Αναπαραγωγή Υπάρχει ιδανική θέση φωλιάς;

Deukalion

PB Known Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2015
Μηνύματα
3.964
Όλα τα κλουβιά αναπαραγωγής προβλέπουν μια θέση για την φωλιά στα ανώτερα τμήματα του κλουβιού.Αυτό θα ήταν μόνο μια πρακτική αναγκαιότητα λόγω χώρου αν δεν συνέβαινε και στα τεράστια,υπαίθρια εκτροφεία που έχω δεί. Οι απορίες που έχω είναι οι ακόλουθες:
Υπάρχει ιδανική θέση φωλιάς;
Σε μια ιδιοκατασκευή σε ποιά απόσταση απο το ταβάνι τοποθετείται;
Για ζόρικα πουλιά, εκτός της εσωτερικής φωλιάς,τι άλλο πρέπει να προβλέψουμε σε μία πρόσοψη κατασκευασμένη απο εμάς;
Η ασφάλεια των νεοσσών μειώνεται όσο αυξάνεται το ύψος; Τι είδους μέριμνα μπορεί να ληφθεί πέραν της πατήθρας μποστά στη φωλιά;
Γιατί συμβαίνει ότι συμβαίνει;
 
Αγαπητέ @Deukalion

Σε μια ιδιοκατασκευή σε ποιά απόσταση απο το ταβάνι τοποθετείται;

Φαντάζομαι σε μια απόσταση, όπου οι γονείς θα μπορούν να βατευτούν, να κατασκευάσουν τη φωλιά, αλλά και να ταίζουν τους νεοσσούς τους, χωρίς να κοπανάνε τα κεφάλια τους στην οροφή.

Υπάρχει ιδανική θέση φωλιάς;

Για μένα ιδανική θέση φωλιάς θα ήταν εσωτερική, ώστε να δημιουργεί μια αίσθηση ασφάλειας στο θηλυκό.


Για ζόρικα πουλιά, εκτός της εσωτερικής φωλιάς,τι άλλο πρέπει να προβλέψουμε σε μία πρόσοψη κατασκευασμένη απο εμάς;

Να υπήρχε η δυνατότητα κάλυψης της πλευράς, που βρίσκεται η φωλιά ακόμη και εσωτερική
με αδιάφανο υλικό.

Η ασφάλεια των νεοσσών μειώνεται όσο αυξάνεται το ύψος;
Πιστεύω πως όχι. Έχω βρει νεοσσό 8 ημερών πεταμένο από τη φωλιά, ο οποίος δεν τραυματίστηκε. Πιο πολύ κινδύνευσε από το κρύο...

Γιατί συμβαίνει ότι συμβαίνει;
Χωρίς να καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς, έτσι για να γουστάρουμε...
 
Χωρίς να καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς, έτσι για να γουστάρουμε...
😀! Αν είχες 85 πόντους ύψος κλουβί που θα έκανες την πόρτα για εξωτερική φωλιά; Αυτό θέλω να μάθω και είναι μια ερώτηση που με καίει, πρώτα πρώτα γιατί θα γίνει απο τα χεράκια μου επι 8 φορές.Αν κάνω λάθος θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο!
 
😀! Αν είχες 85 πόντους ύψος κλουβί που θα έκανες την πόρτα για εξωτερική φωλιά; Αυτό θέλω να μάθω και είναι μια ερώτηση που με καίει, πρώτα πρώτα γιατί θα γίνει απο τα χεράκια μου επι 8 φορές.Αν κάνω λάθος θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο!

Μάλιστα... Τώρα μου βάζεις δύσκολα! Βέβαια απορώ που θέλεις να βάλεις φωλιά σε τόσο μεγάλο κλουβί.
 
Μάλιστα... Τώρα μου βάζεις δύσκολα! Βέβαια απορώ που θέλεις να βάλεις φωλιά σε τόσο μεγάλο κλουβί.
Κλούβα πτήσης είναι αλλά ελείψει πουλιών θα γίνεται και ζευγαρώστρα.
 
Δεν υπάρχει καμία συνταγή και κανένας που να διαβεβαιώνει ποια είναι η ιδανική θέση της φωλιάς.
Όπως θα μπορέσεις να διαβάσεις Δημήτρη... έχει πολυ-απασχολήσει ως συζήτηση τα μέλη του petbirds.
https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρες-που-απορρίπτουν-την-εξωτερική-φωλιά.22282/
https://community.petbirds.gr/threads/Όταν-η-κανάρα-δεν-αποδέχεται-καμιά-φωλιά.25831/
Γεγονός είναι πως εμείς μεταφράζουμε με ανθρώπινα δεδομένα τις συμπεριφορές των πουλιών και εκεί γίνεται το λάθος.
Για μένα κανόνας τοποθέτησης δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχουν και κανόνες γενικά στους ζωντανούς οργανισμούς,
Αν μάλιστα θέλουμε να δούμε την επιλογή κάθε κανάρας θα πρέπει να τοποθετούμε μεγάλο αριθμό φωλιών, σε θέση και ποικιλία και να τις απομακρύνουμε όταν η κανάρα επιλέξει τη μία που θα της αρέσει.
Εγώ ανήκω στους εκτροφείς που δυστυχώς δεν τους επιτρέπω την επιλογή της θέσης... με κριτήριο καθαρά την δική μου εκτροφική διευκόλυνση.
Η τοποθέτηση της φωλιάς μέσα ή έξω η επιλογή κλειστής ή ανοιχτής κλπ, συνοδεύεται με τα αντίστοιχα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα...
Απλά δεν έχεις παρά να διαλέξεις ποια σε βολεύει... και να την ακολουθήσεις.
 
Έχω παρακολουθήσει Κι εγώ πολλά θέματα για κανάρες που απορρίπτουν φωλιές αλλά σε όλα η μοναδική συμβουλή που διάβασα ήταν να δώσουμε πολλές εναλλακτικές επιλογές.
Πουθενά δεν αναφέρθηκε κάποιος τρόπος για να επιβάλουμε την δική μας επιλογή στο πουλί.
Πως γίνεται αυτό;
 
Θεωρητικά, νομίζω οτι η φωλιά θα πρεπει να μπει σε θέση που:
Να μην επιτρέπει σε αλλα πουλιά να πετούν απο πάνω τους, να επιτρέπει στον φροντιστή να βλέπει μέσα χωρίς μετακίνηση του κλουβιού, να ειναι μακριά απο ρεύματα και να μην ειναι ξέμπαρκη, δλδ, να ειναι αναλόγως και του περιβάλλοντος του κλουβιού σχετικά σε καλυμμένο σημείο. Άρα, ψηλά, κοντά σε κάγκελα και στην πιο καλυμμένη θέση, πχ, κοντά σε γωνία τοίχου.
 
Ανάλογα τα κέφια της κανάρας!
Όπου θα νιώθει ασφάλεια σε αυτήν θα πάει.
.. Μία πολύ σωστή άποψη που τα λέει όλα!
ότι σχέδια κι αν κάνουμε εμείς.. Δυστυχώς ή ευτυχώς πάντα θα ισχύει η πιο πάνω άποψη του Μάκη! 🙂👍
 
Καλημέρα. Όλες οι γνώμες για τις εσωτερικές και εξωτερικές φωλιές έχουν τα υπέρ και τα κατά.
και οι απόψεις που γράφτηκαν είναι σωστές. Ένα από τα κριτήρια που πρέπει να δώσεις προσοχή είναι
ότι πρέπει να έχεις εύκολη πρόσβαση στην φωλιά όταν αυτό είναι αναγκαίο (αντικατάσταση αυγών, καθάρισμα φωλιάς κ. Α.).
Τώρα η γνώμη μου είναι για την κλούβα πτήσης που έχεις εάν και δεν ξέρω τις διαστάσεις παρά μόνο το 85 εκ. ύψος
και ότι προς το παρών θα είναι σαν ζευγαρωστρα θα πρότεινα εσωτερική κοντά σε μια πόρτα και στα πλαϊνά
της κλούβας.
 
Έδωσα γενική σημασία στο θέμα μήπως και έβγαινε κάτι απο αυτό και φυσικά για λόγους γενικού ενδιαφέροντος. Όποιος φτιάχνει μια κατασκευή όπως εγώ,έχει πολλά στο μυαλό του να προβλέψει. Δεν ήθελα να κουράσω με λεπτομέρειες που δεν αφορούν κανένα και ειδικά στο παρόν θέμα. Η μία κλούβα είναι 85 επι 1,60 και 40 βάθος.Απλά το θέμα είναι το μέλλον, γιατί αυτή μπορεί να μετατραπεί στο ίδιο ύψος σε δύο 80άρες ή τέσσερις 40άρες.Αν κόψω το ύψος στο μισό πάω για εις διπλούν.
Η άλλη κλούβα είναι 55 ύψος και τα άλλα τα ίδια.
Όταν θα κάνω την παρουσίαση, μην ακούσω κανένα να λέει τί είναι αυτά τα μπαλώματα δεξιά και αριστερά που μοιάζουν με πόρτες. Τον έφαγα!Έτσι τό 'θελε η κανάρα! 😛
 
σωστές όλες οι παρατηρήσεις, ας ληφθεί υπόψη και το θέμα της πιθανής δραπέτευσης από κάποια πόρτα αν η φωλιά είναι κοντά της.. Κατά τις παρεμβάσεις του εκτροφέα. Νομίζω για κλούβα η εσωτερική φωλιά είναι καλύτερη. και εγώ φέτος θα δοκιμάσω κάτι ανάλογο και το μελετώ. τα αποτελέσματα την άνοιξη!
 
Γενικά Δημήτρη οι κανάρες προτιμούν τις φωλιές που είναι καλυμμένες (δηλαδή ακουμπούν σε τοίχο ή έχουν ταβάνι) και που βρίσκονται ψηλά. Οι φωλιές αυτές τους δίνουν περισσότερη ασφάλεια. Φυσικά υπάρχουν και οι ανώμαλες κανάρες που θέλουν να χτίσουν τη φωλιά τους κάτω 😀 αλλά επειδή έχεις πουλιά του Μάκη με γερά και καλά γονίδια, να ετοιμάζεις τη θέση της φωλιάς ψηλά και ιδανικά να έχει ταβάνι και 1-2 πλευρές καλυμμένες. Αλλά φυσικά να προσέξεις η θέση της φωλιάς να είναι σε σημείο που θα σε βολέψει και η επέμβαση σου στη φωλιά θα γίνεται εύκολα χωρίς πολλές μετακινήσεις.

Παραδείγματος χάρη, μπορεί ιδανική θέση της φωλιάς να είναι σε ψηλό ύψος, και μέσα μέσα βαθιά στο κλουβί. Θα νιώσει ασφάλεια σ αυτή τη φωλιά η κυρία και θα την χτίσει, αλλά αν είναι να πρέπει να μπαίνεις ολόκληρος μέσα κάθε μέρα για να δεις πόσα αυγά έκανε ή να τα αντικαταστήσεις, και να τα στρεσάρεις πολύ, τελικά θα κάνεις κακό παρά καλό!

Οπότε έχε στο μυαλό σου ψηλά και καλυμμένη φωλιά, αλλά να βολεύει και εσένα! 😉
 
..ψηλά και καλυμμένη φωλιά, αλλά να βολεύει και εσένα!
..συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα γράφει η Αλίκη,Δημήτρη.
Και επειδή θεωρώ πως η όλη διαδικασία πρέπει και επιβάλλεται να βολεύει και σένα. Για να μπορείς να τη διαχειριστείς και να παρακολουθείς συνεχώς τα δρώμενα, απλά η πρότασή μου φαίνεται στις κάτωθι φωτοφραφίες.. Με την 1η επιλογή να υπερτερεί..

20161105_112155.webp

20161105_105828.webp
 
Ιδανική θέση φωλιάς θεωρώ αυτή οου προτιμά η κάθε κανάρα για τον απλό λόγο ότι αυτή θα κλωσήσει.. Εγώ δοκιμάζω 2 θέσεις και αυτή επιλέγει.
 
Back
Top