Αναπαραγωγή Υπάρχει περίπτωση να έχει ζευγαρώσει ζευγάρι που τσακώνεται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπέρα σας,

Ένα από τα κορίτσια μου έκανε έξωση στο μικρο από την φωλιά.. Τοποθέτησα 2η φωλιά στο κλουβί και έβαλα το μικρο από την άλλη μεριά, έπλυνα την παλιά φωλιά, την τοποθέτησα ξανά και έδωσα νήμα..χώρισα το μικρό με τον πατέρα του και την μάνα την άφησα να κάνει την φωλιά.. Να σας πω πως έβλεπα τσακωμούς με το ζευγάρι τις τελευταίες 4-5 μέρες..η κανάρα μέσα σε μια μέρα έκανε φωλιά και γέννησε αυγό.. Το πρωί έβαλα τον αρσενικό μαζί με την κανάρα και άφησα το μικρό μόνο του.. Από το πρωί το ζευγάρι τσακώνεται.. Υπάρχει περίπτωση να έχουν ζευγαρώσει ξανά;
 
Υπάρχει περίπτωση να έχουν ζευγαρώσει ξανά;

Ναι. Ένα από τα φετινά μου ζευγάρια(Dario-Fina), παρόλο που καυγαδίζουν συνέχεια και για άγνωστο λόγο, μεγάλωσαν 4 μικρά στην πρώτη γέννα και 3 στην δεύτερη. Όταν τα ένωσα για πρώτη φορά δεν περίμενα ότι θα έφερναν εις πέρας ολοκληρωμένη γέννα. Παρόλα αυτά με διέψευσαν πανηγυρικά...
 
Ναι. Ένα από τα φετινά μου ζευγάρια(Dario-Fina), παρόλο που καυγαδίζουν συνέχεια και για άγνωστο λόγο, μεγάλωσαν 4 μικρά στην πρώτη γέννα και 3 στην δεύτερη.
Τα ίδια αντιμετωπισα και εγώ. Ζευγαρι που τσακωνονταν αρκετα, μου εδωσε 5 στα 5 αυγα, τα οποια τα ταιζουν ΣΥΝΕΧΩΣ ! Η κατασταση εχει ηρεμησει απο τοτε που βγηκαν τα μικρα και ταιζουν και οι 2 αλλα που και που πεφτει και κανενας καβγας! 😛
Αστα μαζι θα τις βρουντις ισορροπιες τους αυτα. Μην ανησυχεις.
 
Τα ίδια αντιμετωπισα και εγώ. Ζευγαρι που τσακωνονταν αρκετα, μου εδωσε 5 στα 5 αυγα, τα οποια τα ταιζουν ΣΥΝΕΧΩΣ ! Η κατασταση εχει ηρεμησει απο τοτε που βγηκαν τα μικρα και ταιζουν και οι 2 αλλα που και που πεφτει και κανενας καβγας! 😛
Αστα μαζι θα τις βρουντις ισορροπιες τους αυτα. Μην ανησυχεις.


Βλέπω αρκετοί αντιμετωπίζετε παρόμοιες καταστάσεις!
 
Βλέπω αρκετοί αντιμετωπίζετε παρόμοιες καταστάσεις!
Θεωρώ πως είναι και οι τσακωμοί ένας τρόπος να επικοινωνήσουν μεταξύ τους. Σίγουρα υπάρχουν και τα ζευγάρια που είναι πολύ αγαπημένα και ταίζονται συνεχώς, αλλά ακόμα και αυτά στη θέα του φρέσκου βραστού αυγού μπορεί να τσακωθούν και να το διεκδικήσουν ! Σημασία έχει να ερμηνεύουμε σωστά τις συμπεριφορές τους και πότε όντως χρειάζεται να χωριστεί το ζεύγαρι. :)
 
Back
Top