Φροντίδα Υπάρχει κίνδυνος να μην πίνει νερό από ποτίστρα με μπίλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Η θηλυκια μου τον τελευταιο καιρο γεμιζει την ποτιστρα με σπορια, με αποτελεσμα να βρωμιζει το νερο αμεσως και να πρεπει να το αλλαζω 3 και 4 φορες την μερα. Της πηρα ποτιστρα με μπιλια λοιπον&την εχω στο κλουβι απο χθες. Την βλεπω που πηγαινει στην ποτιστρα και κατι κανει εκει στο στομιο, αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν την περιεργαζεται ή αν βρηκε τον τροπο και πινει νερο. Μηπως να της βαλω και μια κανονικη;
 
βαλε και τις 2 ποτιστρες για να σιγουρευτεις οτι πινει και απο αυτην με την μπιλια.
μπορεις να βαλεις την κανονικη ποτιστρα σε σημειο που να μην μπορει να βαζει σπορακια μεσα αλλα να ειναι ευκολο ωστε να πινει και νερο
 
Σκεφτομαι οτι αν βαλω και τις 2 θα προτιμησει την κανονικη και την ποτιστρα με την μπιλια δεν θα την χρησιμοποιησει καν..Βεβαια δεν θελω να μου πεθανει κι απο αφυδατωση! Κ εχω αλλαξει πολλες θεσεις στην κανονικη ποτιστρα και παντα βρισκει τροπο να μεταφερει τα σπορια 😛
 
O τρόπος είναι ένας και απλός. Αφαιρείς την ποτίστρα που έχεις μια ώρα πριν τον υπνο του πουλιού, το βράδυ. Βάζεις ΜΟΝΟΝ την ποτίστρα της μπίλιας στις 8 την επόμενη το πρωί. Παρακολουθείς για λίγο, μέχρι να πιεί (γιατί θα πιεί) και έτσι ησυχάζεις κι' εσύ και το πουλάκι απο πιθανά εντερικά.

Υ. Γ Η ποτίστρα τις μπίλιας τοποθετείται ψηλά έτσι ώστε το στόμιο (η μπίλια) να είναι στο υψος του κεφαλιού του πουλιού και στο ίδιο κάγκελο με κάποια πατήθρα. Κάθε φορά που την γεμίζουμε νερό και βάζουμε το καπάκι της, πιέζουμε με τον αντίχειρά μας την μπίλια που έχει έλθει στην άκρη, ώστε να φύγει τυχόν αέρας που έχει δεσμευτεί στο σημείο.
 
Την βλεπω που πηγαινει στην ποτιστρα και κατι κανει εκει στο στομιο, αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν την περιεργαζεται ή αν βρηκε τον τροπο και πινει νερο.
Αν βρίσκεται εκεί, πίνει ήδη νερό.
 
Με την ευκαιρία να το γράψω κι' εδώ. Τελειώνετε επι τέλους με τις παλαιές ανοικτές ποτίστρες. Μάθετε να χρησιμοποιείτε αυτές τις μπίλιας και γλιτώστε τα πουλάκια σας σε ποσοστά πάνω απο 60% απο τις κοινές εντερίτιδες, τα κοκκίδια, τίς διάφορες μυκητιάσεις και βακτήρια που γεννιούνται στο υγρό περιβάλλον της βρόμικης ανοικτής ποτίστρας. Και μη μου πείτε οτι δεν είναι βρόμικη. Αρκεί ένα νύχι, που έχει πατήσει προηγούμενα σε μια κουτσουλιά, να μπει στο νερό της, και η ζημιά έγινε.

Η θηλυκια μου τον τελευταιο καιρο γεμιζει την ποτιστρα με σπορια...

Αυτό συμβαίνει πολλές φορές όταν οι σπόροι είναι "ατσάλινοι" , σκληροί, ακατάλληλοι, Δεν μπορεί να τους σπάσει και έτσι αποφασίζει να τους μουλιάσει. Είναι ώρα να ασχοληθείς με τα σπορικά σου.
 
Εχω διαφορων ειδων σπορους στο κλουβι και τους τρωει κανονικα απ τις ταιστρες😕Επισης τα αλλα 2 αρσενικα μου φαινεται να μην εχουν προβλημα με τους σπορους(τρωνε τους ιδιους)..Αρχισε να βαζει τους σπορους στην ποτιστρα με το που ξεκινησε το καλοκαιρι, τοτε αρχισε επισης να τραγουδαει τοσο καλα οσο ενα αρσενικο μπορω να πω! Μηπως ειναι πυρωμενη και προσπαθει να φτιαξει φωλια;
 
Αρχισε να βαζει τους σπορους στην ποτιστρα με το που ξεκινησε το καλοκαιρι
Με το που θα μπει ο σπόρος στο νερό, ξεκινάει η διαδικασία φυτρώματος και ειδικά το καλοκαίρι, μετά με είκοσι τέσσερις ώρες ξεκινά η διαδικασία αποσύνθεσης. Αποσύνθεση σημαίνει ότι αρχίζουν να αναπτύσσονται παθογόνοι μικροοργανισμοί που τρέφονται από τους σπόρους μέχρι να τους εξαφανίσουν.

Αυτού του είδους οι καταστάσεις δημιουργούν ίσως τον μεγαλύτερο αριθμό θεμάτων στο φόρουμ των ασθενειών.
 
καλημερα! Χθες πηρα μια ποτιστρα με μπιλια για το ενα απο τα κλουβια και μπορω να πω οτι τα πουλακια μου την εμαθαν αμεσως! Τους την εβαλα αργα το βραδυ(δεν ημουν σιγουρη οτι θα ξυπνησω πριν τις 8😳) και τα παρακολουθω ολο το πρωι που πινουν μια χαρα! Καπου διαβασα οτι η μπιλια μπορει να κολλησει, απο τι μπορει να συμβει αυτο;να βαλω και μια απλη ποτιστρα μη συμβει κατι τετοιο το μεσημερι και τα καημενα σκασουν απο την διψα;
 
καλημερα! Χθες πηρα μια ποτιστρα με μπιλια για το ενα απο τα κλουβια και μπορω να πω οτι τα πουλακια μου την εμαθαν αμεσως! Τους την εβαλα αργα το βραδυ(δεν ημουν σιγουρη οτι θα ξυπνησω πριν τις 8😳) και τα παρακολουθω ολο το πρωι που πινουν μια χαρα! Καπου διαβασα οτι η μπιλια μπορει να κολλησει, απο τι μπορει να συμβει αυτο;να βαλω και μια απλη ποτιστρα μη συμβει κατι τετοιο το μεσημερι και τα καημενα σκασουν απο την διψα;

εμένα δεν μου έχει κολλήσει ποτέ ποτίστρα με μπίλια, ίσως έχει να κάνει με την ποιότητα κτλπ. Για να είσαι σίγουρος βάλε 2!
 
θα παω να παρω αφου ειδα οτι πινουν! Ειχα εναν φοβο οτι μπορει να μην το βρουν αλλα ειναι τσακαλια τα ατιμα!
 
... Καπου διαβασα οτι η μπιλια μπορει να κολλησει, απο τι μπορει να συμβει αυτο;
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΛΛΗΜΑ ! Απλά, την ώρα που βάζουμε το καπάκι με την μπίλια, όταν την εχουμε γεμίσει, ο αέρας που εγκλωβίζεται ανάμεσα στο νερό και την μπίλια πιέζεται αρκετά και ωθεί την μπίλια με δύναμη στην άκρη του σωλήνα. Κάποιες φορές η πίεση είναι τέτοια που τα πουλιά δεν μπορούν να αναγκάσουν την μπίλια να οπισθοχωρίσει και να φτάσουν στο νερό. Αν κάθε φορά, πριν την τοποθετήσουμε στο κλουβί, πιέσουμε με τον αντίχειρά μας απαλά,ή μπίλια οπισθοχωρεί και ο αέρας φεύγει. Είναι μια κίνηση που μετά απο κάποιες φορές την κάνουμε μηχανικά και έχουμε μια απολύτως ακίνδυνη ποτίστρα.
 
Back
Top