Αναπαραγωγή Υπάρχει περίπτωση να είναι ένσπορα τα νέα αυγά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo24

PB Member
Εγγραφή
22 Νοε 2008
Μηνύματα
139
Πόλη
Νέα Ιωνία
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα μετά από χρονιά.Εχω χρόνια να βάλω για αναπαραγωγή καναρίνια και φέτος το ξαναεπιχειρησα.Εβαλα έναν αρσενικό 7-8 ετών με ένα 2 ετών θηλυκό.Δευτερα τα ένωσα μετά από την προετοιμασία,την ίδια μέρα εκανε φωλιά και την Τρίτη έκανε το πρώτο αυγό και για 5 μέρες ακομα,στο σύνολο 6,το ένα έσπασε το άλλο είχε νεκρό νεοσσό πολύ μικρό και τα 4 βγήκαν και είναι ήδη στο κλαρί.Το άσχημο είναι ότι ο αρσενικός πέθανε το πρωί που έσκασε ο πρώτος νεοσσός,τώρα η θηλυκιά ξαναέκανε φωλιά και σήμερα το πρώτο αυγό.Η απορία μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να είναι ενσπορα τα νέα αυγά;αλλιώς να μην την ταλαιπωρία και να τα πάρω.
 
Εβαλα έναν αρσενικό 7-8 ετών με ένα 2 ετών θηλυκό...Το άσχημο είναι ότι ο αρσενικός πέθανε το πρωί...
Τον έστειλε η πιτσιρίκα τον γέρο-κάναρο... 😀😁😂
Σόρρυ που γελάω ενώ πραγματικά λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου...

Έκανες αρκετά λαθάκια μαζεμένα...

Το μεγαλύτερο διάστημα που ενώ υπήρχε αποχή και παρόλα βγήκαν ένσπορα αυγά είναι από προσωπική εμπειρία οι 14 ημέρες...
[automerge]1655200223[/automerge]
Το άσχημο είναι ότι ο αρσενικός πέθανε το πρωί που έσκασε ο πρώτος νεοσσός,τώρα η θηλυκιά ξαναέκανε φωλιά και σήμερα το πρώτο αυγό.Η απορία μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να είναι ενσπορα τα νέα αυγά;αλλιώς να μην την ταλαιπωρία και να τα πάρω.

Δηλαδή μιλάμε για κανά μήνα;

Σε κάθε περίπτωση θα "πρέπει" να την αφήσεις καμιά εβδομάδα να τα κλωσσάει οπότε στο τέλος της κάνεις ωοσκόπηση και μαθαίνεις εσύ και εμείς τι έγινε...
Αν είναι ένσπορα τα αφήνεις ως έχουν, κακώς βέβαια λόγω εποχής, ενώ σε διαφορετική περίπτωση τα απομακρύνεις...
[automerge]1655200422[/automerge]
τάφος.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@TZANNSPY εντάξει, βάζω emoji γέλιου με το σχόλιο σου, το μετανιώνω, μακαρίτη έχουμε (λέω) κ βαζω χρήσιμο emoji, γιατί είναι όντως πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες για τις προθεσμίες που δίνεις. Κ τώρα μου βάζεις την ταφόπλακα! 😂 Κλαίω!🤣. Τι να κάνω; Ο Σταύρος φταίει που δεν μπορούμε να βάλουμε 2 emoji σαν άνθρωποι! 😂😜
 
@teo24 μην με παρεξηγήσεις κ λυπάμαι για την απώλειά σου. Αλήθεια. Τόσα χρόνια τον είχες! Αλλά το matching που έκανες θυμίζει ελληνική ταινία! Το κλασσικό "χούφτωστην χούφτωστην"! Τουλάχιστον το παλικάρι πήγε ευτυχισμένος ξέροντας ότι διαιώνισε τα γονίδια του! 🤗
 
@MARY58 Εννοείτε πως δεν παρεξηγώ.Ειχα πει θα σταματήσω με τα καναρίνια για αυτό και έχω να βάλω ζευγάρια απ' το 2013-14.Σιγα σιγά άρχισαν να μειώνονται ,φαντάσου αυτό είναι στα 7-8 χρόνια,τα αλλά τα είχα από 10 έως 13 χρόνια.Εφεραν το Πάσχα στην κόρη μου το θηλυκό και τα είχαμε βάλει με χώρισμα για παρέα και μόνο,αφού είδα ότι τα πήγαιναν καλά είπα να τα βάλω και πίστεψέ με δεν περίμενα ουτε μια στο εκατομμύριο να βγάλω μικρά με μεγάλο αρσενικό.
 
@teo24 καρπερος μέχρι τέλους. 😄. Το έλεγε η καναροκαρδουλα του! Άρα από κει που νόμιζες ότι έβαζες τελεία, αποδείχθηκε άνω τελεία! Να τους χαίρεσαι τους απογόνους κ μακάρι κ η δεύτερη φουρνιά να αποδειχθεί ένσπορη. Γερά κ καλοκλάρωτα!
 
Back
Top