Αναπαραγωγή Υπάρχει ελπίδα να μεγαλωσει καποιο μικρο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αφού η θυληκιά σκότωνε αρχικά τα μικρά με το που έβγαιναν απο τα αυγά(είχε γεννηθεί;/1ή2/08)δηλαδεί δεν είχε κλισει ούτε χρόνο,τώρα έχει κάνει 6 αυγά(αυγά κάνει συνέχεια)που είναι γονιμοποιημένα,υπάρχει περίπτωση τώρα να τα μεγαλώνει κανονικά ή να αρχίσω να απελπίζωμαι...
 
Aυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε σίγουρα.
Μερικά πουλιά λόγω απειρίας δεν μεγαλώνουν τα πρώτα τους μικρά αλλά σε επόμενες γέννες τα καταφέρνουν.Χρειάζεται να είναι σε ήσυχο μέρος, μην τα ενοχλείς και μην τα μετακινείς. Τώρα που κλωσσάνε αυγά δεν δίνεις αυγοτροφή και συμληρώματα, μόνο σπόρους.
Περιμένεις και βλέπεις...
 
φοβάμαι οτι αν γεννηθούν κ κάνει πάλι τα ίδια δεν θα ξέρω τι να κάνω, δεν μπορώ να τα μεγαλώσω, συμπληρώματα δείνω μόνο πολυβιταμίνες ή βιταμίνες για τον κανηβαλησμό, κ λαχανικά/φρούτα, να τα κόψω;
 
κόψε τα όλα μέχρι να βγουν τα πουλάκια..
μετά βάλε αυγοτροφή και 2-3 φορές την εβδομάδα πολυβιταμίνη.
 
Αν εχεις καποιο αλλο ζευγαρι με αβγα καλο θα ηταν νααφηνες στην καναρα που φοβασαι μονο 2 ή 3 αβγα σε περιπτωση που κανει τα ιδια να μην πανε ολα χαμενα
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ! 😉
 
Αν εχεις καποιο αλλο ζευγαρι με αβγα καλο θα ηταν νααφηνες στην καναρα που φοβασαι μονο 2 ή 3 αβγα σε περιπτωση που κανει τα ιδια να μην πανε ολα χαμενα
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ! 😉

Δεν προκειται για καναρινια αλλα για ζεμπρακια. :D
 
Αν εχεις καποιο αλλο ζευγαρι με αβγα καλο θα ηταν νααφηνες στην καναρα που φοβασαι μονο 2 ή 3 αβγα σε περιπτωση που κανει τα ιδια να μην πανε ολα χαμενα
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ! 😉
κ εκτός αφτού δεν έχω κ άλλα πουλάκια να τα κλοσήσουνε...
 
να ρωτήσω κάτι; Μη νευριάσετε που δεν ξέρω αλλά τι είναι η αυγοτροφή;:Dδεν είχα ξανά πουλάκια κ ο εκτροφέσς μου δείνει μια κανονική τροφή κ δεν μου έχει αναφέρει κάτι για αυγοτροφή, δηλαδεί πάω κ λέω μια αυγοτροφή κ είναι ίδια για όλα τα είδη; Αντί για κανονική τροφή😕?
 
αντί για κανονική τροφή😕?

Βασιλεία η αυγοτροφή δεν είναι βασική τροφή, είναι συμπληρωματική. 😉

τι είναι η αυγοτροφή;

Την αυγοτροφή την δίνουμε αντί για αυγό... Την χρησιμοποιούμε περισσότερο όταν έχουμε πολλά πουλιά και δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε ή δεν έχουμε χρόνο να δώσουμε κανονικό αυγό (όχι ότι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυγοτροφή αν έχουμε 2-3 πουλάκια).

Μπορείς επίσης να φτιάξεις δική σου αυγοτροφή, αν δεν θες να πάρεις έτοιμη, και να προσθέσεις δικά σου υλικά και συμπληρώματα. :)

Ένα σχετικό link:
Παρασκευή αυγοτροφής για καναρίνια
 
ευχαρηστώ Αναστασία:) εγω τους βάζω πολύ συχνά αυγό βραστό, δειλαδεί δεν χρειάζετε να του κόψο το αυγό κ να του βάλω αυγοτροφή, η μαμά φτειάχνει κάθε μέρα αυγά κ δίνω κ στα πουλιά
 
το κανονικο αυγο ειναι οτι καλυτερο για τα πουλακια σου Βασιλεια οποτε μην ανησυχεις.η αυγοτροφη του εμποριου ειναι για οσους δε μπορουν να δινουν καθε μερα αυγο βραστο η αυγοτροφη δικης τους παραγωγης στα πουλακια τους. Εσυ εφοσον μπορεις κ δινεις αυγο βραστο καθε μερα μην ανησυχεις, δεν χρειαζεται να ψαξεις για αυγοτροφη ετοιμη του εμποριου. 😉
 
το κανονικο αυγο ειναι οτι καλυτερο για τα πουλακια σου Βασιλεια οποτε μην ανησυχεις.η αυγοτροφη του εμποριου ειναι για οσους δε μπορουν να δινουν καθε μερα αυγο βραστο η αυγοτροφη δικης τους παραγωγης στα πουλακια τους. Εσυ εφοσον μπορεις κ δινεις αυγο βραστο καθε μερα μην ανησυχεις, δεν χρειαζεται να ψαξεις για αυγοτροφη ετοιμη του εμποριου. 😉
ευχαρηστώ!
 
τελικά όμως δεν κατάλαβα,υπάρχει πιθανότητα να μεγαλώσει κανονικά τα μωρά; Ελπίζω ναι
 
καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αφού η θυληκιά σκότωνε αρχικά τα μικρά με το που έβγαιναν απο τα αυγά(είχε γεννηθεί;/1ή2/08)δηλαδεί δεν είχε κλισει ούτε χρόνο,τώρα έχει κάνει 6 αυγά(αυγά κάνει συνέχεια)που είναι γονιμοποιημένα,υπάρχει περίπτωση τώρα να τα μεγαλώνει κανονικά ή να αρχίσω να απελπίζωμαι...




Ποια μωρα να κρατησει Βασιλεια μου; Το μωρο;
Γιατι την εβαλες για ζευγαρωμα τοσο μωρο;
Εγω λεω να αρχιζεις να απελπιζεσαι γιατι δεν ξερω αν θα μπορεσει ποτε να παει με τους φυσικους ρυθμους και να γινει μια καλη μανα..☹
Τωρα βεβαια δεν σου απανταω και με το χερι στη φωτια γιατι δεν εχω ποτε μου ομοια εμπειρια...
Αστην και ξαναβαλτην για αναπαρραγωγη του χρονου 😉
 
δεν μπορώ να της βγάλω τη φωλίτσα γιατί κάθε βράδυ κοιμάται εκεί μαζί με το αρσενικό, εγω δεν ήξερα οτι δεν έπρεπε να τα βάλω για αναπαραγωγή γιατί δεν ήξερα τις επιπτώσεις, ελπίζω να μην είναι αργά...☹
 
δειλαδεί δεν χρειάζετε να του κόψο το αυγό κ να του βάλω αυγοτροφή

Δεν είναι και τόσο αναγκαίο, αφού τους βάζεις φρέσκο αυγό. Εκτός αν είναι επιλογή σου και θέλεις να βάζεις αυγοτροφή εναλλάξ με αυγό. :)

η μαμά φτειάχνει κάθε μέρα αυγά κ δίνω κ στα πουλιά

Πρόσεχε μονάχα γιατί δεν κάνει να δίνουμε και κάθε μέρα αυγό ή αυγοτροφή στα πουλιά διότι είναι παχυντική τροφή. Καλό είναι να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή τους και να μην υπερβαίνουμε τις δοσολογίες, όλα θέλουν μέτρο. 😉

Αυτά για την περίοδο συντήρησης... σε φάση αναπαραγωγής σαφώς και δίνουμε συχνότερα αυγό ή αυγοτροφή κι όταν βγουν οι νεοσσοί το δίνουμε συνέχεια.

δεν ήξερα οτι δεν έπρεπε να τα βάλω για αναπαραγωγή γιατί δεν ήξερα τις επιπτώσεις, ελπίζω να μην είναι αργά...

Βασιλεία να ξέρεις ότι ποτέ δεν βάζουμε για αναπαραγωγή πουλιά που είναι μικρά σε ηλικία ή έχουν πρόβλημα με την υγεία τους. Αυτά τα κοιτάμε πριν τα βάλουμε για αναπαραγωγή και τα προετοιμάζουμε και διατροφικά. 😉

Ελπίζω να πάνε όλα καλά...
 
για να παχήνουνε δεν νομίζω γιατί κάθε μέρα πετάνε ελεύθερα στο δωμάτιο για 1 ώρα κ καίνε πολλές θερμίδες😛ευχαρηστώ για τις συμβουλές 😉
 
Τα ζεμπράκια είναι αναπαραγωγικά έτοιμα από τον 6ο μήνα της ζωής του. Είχα παλιότερα γέννες και από μικρότερα αλλά οι κίνδυνοι είναι πολλοί αν είναι μικρότερα των 6 μηνών. Από τη στιγμή που τα πουλιά είναι πάνω από 6 μηνών δεν υπάρχει θέμα ηλικίας. Μην ξεχνάτε ότι δεν είναι όλα τα πουλιά καναρίνια. Για την αυγοτροφή ή το αυγό θα πω ότι μόνο όταν ταΐζουν νεοσσούς δίνουμε καθημερινά. 1 φορά την εβδομάδα σε περίοδο ηρεμίας (χειμώνα) και 2-3 φορές την εβδομάδα κατά την προετοιμασία. Από τη φύση τους τα ζεμπράκια δεν τρώνε ιδιαίτερα ζωικές πρωτεΐνες, καλύτερα να τους δίνουμε φρούτα συχνά παρά αυγό. Για το αν θα μεγαλώσουν κανονικά τους νεοσσούς αυτή τη φορά κανείς δεν μπορεί να ξέρει. Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους προσφέρεις τα καλύτερα (Ηρεμία, καλή διατροφή) και να περιμένεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Back
Top