Υπάρχει κάποιο σχέδιο κατασκευής σποροκαθαριστή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να φτιάξω έναν σποροκαθαριστη ,μήπως έχει κάποιος κάποια σχέδια?

Ευχαριστώ προκαταβολικα
 



https://multiscope.com/hotspot/articles/seed_cleaner.htm ( το link ειναι απο post του κυριου Μακη @mgerom αλλα εχει αλλαξει ελαχιστα απο την τοτε εκδοχη του λογω αλλαγης του σχεδιασμου του site που παραπεμπει )
Χρειάζεται μια ιδιαίτερη προσοχή όσον αφορά την υγεία των πουλιών γιατί μέσω των σπόρων μπορούν να μεταδοθούν τυχόν αρρώστιες από κλουβί σε κλουβί.
Αυτο αναφερεται σε ολα τα παραπανω παλαιοτερα και θα συμφωνησω και εγω ως προς του κινδυνους μεταδοσης


Εναλλακτικα υπαρχουν air duster επαναφορτιζομενα και σωζεται και ο κινδυνος μεταδοσης μεσω του δικου μας αναπνευστικου αλλα και ο κινδυνος να φυσηξεις λιγο ατσαλα και να βρεθεις να τρως σπορους αν εισαι σε ανοιχτο χωρο και φυσαει δυνατα :-)
στο παρακατω βιντεο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
στο 06:50 φαινεται η χρηση του air duster και βρηκα την εταιρεια και το μοντελο που φαινεται
Μαλλον θα αγορασω κατι αντιστοιχο ή και το ιδιο αν το βρω σε καλη τιμη :-)
 
@ianos
Καλημερα!!
να σου πω το σκεπτικο μου γιατι θυμιζω οτι στην παρουσα φαση ειμαι με αρκετα κλουβια και καναρινια.
Αρχικα ελεγα να χρησιμοποιησω αυτα τα φορητα ανεμιστηρακια της πλακας με τις μπαταριες. Το εγκατελειψα γιατι σκεφτηκα οτι θα ηταν αδυναμα και θα ηθελα συνεχως μπαταριες

Μετα σκεφτηκα τα ανεμιστηρακια γραφειου (συνηθως usb powered) . Θα επρεπε να εχω powerbank πανω μου και δεν ειναι και πρακτικο λογω βαρους ,μη στοχευμενης δεσμης αερα και μορφης.

Σκεφτηκα και πιστολακι traveller type. Αν δεν παρεις κανα κινεζικο τυπου κανω τον σταυρο μου ειναι ακριβο και θελεις παροχη ρευματος

κανονικο πιστολακι ειναι βαρυ θελεις παροχη κοντα σου και δεν ειναι παντα καλοκαιρι..βρεχει χιονιζει κλπ ειναι και επικινδυνο . Εχει κινδυνους γιατι μιλαμε καθαρα για εξωτερικη εκτροφη και χωρις τεντες αρα θα ηθελα να αποφυγω δυσαρεστες καταστασεις
οποτε

Βλεποντας το βιντεο εκει ειδα το συγκεκριμενο πρωτη φορα και μαλιστα σε χρηση , απο ατομο με 200+ πουλια
Εντοπισα το προιον και ξεκαθαρα ειναι πολυ πιο ποιοτικο απο αντιστοιχα που βλεπουμε σε instagram reels (το νεο telemarketing 🤣 )
πλεονεκτηματα για μενα

φορητοτητα
αποδοτικοτητα (συγκεντρωμενη δεσμη αερα)
Επαναφορτιζομενο μεσω usb (ακομα και στον ρουτερ και σε υπολογιστη φορτιζει ) αρα ευκολια
καλο σε βαρος.
Μπορει να χρησιμοποιηθει και στο αυτοκινητο και στο σπιτι και στον υπολογιστη/φορητο για λεπτομερεια στο καθαρισμα ή σε δυσπροσιτα σημεια να απομακρυνθει η σκονη ακομα και στα κλουβια. air duster ειναι
Ειναι οσο δυνατο χρειαζεται για αυτη την δουλεια ενω το πιστολακι θα πλεοναζει σε ισχυ αλλα και καταναλωση ρευματος.

Sorry για το μακροσκελες.. :-)
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
review με τα κορυφαια airduster
 
Υπάρχουν και αυτές οι ταίστρες στις οποίες οι φλοιοί πέφτουν στο κάτω καπάκι, δεν ξέρω αν τις χρησιμοποιεί κανείς ή αν δεν κάνουν γι αυτό που ψάχνετε:


xlarge_20220103163034_2_gr_diamant_economy_taistra_ptinon_250gr.jpeg
 
@tasos91 καλημερα.Στα παλιοτερα θεματα που παρεθεσα σχετικα με κουβεντες για σποροκαθαριστες δινονται (και λογικο ειναι) και αυτες σαν λυση δηλαδη ταιστρες οικονομιας.Μεγαλη γκαμα προιοντων με πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα
 
Back
Top