Γενικά Υπάρχει ποικιλία "Ολλανδικά καναρίνια";

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Πρόσφατα μου δημιουργήθηκε μία απορία σχετικά με τα ολλανδικά καναρίνια.
Ποια είναι (από άποψη εμφάνισης);
Υπάρχει αυτή η ποικιλία στην Ελλάδα;
Επρόκειτο όντως για κάποια ποικιλία/ράτσα;
 
δεν έχω ξανακούσει για αυτά.. Πως μοιάζουν;
Αυτή την απορία έχω και εγώ.
@Εκηβόλος η μόνη ράτσα που γνωρίζω εγώ είναι το βόρειο ολλανδικό φουντωτό καναρίνι.
Δεν γνωρίζω για τέτοια ράτσα.
Προφανώς εννοούν την καταγωγή των καναρινιών.
Δύο από τα καναρίνια που έχω στη κατοχή μου και είναι μαλακόπτερα δεν μπορούν να ζευγαρώσουν.
Πρόσφατα επισκέφτηκα το κατάστημα από το οποίο τα είχα πέρσυ αγοράσει και ρώτησα αν τους τα προμήθευσε κάποιος εκτροφέας.
Η απάντηση του υπαλλήλου ήταν ότι τα καναρίνια προέρχονται από πελάτη του ο οποίος εκτρέφει ''ολλανδικά'' καναρίνια.
Θέλω, επομένως, να μάθω αν όντως μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο ή αν επρόκειτο για απόπειρα παραπληροφόρησης.
Τα καναρίνια αυτά (που κατέχω) είναι κίτρινα.
 
Αυτή την απορία έχω και εγώ..
Σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο google, βρήκα μόνο αυτό στην wikipedia:
"Τα ολλανδικά καναρίνια. Είναι μεγάλα, έχουν μαλακό φτέρωμα, αλλά δεν διακρίνοται για το κελάηδημά τους."
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, μιας και η wikipedia δεν είναι πολύ έμπιστη πηγή...
Κάνε μια αναζήτηση στα αγγλικά, μπορείς να βρεις κάτι...
 
Κάνε μια αναζήτηση στα αγγλικά, μπορείς να βρεις κάτι...
Βρήκα και εγώ χθες την ίδια απάντηση.
Δίκιο έχεις, πρέπει να αναζητήσω πληροφορίες σε πιο έγκυρες πηγές.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά τα καναρίνια μου δεν έχουν καμία σχέση με αυτά.
Προφανώς ο υπάλληλος μου έδωσε αβάσιμα δεδομένα.
Νομίζω πως δεν πρόκειται για ράτσα καναρινιών, αλλά αναφέρεται στην καταγωγή τους. Κάτι σαν μια ποικιλία καναρινιών που η εκτροφή τους άρχισε από την Ολλανδία. Δες το άρθρο αυτό για να καταλάβεις (σε ένα σημείο, προς την μέση, μιλάει για αυτά): https://community.petbirds.gr/threads/Από-το-άγριο-serinus-canaria-στα-σύγχρονα-καναρίνια.17650/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Διάβασα το αντίστοιχο σημείο με τη περιγραφή να μη ταιριάζει για ακόμα μια φορά με αυτή των δικών μου.
Επομένως, η απάντηση που ο καταστηματάρχης μου έδωσε δεν ήταν τίποτα άλλο παρά μόνο αόριστη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Διάβασα το αντίστοιχο σημείο με τη περιγραφή να μη ταιριάζει για ακόμα μια φορά με αυτή των δικών μου.
Επομένως, η απάντηση που ο καταστηματάρχης μου έδωσε δεν ήταν τίποτα άλλο παρά μόνο αόριστη.
ίσως να είναι τοπική ονομασία ή κάτι τέτοιο... όπως για παράδειγμα τα περιστέρια του Ουζμπεκιστάν(επίσημο όνομα) στην Ελλάδα κατα κύριο λόγο τα λέμε Ρώσικα.
Τα δικά σου πως μοιάζουν;
 
ίσως να είναι τοπική ονομασία ή κάτι τέτοιο... όπως για παράδειγμα τα περιστέρια του Ουζμπεκιστάν(επίσημο όνομα) στην Ελλάδα κατα κύριο λόγο τα λέμε Ρώσικα.
Τα δικά σου πως μοιάζουν;
Ίσως έχεις δίκιο.
Το ένα εκ των δυο είναι στη φωτογραφία του προφίλ μου.
 
Αλέξανδρε θεωρώ πως το άρθρο που σου υπέδειξε ο George Kouth είναι αυτό που αφορά τα πουλάκια που κατέχεις. Πρόεκιται για το γνωστό μας πάντα κίτρινο Μαλινουά. Παλιά θυμάμαι λέγαμε τα Μαλίνουά που έρχονταν κατά κόρον από την Ολανδία - Βέλγιο, που είχαν μεγάλα για την εποχή εκτροφεία σε σχέση με την πατρίδα μας που βρισκόταν στις φασκιές, Ολανδικά . Αυτά τα πουλιά όμως είχαν νεροφωνές και ξεχώριζαν. Στην άγνοια των πολλών έμεινε οτιδήποτε ερχόταν από εκείνες τις χώρες ( ιδιαίτερα τα κόκκινα) να το λένε Ολανδικό. Εδώ μόνο τα κοινά καναρίνια γνωρίζαμε. Μετά από χρόνια έγινε και εδώ κάποια σοβαρή δουλειά, με μεγάλη αρχικά ιδιωτική προσπάθεια, μετά με συλλόγους και εκθέσεις, που βρίσκεις πλέον ότι θες ντόπιο. Καλή συνέχεια.
 
Το πρόσεξα το αντίστοιχο σημείο. Δυστυχώς,όμως, δεν είμαι σε θέση να καταλάβω κάτι τέτοιο(αν όντως επρόκειτο για μαλινουα waterglasser).
Επιπρόσθετα, τα πράγματα ίσως μπλεχτουν περισσότερο αν αναφέρω ότι ο υπάλληλος του pet shop ήταν απόλυτος λέγοντάς μου ότι επρόκειτο για "ολλανδικά" και όχι μαλινουα...
 
Back
Top