Ασθένειες Υπάρχει κάποιος πτηνίατρος που να μπορεί να κλείσει άμεσα ραντεβού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pascifae
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pascifae

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2019
Μηνύματα
13
Καλησπέρα, έχω 2 θηλυκά budgie περίπου 2 χρόνια. Η μία εμφάνισε πρόσφατα το λεγόμενο scaly face και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να αναζητήσω πτηνίατρο, γιατί ο κτηνίατρός μου δεν αναλάμβανε (είχα και μία γατούλα τυφλή). Μου σύστησαν την κ Gray στο Animal Medical Centre. Πήρα τηλέφωνο, αλλά μου είπαν ότι έχει όλα της τα ραντεβού κλεισμένα ως την Τρίτη και να πάω να αφήσω εκεί το παπαγαλάκι και να το πάρω την άλλη μέρα. Δίστασα να το κάνω, γιατί θα ήθελα να είμαι δίπλα της και χρησιμοποίησα προληπτικά ένα αντιπαρασιτικό το epithol της beaphar μέχρι να μπορέσω να κλείσω ραντεβού. Φοβήθηκα να χρησιμοποιήσω κάτι πιο δραστικό όπως το pulmosan. Υπάρχει κάποιος πτηνίατρος που να μπορεί να κλείσει άμεσα ραντεβού, γιατί δε θέλω ούτε να αυτοσχεδιάζω, αλλά ούτε να περιμένω τόσο πολύ. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 
Pascifae, Οι προληπτικές αγωγές δεν δίνονται έτσι στην τύχη... Δεν γνωρίζεις καν τι μπορεί να έχει, τα φάρμακα τις περισσότερες φορές εξασθενούν τους οργανισμούς των πουλιών, πολύ δε περισσότερο όταν ο γιατρός θα πρέπει ν΄αντιμετωπίσει πάλι με φάρμακα την υπαρκτή ασθένεια του...
Με εντελώς καλή και συμβουλευτική διάθεση...
:)Πως μπορείς να εξισώνεις τη διάγνωση ενός καλού γιατρού (και να την στερείς από το άρρωστο πουλάκι), με το χωρίς παρεξήγηση άκρως εγωιστικό <θέλω να βρίσκομαι δίπλα της>.. Σίγουρα αντιλαμβάνομαι και συμφωνώ μαζί σου για πιο σύντομο ραντεβού...
Πρέπει να μάθουμε να υποχωρούμε στα εντελώς άχρηστα θέλω μας, δεν μπορείς να βοηθήσεις σε τίποτα απολύτως με το να βρίσκεσαι εκεί, μόνο δικό σου είναι το πρόβλημα...
Λυπάμαι αν φαίνονται σκληρά αυτά που γράφω αλλά δεν είναι.
Η άποψη μου είναι πως θα πρέπει να κάνεις την καρδιά σου κόμπο μπροστά στην υγεία του πουλιού. Η κ Gray (κατά την γνώμη μου) είναι μία από τους 2-3 καλύτερους γιατρούς που υπάρχουν στην Αθήνα...
Το ποιος γιατρός διαθέτει ραντεβού και πότε, δεν μπορεί κάποιος μας να στο απαντήσει...
Σου προτείνω να πάρεις τηλ και στον Αχιλλέα Ακρίβο να ρωτήσεις για ραντεβού...
Να ξέρεις πως στα πουλιά... Το γοργόν και χάριν έχει!
 
Καλησπέρα, Sissy, δεν παρεξηγώ και ούτε παρεξηγούμαι, από τις υποδείξεις, άλλωστε από το πολύ ψάξιμο, έφτασα να καλέσω το ιατρείο της κ. Gray και εν συνεχεία να αναζητήσω συμβουλές και για άλλους πτηνίατρους που θα μπορούσαν να εξετάσουν πιο σύντομα το πουλάκι. Δε θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, αν ήξερα ότι θα μπορούσα να δω την συγκεκριμένη γιατρό, έστω 2 λεπτά να μου πει μία κουβέντα και να κρατήσει το πουλάκι να το εξετάσει. Όμως η κοπέλα που απάντησε πιθανότατα γραμματέας (πάντως δεν ήταν η ίδια η κτηνίατρος και κατανοητό, αφού έχει φόρτο εργασίας), μου είπε να πάω, να αφήσω εκεί το κλουβάκι της και να ενημερωθώ πιθανότατα την άλλη μέρα. Η δική μου η παρουσία αναφορικά με την θεραπεία του πουλιού, δε θα προσέθετε τίποτα συμφωνώ και δεν το είπα έτσι. Αλλά το να πάω να αφήσω το πουλί χωρίς να ξέρω πότε θα το δει, από τι πάσχουν τα άλλα πουλάκια που νοσηλεύονται και χωρίς να δω καν έστω ελάχιστα τη γιατρό, κι ενώ όλη την επόμενη μέρα δε θα ξέρω πότε μπορώ να καλέσω, εμένα προσωπικά με δυσκόλεψε πολύ στο να πάρω την απόφαση να κάνω κάτι τέτοιο. Επίσης, ο γιατρός όσο καλός και να είναι (που δεν αμφιβάλλω ότι η συγκεκριμένη γιατρός είναι καλή), δε μπορεί να μη μιλήσει καθόλου με τον κάτοχο του ζώου, να του πάρει κάποιο ιστορικό, κάποιες πληροφορίες. Γιαυτό και ζήτησα μια υπόδειξη για κάποιο γιατρό που να είναι καλός, αλλά να μην έχει τόσο φόρτο εργασίας που να μπορεί να κλείσει ραντεβού μία εβδομάδα μετά.
[automerge]1558553184[/automerge]
Και εν κατακλείδι, δεν είπα να της στερήσω την ιατρική φροντίδα. Τουνατίον, γιαυτό ήρθα εδώ, μήπως και μπορώ να της την προσφέρω πιο γρήγορα :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο κ. Ακρίβος, δέχεται μόνο στο κτηνιατρικό κέντρο Περιστερίου, ή ισχύει και η παρακάτω δ/νση;

Διεύθυνση: Ζωοδόχου Πηγής 26, Νέα Ιωνία 142 34
Τηλέφωνο: 21 0271 4862
[automerge]1558555113[/automerge]
ΥΓ Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Εντάξει ευχαριστώ πολύ, εκεί θα καλέσω, λίγο μακριά βέβαια, αλλά δε θα σταθώ σε αυτό, το θέμα επείγει. Καλό βράδυ!
Βρίσκεται γύρω στα 150-200 μέτρα από τον σταθμό του μετρό Άγιος Αντώνιος, αν σ΄εξυπηρετεί καλύτερα:)
 
Υπάρχει κάποιος πτηνίατρος που να μπορεί να κλείσει άμεσα ραντεβού, γιατί δε θέλω ούτε να αυτοσχεδιάζω, αλλά ούτε να περιμένω τόσο πολύ. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Καλησπέρα. Έχοντας προσωπική εμπειρία στη συστήνω ανεπιφύλακτα:
 
Βρίσκεται γύρω στα 150-200 μέτρα από τον σταθμό του μετρό Άγιος Αντώνιος, αν σ΄εξυπηρετεί καλύτερα:)
Ευχαριστώ, μάλλον θα πάρω ταξί, δεν έχω ξαναμπεί στο μετρό με το κλουβί ανά χείρας, αν και μένω δίπλα στη στάση Ευαγγελισμός. Αν είναι να τη βοηθήσω πάω και με τα πόδια 🙂
 
Back
Top