Αναπαραγωγή Υπάρχει πρόβλημα αν ζευγαρώσουν δύο διαφορετικά είδη παπαγάλων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paulpaul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paulpaul

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
260
Πόλη
Αθήνα
Υπαρχει προβλημα αν ζευγαροσουν δυο διαφορετικα ειδει παπαγαλων;
 
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Ποια είδη;
 
Όχι βέβαια, πως σου προέκυψε αυτή η απορία;
 
Α ωραια απλος ηθελα να ειμαι σιγουρεσ γιατι κατι εχω ακουσει σαν γενιτηκες ανομαλιες
 
Συγγνώμη για να καταλάβω καλά... Μαρία μου λες πως όχι δεν υπάρχει πρόβλημα αν ζευγαρωσει ένα κοκατίλ με ένα μπατζι; Μήπως έγινε κάποια παρεξήγηση με την ερώτηση και την απάντηση; 😛
 
Συγγνώμη για να καταλάβω καλά... Μαρία μου λες πως όχι δεν υπάρχει πρόβλημα αν ζευγαρωσει ένα κοκατίλ με ένα μπατζι; Μήπως έγινε κάποια παρεξήγηση με την ερώτηση και την απάντηση; 😛
Δλδ υπαρχει προβλ
 
Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα και ακόμα και στην αδύνατη περίπτωση που τα πουλιά ζευγαρώσουν ολα τα αβγα θα ειναι κλουβιά κια αυτό διότι δεν γίνεται τα budgie που ανήκουν στο γένος Melopsittacus να αναπαραχθεί με ένα cockatiel που είναι γένος Nymphicus. Αυτό τα δυο πτηνά δεν έχουν τίποτα κοινό στο τυπολογικό χάρτη τους για να μπορούν να γονιμοποιηθούν!
 
Νομιζα οτι υπιρχαν και τα κοκατου γιατι εχουν κε οι διο καρφακια
 
οι κοκατου ανήκουν στο γένος
Cacatua
 
Συγγνώμη για να καταλάβω καλά... Μαρία μου λες πως όχι δεν υπάρχει πρόβλημα αν ζευγαρωσει ένα κοκατίλ με ένα μπατζι; Μήπως έγινε κάποια παρεξήγηση με την ερώτηση και την απάντηση; 😛
Ίσως απάντησα βιαστικά. Εννοούσα δεν υπάρχει περίπτωση τέτοιου ζευγαρώματος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 6chris
Φίλε sarpijk έχεις δίκιο όντως υπάρχει υβρίδιο cockatiel x cockatoo το galatiel πιθανόν επειδή ανήκουν στην ίδια οικογένεια
Cacatuidae. Αλλά τα budgie σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αναπαραχθούν με cockatiel.
 
Back
Top