Αναπαραγωγή Υπάρχει περίπτωση διακοπής επώασης;

spirtoulis

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2008
Μηνύματα
54
Πόλη
Περιστέρι
Καλημέρα,
Η κανάρα μου είναι στην ενδέκατη μέρα επώασης.
Συνήθως όταν έβγαινε για φαγητό ο αρσενικός πήγαινε και ζέσταινε τα αυγά.
Σήμερα τους έβαλα καινούργιο φαγητό και η κανάρα βγήκε έξω και πήγε να φάει για κανα 5άλεπτο. Μετ'α επέστρεψε. Είναι αρκετό αυτό το χρονικό διάστημα να παγώσουν τα αυγά και να χάσω τα μικρά;
 
Αυτό που ρωτάς στον τίτλο, η διακοπή δηλαδή της επώασης μπορεί να συμβεί. Αυτό που αναφέρεις στο μήνυμά σου όμως, δεν είναι διακοπή της επώασης. Η κανάρα μπορεί να σηκωθεί και για 5 και για 10 λεπτά από τη φωλιά ή εν πάση περιπτώσει για όσο χρόνο κρίνει ότι χρειάζεται. Εγκατάλειψη της φωλιάς σημαίνει ότι έχει σηκωθεί και δεν έχει επιστρέψει μετά από ώρες.

Προσπάθησε να μην τα ενοχλείς αυτήν την περίοδο, περισσότερο από όσο χρειάζεται.
 
Αν έχεις τα πουλιά σε εξωτερικό χώρο, να κάνεις τάισμα και όλες
τις άλλες δουλειές το μεσημέρι. Ετσι μειώνονται οι πιθανότητες "ατυχήματος"
Αν τα πουλιά είναι σε θερμοκρασία δωματίου, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 
Αυτό που ρωτάς στον τίτλο, η διακοπή δηλαδή της επώασης μπορεί να συμβεί. Αυτό που αναφέρεις στο μήνυμά σου όμως, δεν είναι διακοπή της επώασης. Η κανάρα μπορεί να σηκωθεί και για 5 και για 10 λεπτά από τη φωλιά ή εν πάση περιπτώσει για όσο χρόνο κρίνει ότι χρειάζεται. Εγκατάλειψη της φωλιάς σημαίνει ότι έχει σηκωθεί και δεν έχει επιστρέψει μετά από ώρες.

Προσπάθησε να μην τα ενοχλείς αυτήν την περίοδο, περισσότερο από όσο χρειάζεται.

Η συμπεριφορά αυτή σίγουρα δεν μπορεί να οριστεί σαν ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΠΩΑΣΗΣ αλλά...
Σήμερα στην Αθήνα είχαμε 1β στις 8.30 το πρωί.Αν η κανάρα σηκωθεί για 10 λεπτά
οι πιθανότητες να υποστεί ένα σοκ το έμβρυο είναι μεγάλες αν σκεφτεί κανείς οτι
η θερμοκρασία την ώρα της επώασης στο αυγό φτάνει τους 38ο Κ. Δεν θέλω να πώ με αυτό
οτι θα σταματήσει να κτυπά η καρδιά, αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότης, αν βρισκόμαστε στην 11η μέρα,
να σταματήσει γι' αυτόν τον λόγο η περιστροφή του εμβρίου ώστε να έλθει
το ράμφος κάτω απο τον αεροφόρο σάκο. Πράγμα που τελικά μπορεί να αποδειχθεί μοιραίο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Πριν λίγο παρατήρησα την θηλυκιά να κηνυγάει τον αρσενικό.Βγηκε από την φωλιά και του αγρίεψε.Αυτοσ πλησίασε την φωλιά, πήρε ένα νήμα κι έφυγε.
ΜΕτά η θηλυκιά ξανακάθησε στην φωλιά!
Λογος ανησυχίας;
 
Δεν θέλω να πώ με αυτό οτι θα σταματήσει να κτυπά η καρδιά, αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότης, αν βρισκόμαστε στην 11η μέρα, να σταματήσει γι' αυτόν τον λόγο η περιστροφή του εμβρίου ώστε να έλθει το ράμφος κάτω απο τον αεροφόρο σάκο. Πράγμα που τελικά μπορεί να αποδειχθεί μοιραίο.
Μάκη έχεις δίκιο, έπρεπε να γράψω ότι αναφέρομαι σε αναπαραγωγή που γίνεται σε εσωτερικό χώρο. Απλά δεν φαντάστηκα ότι τα πουλιά του spirtoulis θα είχαν αβγά έξω, τέτοια εποχή. Στην περιοχή μου χθες χιόνιζε όλη μέρα. :)

Πριν λίγο παρατήρησα την θηλυκιά να κηνυγάει τον αρσενικό.Βγηκε από την φωλιά και του αγρίεψε.Αυτοσ πλησίασε την φωλιά, πήρε ένα νήμα κι έφυγε.
ΜΕτά η θηλυκιά ξανακάθησε στην φωλιά!
Λογος ανησυχίας;
Νομίζω πως ο αρσενικός σου θέλει να ζευγαρώσει ξανά. Εγώ στη θέση σου θα τον χώριζα από την κανάρα και θα την άφηνα να κλωσήσει με την ησυχία της.
 
Κι ομως γινεται ναχεις αυγα σε εξωτερικο χωρο, εχω και εγω στην Θεσσαλονικη.
Φιλε spirtouli η καναρα σου πολυ καλα εκανε, τον αγριεψε να μην πλησιασει στη φωλια και να του κοψει τον τσαμπουκα να της πειραξει τα αυγα. Αυτο ειναι πολυ καλο και να προσεχεις τετοιες θυληκες σαν τα ματια σου. Ειναι οι καλυτερες, αλλα βεβαια δεν θαταν ασχημα να χωρισεις τον αρσενικο.
 
Όσο οι μέρες της επώασης προχωρούν τόσο πιο ανθεκτικό γίνεται το έμβρυο σε μεγαλύτερα διαστήματα μη επώασης. Κατά το τελευταίο τρίτο της επώασης, δεν υπάρχει πρόβλημα θνησιμότητας για το έμβρυο, αρκεί το χρονικό διάστημα μη επώασης να μην ξεπεράσει τις 3 ώρες. Μετά από αυτό το όριο, οι πιθανότητες θανάτου του εμβρύου αυξάνουν δραματικά.
 
Back
Top