Φροντίδα Υπάρχει περίπτωση να χάλασε η αυγοτροφή;

MarynJuan

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2021
Μηνύματα
119
Πόλη
Ξάνθη
Καλημέρα σας ,
Έχω μια αυγοτροφη την οποία είχα πάρει τα Χριστούγεννα και την έχω φυλαγμένη σε τάπερ σε ένα ντουλάπι.Η αυγοτροφη ήταν από τις έτοιμες τις συσκευασμένες .Γενικά τα Μπατζι μου δεν την τρώνε όσες φορές είχα προσπαθήσει να δώσω .Υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένη;
 
Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Η αλήθεια είναι ότι πάντα υπάρχει η περίπτωση να έχει χαλάσει κάποιο τρόφιμο, αλλά όπως τα περιγράφεις στο μνμ σου, πιθανά δεν έχει χαλάσει.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να την παρατηρήσεις για: ζωύφια, δυσχρωμίες, αλλαγές στην υφή της.
Το ότι τα παπαγαλάκια σου δεν την τρώνε, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι χαλασμένη, αλλά και να την έτρωγαν δεν θα σήμαινε ότι δεν είναι. Προσπάθησε να κάνεις ότι την τρως εσύ μήπως και σε μιμηθούν, να ρίξεις μέσα στην αυγοτροφή κάποια λιχουδιά π.χ. μίλλετ ή τέλος να τη ρίξεις σε μικρή ποσότητα από τους σπόρους τους, αφαιρώντας όλα τα υπόλοιπα τρόφιμά τους, μήπως και δοκιμάσουν. Το τελευταίο μάλλον δοκίμασέ το βγάζοντας αποβραδίς τις τροφές τους, και βάζοντάς τους το πρωί το μείγμα λίγων σπόρων και αυγοτροφής και αφήνοντάς τα 3-4 ώρες μόνο με αυτό το μείγμα. Όλα αυτά εφόσον η αυγοτροφή δεν είναι αλλοιωμένη. Αν έχεις λόγους δλδ να πιστεύεις ότι μπορεί και να έχει αλλοιωθεί, πέταξέ την και πάρε μια άλλη μάρκα, που ίσως και να τη δοκιμάσουν
 
@ianos δεν έχω και μεγάλη εμπειρία στις αυγοτροφες ο μόνος λόγος που σκέφτηκα ότι ίσως είναι χαλασμένη είναι επειδή την έχω αρκετό καιρό .Και φρέσκο που ήταν πάλι δεν έτρωγαν .έχω δοκιμάσει διάφορα τέτοια κόλπα δεν ξέρω γιατί δεν τρώνε.Για αλλά παπαγαλάκια έχω ακούσει ότι τρελαίνονται για αυγοτροφη
 
@ianos δεν έχω και μεγάλη εμπειρία στις αυγοτροφες ο μόνος λόγος που σκέφτηκα ότι ίσως είναι χαλασμένη είναι επειδή την έχω αρκετό καιρό .Και φρέσκο που ήταν πάλι δεν έτρωγαν .έχω δοκιμάσει διάφορα τέτοια κόλπα δεν ξέρω γιατί δεν τρώνε.Για αλλά παπαγαλάκια έχω ακούσει ότι τρελαίνονται για αυγοτροφη
Είναι σίγουρα αυγοτροφή; Μου ειχαν πουλήσει για αυγοτροφή στο παρελθόν "πατέ" το οποίο μοιάζει αλλά δεν το έτρωγαν οι μικροί μου, ενώ την αυγοτροφή την τσακίζουν.
 
Back
Top