα ονόματα και ρώτα τους ηλικιωμένους που ασχολούνται με αγροτικές εργασίες. Θα στο δείξουν αυτοί και μετά θα μπορείς να το αναγνωρίζεις μόνος σου.
 
Back
Top