Γενικά Υπάρχει εκτροφή καναρινιου στην άγρια μορφή του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Οπως λεει και ο τίτλος ήμουνα περίεργος να ρωτήσω αν το καναρίνι εκτρεφεται στην άγρια μορφή του αν ναι ειναι τοσο δύσκολο οσο η εκτροφή καρδερίνας ή ειναι όπως τα ''σημερινά'' καναρίνια;(ρωτάω πληροφοριακά και μόνο!)
 
Από όσο ξέρω δεν υπάρχει, τουλάχιστον στην Ελλάδα.
 
Μάλλον! Στην υπόλοιπη Ευρώπη ξέρει κανεις αν γίνεται τίποτα π.χ. Ισπανία;
 
Υπάρχει κάποιος που εχει γνώση επι του θέματος; (Νομίζω οτι σε ενα θεμα δεν θυμάμαι ποιό καποιο μέλος είχε καναρίνια στην αγρια μορφή τους)
 
Σωστά θυμάσαι ''μικρέ'' (καθώς το δικό σου μυαλό δεν έχει καεί ακόμη)... Μιλάς για το Serinus Canaria που -φυσικά- και εκρέφεται, αλλά και υπάρχουν ελεύθεροι πλυθησμοί του στα Κανάρια νησιά.
Στην Ελλάδα έρχονται κατά καιρούς τέτοια πουλιά (και πέρυσι ήρθαν), αλλά τα αποτελέσματα είναι φτωχά.
Η αναπαραγωγική συμπεριφορά του είναι περίπου σαν άγριου. Ευκολότερο από την καρδερίνα, αλλά όχι σαν το καναρίνι που έχουμε στο σπίτι μας.
 
Σωστά θυμάσαι ''μικρέ'' (καθώς το δικό σου μυαλό δεν έχει καεί ακόμη)... Μιλάς για το Serinus Canaria που -φυσικά- και εκρέφεται, αλλά και υπάρχουν ελεύθεροι πλυθησμοί του στα Κανάρια νησιά.
Στην Ελλάδα έρχονται κατά καιρούς τέτοια πουλιά (και πέρυσι ήρθαν), αλλά τα αποτελέσματα είναι φτωχά.
Η αναπαραγωγική συμπεριφορά του είναι περίπου σαν άγριου. Ευκολότερο από την καρδερίνα, αλλά όχι σαν το καναρίνι που έχουμε στο σπίτι μας.
Να φανταστώ η τιμή τους είναι τοσο ανεβασμένη οσο σπάνια ειναι και αυτα δηλαδη μιλάμε για 200 € το ζευγάρι το λιγότερο!
 
Δεν είναι πια σπάνια και η τιμή τους είναι περίπου στα 100 ανά ζευγάρι.
 
Aφού ''πληροφοριακά'' ρωτάς, γιατί το ψάχνεις;..όταν θα φθάσει η ώρα και θέλεις, θα τα ξαναπούμε.
 
Όπως είπε ο Νίκος υπάρχει.Απλά πρέπει να ψαχτείς πολύ για να βρεις ζευγάρι.
 
Aφού ''πληροφοριακά'' ρωτάς, γιατί το ψάχνεις;..όταν θα φθάσει η ώρα και θέλεις, θα τα ξαναπούμε.
Ετσι ειμαι εγω οταν κατι μου κεντρίζει το ενδιαφέρον το ψάχνω μέχρι τέλους (πολυ θα ήθελα να είχα αν ειχα χωρο και χρήμα ειμαι ικανός να φερω οτι ειδος πουλιού μου αρέσει ειμαι πολύ ''παθιασμένος'' με το θέμα πουλιά δεν με ενδιαφέρει το είδος τα αγαπάω υπερβολικά θα έλεγα θα μπορούσα να διατηρήσω πολλα πουλιά με την προϋπόθεση να ειναι ολα οπως πρέπει οχι μισοδουλειες!)
 
Και εγω εχω απορια. Για ποιο θα ηθελες να παρεις αγρια καναρινια; 😛
 
Και εγω εχω απορια. Για ποιο θα ηθελες να παρεις αγρια καναρινια; 😛
Τα βρίσκω πολύ όμορφα και θα ηταν πολύ καλα φωνητικά λογικά, επίσης εχω και μια περιέργεια για το ποσο θα με παιδευαν:D αλλα μ'αρέσει να παιδευομαι οπότε... Θα τα εστρωνα εγω😛
 
Back
Top