Γενικά Υπάρχει πρόβλημα αν βάλω στο ίδιο κλουβί 2 αρσενικά καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Johkill23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Johkill23

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2017
Μηνύματα
104
Πόλη
Βέροια
Γεια σας φίλοι μου θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας ένα θέμα το οποίο με απασχολεί τις τελευταίες μέρες... Εχω 4 καναρίνια 2 αρσενικά ένα θηλυκό και ένα μικρό 2 μισή μηνών... Το θέμα είναι ότι για να μην ζευγαρώσει το θηλυκό ξανά με το ένα από τα δύο αρσενικά με το οποίο ήταν ζευγάρι το μετέφερα μαζί με το μικρό σε μια κλούβα πτήσης στην οποία βρισκοταν το άλλο αρσενικό... Εκεινο προσπαθεί να ζευγαρώσει αλλά δεν τον αφήνει... Και η ερώτηση μου είναι αν μεταφέρω στο ίδιο κλουβί και το πρώτο αρσενικό υπάρχει περίπτωση να έρθουν σε διαμάχη τα αρσενικά, σας ευχαριστώ
 
Το να μεταφέρεις και τον άλλο αρσενικό στο ίδιο κλουβί μόνο προβλήματα μπορεί να προκαλέσει. Στην περίπτωση σου η μόνη λύση είναι να έχεις το καθένα από τα αρσενικά ξεχωριστά. Θα σου πρότεινα να πάρεις μια ζευγαρώστρα με χώρισμα (αν δεν θέλεις να έχεις πολλά κλουβιά) και να βάλεις τα δυο αρσενικά εκεί με το χώρισμα στη μέση, αφήνοντας το θηλυκό με το μικρό στο δικό τους κλουβί.
 
Συμφωνώ με τον Γιώργο. Επίσης, επειγόντως θα πρεπει να χωρίσεις αρσενικά και θηλυκό και αρσενικά μεταξύ τους.
 
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές θα τα χωρίσω...
Συμφωνώ με τον Γιώργο. Επίσης, επειγόντως θα πρεπει να χωρίσεις αρσενικά και θηλυκό και αρσενικά μεταξύ τους.
Μετά τον Σεπτέμβριο μπορώ να έχω αρσενικά και θηλυκά σε μεγάλη κλούβα πτήσης όλα μαζί;
 
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές θα τα χωρίσω...

Μετά τον Σεπτέμβριο μπορώ να έχω αρσενικά και θηλυκά σε μεγάλη κλούβα πτήσης όλα μαζί;
Δεν θα ήταν ότι καλύτερο... αν μπορείς να το αποφύγεις θα ήταν καλύτερα
 
Δεν θα ήταν ότι καλύτερο... αν μπορείς να το αποφύγεις θα ήταν καλύτερα
Επειδή έχω κάποια μικρά κλουβιά αυτό θα κάνω θα μεταφέρω τα αρσενικά εκεί και θα αφήσω τα θηλυκά στο κλουβί πτήσης.🙂
 
Επειδή έχω κάποια μικρά κλουβιά αυτό θα κάνω θα μεταφέρω τα αρσενικά εκεί και θα αφήσω τα θηλυκά στο κλουβί πτήσης.🙂
Γενικά και εφόσον τα αρσενικά θα παραμείνουν σε ατομικά κλουβιά έως την άνοιξη τουλάχιστον, σκέψου αν θελεις να τους προσφέρεις οσο το δυνατό μεγαλύτερο χώρο και άνεση. Μια ζευγαρώστρα 60cm μήκους για τον καθένα, με δύο πατηθρες κοντά στα άκρα του κλουβιού και κενό τον ενδιάμεσο χώρο, ώστε να ανοίγουν τα φτερά τους, θα ήταν ευχής έργο. Οι κινέζικες που ειναι και ιδιαίτερα εύχρηστες, κοστίζουν περί τα 20€ έκαστη. Αν μπορεις, προσπαθησέ το.:)
 
Γενικά και εφόσον τα αρσενικά θα παραμείνουν σε ατομικά κλουβιά έως την άνοιξη τουλάχιστον, σκέψου αν θελεις να τους προσφέρεις οσο το δυνατό μεγαλύτερο χώρο και άνεση. Μια ζευγαρώστρα 60cm μήκους για τον καθένα, με δύο πατηθρες κοντά στα άκρα του κλουβιού και κενό τον ενδιάμεσο χώρο, ώστε να ανοίγουν τα φτερά τους, θα ήταν ευχής έργο. Οι κινέζικες που ειναι και ιδιαίτερα εύχρηστες, κοστίζουν περί τα 20€ έκαστη. Αν μπορεις, προσπαθησέ το.:)
Ωραία κύριε Γιάννη ευχαριστώ πολύ 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τελικα πως τα εβαλες τα αρσενικα σου;
Έχω δύο ζευγαρωστρες 60αρες και έβαλα ένα σε κάθε μία... Πριν είχα τέσσερις πατηθρες αλλά για να ανοίγουν τα φτερά όπως μου είχε πει και ο κύριος Γιάννης άφησα μόνο 2 στις άκρες κάθε κλουβιού :):D
 
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω πάνω σε αυτό. Αν τα αρσενικά είναι σε ένα κλουβί με χώρισμα στη μέση. Θα κελαηδούν όπως θα ήταν και μόνα τους στο δικό τους κλουβι ή θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
 
Αν το χώρισμα είναι με πλέγμα, δεν θα είναι το ίδιο. Ακόμη και τυφλό όμως να είναι, δεν είναι σίγουρο ότι θα κελαηδούν όπως αν θα ήταν μόνα τους. Το ιδανικό είναι να ακούει το ένα το άλλο αλλά να μην βλέπονται. Αυτό δημιουργεί έναν ανταγωνισμό μεταξύ τους, με όφελος για εμάς το τραγούδι τους.
 
Με το συγκεκριμένο χώρισμα νομίζω κι εγώ ότι θα είναι σα να έχειςδύο εντελώς ξεχωριστά κλουβιά.

Ενημέρωσέ μας για το αποτέλεσμα.
 
Back
Top