Αναπαραγωγή Υλικό φωλιάς με βαμβάκι

apollong1

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2015
Μηνύματα
102
Πόλη
Λεμεσός
Έχετε δοκιμάσει ποτέ υλικό φωλιάς με βαμβάκι; Γίνετε να βάλουμε βαμβάκι για υλικό στην φώλια;:)👎
 
Καλησπέρα και ευχάριστο. Να σου πω την ηλίθια το έχω δοκιμάσει και κάνη😛
 
Θα σου πουν τα παιδιά με τα καναρίνια αλλά το βαμβάκι δεν μου φαίνεται και πολύ καλό ως μοναδικό υλικό φωλιάς. Άλλο να δώσεις και λίγο βαμβάκι. Γιατί μπλέκονται νύχια, κολλάνε κουτσουλιές κτλ.
 
Θα σου πουν τα παιδιά με τα καναρίνια αλλά το βαμβάκι δεν μου φαίνεται και πολύ καλό ως μοναδικό υλικό φωλιάς. Άλλο να δώσεις και λίγο βαμβάκι. Γιατί μπλέκονται νύχια, κολλάνε κουτσουλιές κτλ.
Ευχάριστο για την γνώμη σου 😛
 
Θα σου πουν τα παιδιά με τα καναρίνια αλλά το βαμβάκι δεν μου φαίνεται και πολύ καλό ως μοναδικό υλικό φωλιάς. Άλλο να δώσεις και λίγο βαμβάκι. Γιατί μπλέκονται νύχια, κολλάνε κουτσουλιές κτλ.
Εγώ δε θα το χρησιμοποιούσα ποτέ...
Υπάρχουν και καλύτερα υλικά και φανερά φτηνότερα.
 
Μόνο του το βαμβάκι ούτε εγώ θα το χρησιμοποιούσα.
Λίγο έβαλα πέρσι συμπλήρωμα στο νήμα ίσα-ίσα για μια στρώση στην μέση της φωλιάς.
Εγώ δε θα το χρησιμοποιούσα ποτέ...
Υπάρχουν και καλύτερα υλικά και φανερά φτηνότερα.
Προφανώς εννοείς τα έτοιμα νήματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο.
 
αγαπητέ φίλε, δεν γνωρίζω πόσο κοστίζει στην Κύπρο αλλά στην Ελλάδα με τα λεφτά που θα έδινε κάποιος για ένα πακέτο βαμβάκι,θα αγόραζε άνετα 2 πακέτα καλού νήματος για φωλιές!👍
πέρυσι,ως αρχάριος στην αναπαραγωγή, χρησιμοποίησα ελάχιστα λίγο βαμβάκι.. Το αποτέλεσμα ήταν να κολλά, λόγω ακαθαρσιών, πάνω στο φτέρωμα του ζευγαριούκαι μετά να χρειάζεται εγώ να επέμβω, κάτι που σε περίοδο εκτροφής,όλοι πρέπει να το αποφεύγουμε. Για να μη στρεσάρεται το ζευγάρι!
 
εγω τα τελευταια 2 χρονια χρησιμοποιω σχεδον μονο βαμβακι και ελαχιστο στουπι και λινατσα που τα κοβω μικρα κομματια. Ειναι το μονο που δεν προκειται να μπλεχτει στα ποδι, το προτιμουν περισσοτερο απο αλλα υλικα. Την ιδια αποδοχη εχω στις καρδερινες οι οποιες βαζουν σκετο βαμβακι στις φωλιες. Και να λερωθει βγαζει απο μονο του το πουλι το λερωμενο κομματι και οσο για την τιμη..1 ευρω το μεγαλο πακετο στα σουπερ μαρκετ.
 
Είχα δωσει μονο βαμβάκι και έφτιαξε φωλιά μια φόρα όταν ζητούσε νήμα και δεν θα ενωνα το ζευγάρι. Σαν υλικό το βρήκα να παιδεύει την καναρα. Δεν επερνε η' διαχώριζε την ποσότητα που ήθελε. Δεν πλεκόταν στην φωλια. Γλυστρουσε και σηκωνόταν όσο και αν τριβόταν και οπώς καμια φορά εβγαινε έφευγαν ατόφια κομματια. Η φωλιά καμια σχέση με τις αλλες που είχε φτιάξει και μεγαλώσει μικρα. Σίγουρα δεν θα το έδινα για κανονική φωλιά όσο φτηνο η' ακριβό αν είναι.
 
Βαμβάκι, είθιστε να δίνουμε λίγο, μετα την κατασκευή του μεγαλύτερου τμήματος της φωλιάς. Κατασκευή φωλιάς αποκλειστικά απο βαμβάκι, αντενδείκνυται, πέραν όσων ανέφεραν οι συμφορουμιτες πιο πάνω, κολλάει, βρώμα, δεν πλέκεται κλπ, και απο το γεγονός, οτι σαν υλικό είναι εντονα υδροφιλο, με αποτέλεσμα να απορροφά την υγρασία των νεοσσών ή/και να συγκρατεί στο εσωτερικό του την υγρασία, μεταβάλλοντας εντονα τις βέλτιστες συνθήκες επώασης και ανάπτυξης των αυγων, μικρών πουλιων.
Οποτε, βαμβάκι... Με μέτρο! (και οχι με το μέτρο).
 
να σημειώσω ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε την τσόχα στην φωλιά. Βοηθάει πολύ τις πρωτάρες καναρες που μπορεί να μην στρώσουν καλά την φωλιά αλλά και τον εκτροφέα στο καθαρισμό της φωλιάς οταν μεγαλώσουν ''10 ημερών '' τα καναρινακια.
 
Μπορείς σε πετ σοπ να βρεις μίγμα με κυρίως λινάτσα που μέσα περιέχει τόσο βαμβάκι όσο χρειάζεται!
karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Είδη-αναπαραγωγής/CSJC016-100-COCCO-SISAL-JUTA-COTTON-100gr-1
Σαν παράδειγμα... έχει μεγάλη ποικιλία και κάθε κανάρα επιλέγει αυτό που της αρέσει περισσότερο! 😉
 
Back
Top