Ασθένειες Υπάρχει περιλαίμιο προστασίας "ξυσίματος" για καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cplk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cplk

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2017
Μηνύματα
75
Πόλη
Αθήνα
Απλά θέλω να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος "έξυπνος" τρόπος να σταματήσεις ένα καναρίνι να ξύνει ανοιχτή πληγή? Εκτός των γνωστών τρόπων καθαρίσματος πατήθρας, γάζας επάνω στη πατήθρα και καθημερινά επάληψης με χαμομήλι ή Tobrex κτλ. Υπάρχει κανένα περιλαίμιο προστασίας ξυσίματος μήπως ή κανένας άλλος πρωτότυπος τρόπος να μην το ξύνει? Να δώσει ο νους του για παράδειγμα σε κάτι ώστε να το ξεχάσει, κτλ

Πιο συγκεκριμένα, όταν δεν το ξύνει στο τέλος της μέρας πάει καλύτερα μέχρι που εξαφανίζεται. Δείτε βίντεο εδώ:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.

Όταν το ξύνει όλη μέρα, καταλήγει το βράδυ να είναι έτσι:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
. Την επόμενη μέρα έχει ξεπρηστεί πάλι.

*Δεν ψάχνω διάγνωση. Δεν είναι ευλογιά ή κάτι άλλο. Το παρακολουθεί το Διαγνωστικό Εργαστήριο Κομοτηνής εδώ και 1,5 μήνα. Ξαναεμφάνισε τα συμπτώματα που είχε όταν το βρήκαμε ελεύθερο κάτω στην αυλή και μας βοηθάνε. Ήδη πάει πολύ καλύτερα! :-)
 
Ρώτησέ τους πιο τρόπος υπάρχει να στείλεις υλικό για ανίχνευση Τριχωμονάδας.
Έχουμε ψάξει με ειδικό δείγμα που πήραμε και στείλαμε. Δεν είναι ούτε Τριχωμονάδα. Έχουμε περάσει και από Trichomonex θεραπεία.
 
άλλος πρωτότυπος τρόπος να μην το ξύνει?
Χρησιμοποίησε στοματικό διάλυμα Listerine και νερό σε αναλογία 1:1, κάνε μια επάλειψη στις πατήθρες και παρατήρησε την συμπεριφορά του.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ! Δεν το έχω ακούσει. Μπορείς να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες σε τι βοηθάει πριν το δοκιμάσω; Δεν θα ήθελα να τον "κουράσω" μετά από όλα αυτά τα φάρμακα που παίρνει με κάτι επιπλέον. Σημειωτέον, οι πατήθρες έχουν κολλημένη γάζα-ταινία επάνω τους που αλλάζει κάθε εβδομάδα.
 
Δεν το έχω ακούσει. Μπορείς να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες σε τι βοηθάει πριν το δοκιμάσω
Θα το αποθαρρύνει από το να πλησιάζει την πατήθρα για να τριφτεί.
Στο βιβλίο ''Παθολογία των πτηνών αναψυχής'' του Π.Ι. Ιορδανίδη προτείνεται ως μέσο αποτροπής του μαδήματος των φτερών από το ίδιο το πουλί.
Στην περίπτωση αυτή προτείνει τον ψεκασμό της περιοχής που μαδάει το πουλί ως μέσο αποτροπής.
Στην δική σας περίπτωση η επάλειψη της πατήθρας με το μείγμα πιθανολογώ (δεν το έχω δοκιμάσει ) ότι θα το αποτρέψει από το τρίψιμο σε αυτή.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Θα επικοινωνήσω με τον πτηνίατρό μας, θα του το αναφέρουμε και αν δεν προκαλεί κάτι στο πουλάκι αλλά και στη θεραπεία που ακολουθούμε, θα το κάνουμε. Σε ευχαριστώ πολύ
 
Back
Top