Γενικά Υπάρχει κίνδυνος για επίθεση αρπακτικού;

marianna2384

PB Member
Εγγραφή
22 Απρ 2008
Μηνύματα
397
Πόλη
Ραφήνα
Εκτός απο τα μικρά πουλιά που είναι πιθανόν να δεχτουν επίθεση απο αρπακτικό, υπάρχει περίπτωση να συμβει κάτι παρόμοιο και σε παπαγάλο;

Μένω σε σπίτι με αυλή και γύρω απο το σπίτι υπάρχουν πολλά δέντρα κ φυσικά και πολλά ζωάκια με φτερά μέσα σε αυτά εχω δει εκτος απο πολλά πολλά πουλάκια μικρά, κουκουβάγιες κ καποια σαν γεράκι(τωρα δεν ξέρω τι ακριβώς ηταν μπορεί σαϊνη η δεν ξερω τι αλλο) και πολλές μα πάρα πολλες καρακάξες και επειδη η καρακάξες είναι πολλές και τριγυρνάνε ολη την ημέρα και οχι μονο τη νύχτα και κάνουν διάφορα όπως να ξεσκίζουν στη κυριολεξία σακούλες με σκουπίδια που τυχων εχουμε αφησει εξω και γενικώς είναι θρασύτατες, αναρωτιέμαι αν είναι ικανες να επιτεθούν κ στο γιώργο μου... Βέβαια ο γιωργος ζει μέσα στο σπίτι αλλα τωρα τον καλοκαίρι τον βγάζω να παίρνει κ τον αέρα του.
 
πιστευω πως ναι...υπαρχει κινδυνος επιθεσης και για παπαγαλο.
 
Προσωπικα δεν εχω ακουσει για επιθεση σε τοσο μεγαλα πουλια, αλλα καλου κακου φυλαγε τα ρουχα σου... Ο Φοιβος περισυ στο εξοχικο ακουσε και ειδε για πρωτη φορα κορακι, και λεω για πρωτη φορα γιατι η αντιδραση του ηταν να καθισει ακινητος σχεδον αποσβολωμενος στο κλαδι του και δεν κουνηθηκε μεχρι που τον πηρα μεσα στο σπιτι... 😉
 
μου εχουν πει σε παρομοια ερωτηση πως αν ειναι ο παπαγαλος απο αιχμαλωσια
μπορει να αμυνθει... Αν ειναι απο εκτροφειο μαλλον δυσκολο
οπως και ναχει καλα ειναι να προσεχουμε κατι τα καμενα δαση.. Κατι η ελλειψη τροφης
εχουν κανει αγρια πουλια να ψαχνονται σε αστικα κεντρα
 
οπως και ναχει καλα ειναι να προσεχουμε κατι τα καμενα δαση.. Κατι η ελλειψη τροφης εχουν κανει αγρια πουλια να ψαχνονται σε αστικα κεντρα
εγω δεν μένω σε αστικό κέντρο το δάσος είναι δίπλα μου... Οπότε θα προσέχω γιατι δεν θέλω ο ποκοπίκος μου (είναι το καλλιτεχνικο του γιώργου)να γίνει κανενός τροφή! 😛
 
βρε μαριανα.. Εσυ εχεις ενα λογο παραπανω να προσεχεις
απ οτι βλεπω εχεις και γατουλες... Ξερεις τι ωραιος μεζες γινετε
ο ποκοπικος απο αυτες; Εγω μια δοση ειχα τον πιπικο πισω απο την τζαμοπορτα του γραφειου μου.. Ξαφνικα ειδα μια γατα ναχει κολησει τη μουρη της στο τζαμι
και να μη φευγει με τιποτα..
καπου ειχα διαβασει για κατι βακτηρια πουχουν οι γατες και δε κανει ναρθουν σε επαφη με τους παπαγαλους. Για ψαχτο
 
Sigoura iparxei kindinos an afinis papagalo xoris parusia sou h poli makria sou...Marianna prosexe...
Oso gia tis gates...trelathika xtes...mpike to proi mia gata sto balkini (proto orofo) kai xtipise ton Riki...Den prolave na kani tipota kako...Tin edioksa molis tn ida...mono exase 3 mikra fterakia o kirios...tora den ton afinoume sto mpalkoni otan feygoume...
 
Θέλει πολύ προσοχή και δεν είναι απαραίτητο να γίνει μεζές. Ενα χτύπημα με το νύχι μπορεί να προκαλέσει αιμορραγία και να μην προλάβεις να κάνεις τίποτα.😱
 
To xeirotero einai oti erxete monos tou na dei ti zoo einai...
Otan ixe erthi mia fili mou me to skilaki tis o Riki katevike kato sto klouvi tou kai pige na dokimasi ti gevsi exi to skili...eno to skilaki eitane etimo na ton faei...ekane kiklous giro sto klouvi tou Riki...kai treksane ta salia...
 
Τα γατάκια τώρα δεν τα εχω μεσα στο σπίτι είναι 2 μικρά τερατάκια τα οποία τα βρήκα παρατημενα απο νεογέννητα κ ζουν μόνιμα στην αυλή. Η αλήθεια είναι οτι τα συγκεκριμένα γατάκια επειδη ανέβαίνουν στο περβάζι του παραθύρου της κουζίνας οποτε ο ποκοπίκος είναι εκει τον κοιτάνε σαν ξερολούκουμο! Και αυτο που λες εσυ Πωλίνα οτι ο Ρικι είναι περιεργος να δει τι ζωο ειναι κ παει κοντα εχεις δίκιο γιατι το εκανε κ ο δικός μου! Για 5 χρόνια στο προηγούμενο σπιτι που εμενα με τους γονείς μου ειχαμε κ οχι μια αλλα δυο γάτες (την Ριρικα και τον Μπάμπη) αλλα γίναν φιλαράκια με τον Γιώργο κ οσο για αυτο το βακτηριο οντως το εχω ξαναδιαβάσει, ο δικός μου δεν εχει τίποτα είναι υγειέστατος παρόλο που για χρόνια ζούσε σε σπίτι με γάτες. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αν η γάτες είναι καθαρές, γιατι εμεις τις δικές μας της κάνουμε μπάνιο κάθε 2 εβδομάδες κ ζούν αποκλειστικά μεσα στο σπίτι (αντε κ στο μπαλκόνι) κ είναι εμβολιασμένες κομπλέ! Πρίν μετακομίσουμε με τον Γιώργο γινόντουσταν απίστευτες ιστορίες με τις γάτες στο σπίτι... Με την Ριρίκα συνομιλούσαν (ο γιώργος με σφυριγματα κ νιαουρισματα κ αυτη με νιαουρισματα μονο εννοειται) και οταν ο Γιώργος εκανε φασαρία τον πήγαινε κάτω απο το κλουβί και τον μάλωνε! Σίγουρα παίζει ρόλο οτι κ τα δυο γατιά ηταν στειρωμένα κ δεν είχαν επιθετική συμπεριφορά αλλα την περιέργεια της γάτας την είχαν βέβαια, αλλα ποτε δεν είχα πρόβλημα με τα ζόυδια μου που ήταν ολα μαζί. Τώρα εννοείται οτι προσέχω παιδιά δεν τον αφήνω μόνο έξω αλλα ήθελα να μάθω αν εχει αντιμετωπίση κανείς κανένα περιστατικό... (πολλά ειπα πάλι! αν υπήρχε βραβείο πολυλογίας θα το έπαιρνα εγω...)
 
Back
Top