Ασθένειες Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ Wormmiddel και teniazine;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης diager
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

diager

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2009
Μηνύματα
35
Πόλη
Εύοσμος
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλες και όλους.
Ξέρετε αν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στα παραπάνω σκευάσματα;
Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί διαβάζοντας το άρθρο του Σταύρου για το wormmiddel βλέπω τεράστια διαφορά στη δοσολογία του σε σχέση με το tezianine
 
Το πρώτο κάνει πολύ καλή δουλειά! Τα θεραπεύει τα πουλιά απο τα σκουλήκια εντελώς... Είναι για μένα το καλύτερο φάρμακο... Ενώ το δεύτερο προσωπικά που το χρησιμοποίησα" δεν έκανε δουλειά...
 
Αφού δοκίμασες και τα δύο δε σου προκάλεσε εντύπωση η τεράστια διαφορά δοσολογιας ανάμεσα στα δύο σκευάσματα;
 
Άλλο το ένα φάρμακο..άλλο το άλλο...άλλη δοσολογία το ένα.. άλλη το άλλο.. Ναι μου έκανε εντύπωση.. Απλά το ένα είναι μάλλον πιο δυνατό.. Εγώ την γνώμη μου σου είπα!
 
Αν δεν κάνω λάθος, η δραστική ουσία και στα δύο είναι η λεβαμιζόλη. Η δοσολογία εξαρτάται από τη συγκέντρωση της δραστικής ουσίας στο φάρμακο, κάτι που ρυθμίζεται από την εταιρία παρασκευής του. Το ποια είναι η δοσολογία του κάθε φαρμάκου - εταιρίας δεν είναι κάτι που χρειάζεται να μας απασχολεί όταν ακολουθούμε τις οδηγίες χρήσης του και ειδικά όταν μιλάμε για φάρμακα που προορίζονται για την αντιμετώπιση ασθενειών στα πουλιά.
 
Back
Top