Γενικά Υπάρχει περίπτωση να περάσει δακτυλίδι σε μεγάλο πουλί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης psyjohn21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

psyjohn21

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
121
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα καθώς είχα πάει μια βόλτα από την Ομόνοια είπα να ρίξω μια ματιά στα Pet shops γιατί μου είχαν πεί ότι υπάρχουν δακτυλιωμένες καρδερίνες. Σε ένα υπήρχε μια η οποία ήταν πράγματι εκτροφής αλλά στο απέναντι,(δεν λέω ποιό!) υπήρχαν κάτι πουλιά που ενώ είχαν δακτυλίδι, φαίνονταν ότι ήταν πιασμένα ακόμα και από την τιμή τους. Υπάρχει περίπτωση να περάσει δακτυλίδι σε μεγάλο πουλί; Τώρα αν δεν ήταν 2,5 και ήταν 2,6 δεν το γνωρίζω...
 
κλειστο. Επισης αντι για 07 εγραφε 2007. Δε προσεξα τους κωδικους ομως...
 
Αν ειναι ωντος κλειστου τυπου περναει σε ενηλικη καρδερινα με δυσκολια βεβαια αν δεν εχει το προβλεπομενο μεγεθος. Οταν λες αν κρινω απο την τιμη ποσο κανανε;
 
Γιαννη τις ειδα προ 10 ημερων αν λεμε τις ιδιες. Ηταν αρκετα μεγαλητερες απο τις δικες μας με τελειο πτερρωμα σχεδον ολες. Αυτο που με παραξενεψε ηταν οτι τα δαχτυλιδια τους ηταν κατι ασημενια πολυ χοντροκομμενα και φαρδια εν σχεση με αυτα που εχω δει απο ευρωπαιους εκτροφεις. Ρωτησα και μου ειπαν πως ειναι Τουρκικης εκτροφης. Επισης ειχαν ολα κατασπρα ποδια (αν αυτο ειναι σημαδι εκτροφης) και ηταν αγρια αλλα μονο μεταξυ τους και οχι με το κλουβι οπως οι αγριες.
 
100 ευρωπουλα λευκα ποδαρακια μαλλον θα επρεπε να παρετε κανα ζευγαρακι.
 
Για να καταννοήσουμε το πόσο σημαντικό είναι
η σωστή διάμετρος δαχτυλιδιού στα ιθαγενή,
θα αναφέρω την εκτενή κουβέντα που είχε γίνει
μεταξύ εκτροφέων.
Όπου υπήρχε το σημείο τριβής εάν στη Ελλάδα
θα πρέπει στη Major να επιτρέπεται δαχτυλίδι
2,7 ή 2,8.
(Νομίζω 2,8 επιτρέπεται στη Γερμανία).
Επίσης, η οπτική διαφορά δαχτυλιδιού 2,5-2,7-2,9
για κάποιον με μη εκπαιδευμένο μάτι
είναι ανύπαρκτη.
Ωστόσο, υπάρχουν μαρτυρίες ότι μπορεί να δαχτυλιδωθεί
πουλί ιθαγενές ενήλικο με δαχτυλίδι καναρινού(2,9).
Τώρα πως μπορεί να περάσει δαχτυλίδι-με νόμιμη διάμετρο- σε ενήλικο,
από τη στιγμή που εάν καθυστερήσεις 1 1/2 στο νεοσσό
δεν δαχτυλιδώνεται με τίποτα
είναι περίεργο...
Μόνο βίντεο... 😉ειδικού θα μας έλυνε την απορία...
Επίσης, για να δούμε τι σημασία έχει στον εκτροφικό χώρο των ιθαγενών το δαχτυλίδωμα με σωστή διάμετρο,
θα αναφέρω τη προσωπική μαρτυρία εκτροφέα στην έκθεση του ΑΛΟΠ.
Όπου μου είπε ότι έβγαλε 13 καρδερινάκια,
τα δαχτυλίδωσε λόγω έλλειψης δαχτυλιδιών με 2,9.
Αλλά για να μην γίνει, σούσουρο,
τα πουλιά δεν τα εμφάνισε πουθενά...
 
παιδια στο εμποριο τα μονα κλειστα δαχτυλιδια που μπορουμε να βρουμε ειναι διαμετρου 2,9 .
 
παιδια στο εμποριο τα μονα κλειστα δαχτυλιδια που μπορουμε να βρουμε ειναι διαμετρου 2,9 .
Αυτο δεν ειναι σωστο. Εγω βρηκα και 2,5 και 2,7 στο εμποριο τα οποια εχουν την σημανση C για τα διαμετρηματος 2,5 , D για τα 2,7 και Ε για τα 2,9 , συμφωνα με τα νεα δεδομενα δαχτυλιδιων. Ειναι κανονικα βιολετι χρωμα με χρονολογια 09 , αυξων αριθμο, σημανση GR και ενα υποτιθεμενο αριθμο εκτροφεα.
 
Αυτο δεν ειναι σωστο. Εγω βρηκα και 2,5 και 2,7 στο εμποριο τα οποια εχουν την σημανση C για τα διαμετρηματος 2,5 , D για τα 2,7 και Ε για τα 2,9 , συμφωνα με τα νεα δεδομενα δαχτυλιδιων. Ειναι κανονικα βιολετι χρωμα με χρονολογια 09 , αυξων αριθμο, σημανση GR και ενα υποτιθεμενο αριθμο εκτροφεα.

Θα μπορούσες να μας πείς που τα βρήκες; Ρωτάω γιατί εγω τα μόνα που βρήσκω είναι ανοικτού τύπου.
 
[Επίσης, για να δούμε τι σημασία έχει στον εκτροφικό χώρο των ιθαγενών το δαχτυλίδωμα με σωστή διάμετρο,
θα αναφέρω τη προσωπική μαρτυρία εκτροφέα στην έκθεση του ΑΛΟΠ.
Όπου μου είπε ότι έβγαλε 13 καρδερινάκια,
τα δαχτυλίδωσε λόγω έλλειψης δαχτυλιδιών με 2,9.
Αλλά για να μην γίνει, σούσουρο,
τα πουλιά δεν τα εμφάνισε πουθενά...[/quote]

Για να μην γινει σουσουρο;
Τι εννοεις καλε μου;Γιατι απο οτι γνωριζουμε, ενας εκτροφεας που περνει μερος σε διαγωνισμους και εκθεσεις πρεπει να γνωριζει καποια πραγματα. Ενα απο αυτα ειναι το παρακατω :
'' Σε περίπτωση κατα την οποία τα πουλιά φέρουν διάμετρο δακτυλιδιού μεγαλύτερη απο αυτή που ορίζουν οι νεοι πίνακες διαμετρηματων, τα πουλιά θα αποκλείονται απο τους διαγωνισμούς που τελούν υπο την αιγίδα της ΕΟΟ''
 
Για να μην γινει σουσουρο;
Τι εννοεις καλε μου;Γιατι απο οτι γνωριζουμε, ενας εκτροφεας που περνει μερος σε διαγωνισμους και εκθεσεις πρεπει να γνωριζει καποια πραγματα. Ενα απο αυτα ειναι το παρακατω :
'' Σε περίπτωση κατα την οποία τα πουλιά φέρουν διάμετρο δακτυλιδιού μεγαλύτερη απο αυτή που ορίζουν οι νεοι πίνακες διαμετρηματων, τα πουλιά θα αποκλείονται απο τους διαγωνισμούς που τελούν υπο την αιγίδα της ΕΟΟ''
Ακριβώς, αυτό που αναφέρεις.
Τα πουλιά δεν είχαν ούτως ή άλλως το δικαίωμα να συμμετάσχουν
στην έκθεση.
& δε συμμετείχαν.
Αλλά, γενικά δεν έκανε γνωστότερη την ύπαρξή τους
προς αποφυγή παρεξηγήσεων...
 
100 ευρω; Τρεχω Αθηνας στο απεναντι τοτε 😉


Χαρη δεν εχει παντα καβατζα ενας συλλογος δακτυλιδια για την περιπτωση του φιλου σου; Εγω ετσι εχω ακουσει για οταν ξεμεινει καποιος νομιζω υπαρχουν με μηδενικο κωδικο εκτροφεα

ΜΦΧ
Πανος
 
100 ευρω; Τρεχω Αθηνας στο απεναντι τοτε 😉


Χαρη δεν εχει παντα καβατζα ενας συλλογος δακτυλιδια για την περιπτωση του φιλου σου; Εγω ετσι εχω ακουσει για οταν ξεμεινει καποιος νομιζω υπαρχουν με μηδενικο κωδικο εκτροφεα

ΜΦΧ
Πανος
Από ότι ξέρω ναι.
Επιπλέον, σε τέτοιες περιπτώσεις, γίνοντε..."τράμπες"
δαχτυλιδιών μεταξύ εκτροφέων.
Νομίζω, δηλώνεται επίσημα στο σύλλογο (δεν είμαι σίγουρος).
Δεν ξέρω τους λόγους που δεν βρήκε δαχτυλίδια.
Πάντως, από τα γραφόμενά του & την προσωπική κουβέντα
δεν μου έδωσε την εντύπωση "απατεώνα".
Αλλά στην έκθεση στην Αθήνα,
κατάλαβα ότι περισσότερη επαφή έχουμε οι επαρχιώτες με τους Αθηναίους,
παρά οι συντοπίτες μεταξύ τους.
Δεν υποννοώ τίποτα παράξενο, πιθανώς είναι οι ρυθμοί της πόλης...
 
αυτες που ειδα εγω ηταν στον κωνσταντα, ειχαν μαυρα ποδια και εντονα χρωματα. Κλασικες οκτωβριατισες.η τιμη τους ηταν 45 με 70 ευρω. Αυτες που λεει ο οδυσσεας ηταν απεναντι στο λυκουροπουλο. Μονο που χχθες ειχε μεινει μονο μια κασομπρα. Με ασπρα ποδια και κανονικο δαχτυλιδι.
 
Θα μπορούσες να μας πείς που τα βρήκες; Ρωτάω γιατί εγω τα μόνα που βρήσκω είναι ανοικτού τύπου.
ο κτηνιτρικος κυκλος εχει κλεισυα δαχτυλιδια ολων των διαμετων αλλα οχι παντα!
 
Back
Top