Ασθένειες Υπάρχει πρόβλημα κρυολογήματος στα bengalese μου;

giannhslfc

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
149
Πόλη
Βέροια
Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να ανησυχώ για τα πουλάκια; Φοβάμαι μήπως είναι απο κρυολόγημα γιατί τα βάζω και κάνουν μπάνιο και ο αρσενικός μου σε κάποια φάση άρχισε να κάθετε συνέχεια μεσα στη φωλιά που τα έχω και λέω μήπως κρύωσε. Τωρα τις τελευταίες 3-4 μέρες άρχισε να βγαίνει κανονικά. Τα έχω σε εωτερικό χώρο. Τα κόκκινα που διακρίνονται είναι απο τη συπληρωματική τροφή tropica που τους δίνω.
 

Συνημμένα

  • DSC_0213.webp
    DSC_0213.webp
    24,7 KB · Προβολές: 21
Οι κουτσουλιές είναι όντως αρκετά υδαρείς, κλλά επειδή δεν γνωρίζουμε την διατροφή τους, δεν μπορώ να σου πω.
Μήπως τρώνε αρκετά λαχανικά;
Σε ποιο σημείο του σπιτιού τα έχεις τα πουλιά;
Είναι σίγουρα προστατευμένα απο ρεύματα αέρα;
Μπανάκι δεν είναι κακό που τους βάζεις κάθε πρωί, αν ήταν δεν θα έμπαιναν μην σε ανησυχεί αυτό :)
Ο αρσενικός είναι σίγουρα αρσενικός;
Ακόμα και άρρωστος να ήταν τότε δεν θα καθόταν στην φωλιά αλλά είτε φουσκωμένος στο κλαδάκι, είτε στο πάτωμα!
Αν θέλεις να είσαι σίγουρος, μπορείς να δώσεις για λίγες μέρες τσάι βοτάνων που μόνο καλό θα τους κάνει.
Διάβασε εδώ για να δείς πώς γίνεται η παρασκευή του και τα οφέλη του https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/
 
Ο αρσενικός είναι σίγουρα αρσενικός ναι. Λαχανικά και φρούτα λιγότερο τωρα το χειμώνα, μια φορά την εβδομάδα εναλάξ. Κυρίως την βασική σποροτροφή(χύμα) και ένα συμπλήρωμα tropica για παραδεισια. Μήπως παίζει ρόλο και οτι βάζω συπμλήρωμα συνέχεια δλαδή δεν λείπει γενικά απτη διατροφή τους. Αλλά πάντα έβαζα και πρώτη φορά βλέπω τέτοιες κουτσουλιές. Μπανιο 1 με 2 φορέσ την εβδομάδα τα βάζω τώρα το χειμώνα. Φουσκωμένο δεν το είδα καθόλου, πριν λιγο τα έβαλα για μπάνιο και κανονικά μπήκε ολα καλά. Θα συνεχίσω να παρατηρώ και θα ενημερώσω για τυχόν απρόοπτα. Ευχαρηστώ.
 
Σε παρακαλώ πολύ πέτα την χύμα τροφή και αντικατέστησε την άμεσα με μια καλή, συσκευασμένη, επώνυμη τροφή κατάλληλη για το είδος που έχεις.
Διάβασε και αυτό το θέμα εδώ για να σου λυθούν οι απορίες σχετικά με την τροφή.
https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/

Το πουλάκι γενικά πως είναι;
Έχει όρεξη; Τρώει κανονικά; Είναι μόνος του στο κλουβί υποθέτω ε;
(αλλιώς δεν μπορείς να ξέρεις από ποιο προέρχονται οι κουτσουλιές).
 
Ζευγάρι είναι και γενετικά μια χαρά είναι. Αυτή την τροφή τους δίνω εδώ και τέσσερις μήνες μπορεί να είναι και απο αυτό δηλαδή; Τα παρατήρησα και είδα ότι απο αυτόν προέρχονται και σε συνδιασμό οτι κάθετε ση φωλιά με παραξένεψε. Πάντως πετάει κανονικά, τρώει, πίνει όλα...
 
Δεν ξέρω τι είναι αυτό το μείγμα που λες ότι δίνεις έξτρα, αλλά αν έχει μέσα αυτά τα κόκκινα τότε δεν θα το ξανάδινα.
Άκου τι θα έκανα στην θέση σου (αφού βλέπεις ότι το πουλάκι είναι μια χαρά γενικά).
Θα έκανα άμεση αλλαγή της βασικής τροφής του με συσκευασμένη επώνυμη, θα έπαιρνα αυγοτροφή και θα πετούσα αυτό το συμπλήρωμα που λες ή αντί για αυγοτροφή θα έβαζα ένα πολύ καλά βρασμένο (12 λεπτά βράσιμο) αυγό (κομμένο στη μέση) 1 φορά εβδομάδα με το τσόφλι, θα έφτιαχνα το τσάι βοτάνων για λίγες μέρες και θα σταματούσα τα φρούτα και τα λαχανικά μέχρι να φτιάξουν οι κουτσουλιές και θα φρόντιζα να κοιμούνται με την δύση του ήλιου σε ένα ήσυχο μέρος.
Δυστυχώς δεν ξέρω πως αλλιώς να βοηθήσω :)

Απλά ρωτάω αν είναι όντως αρσενικό γιατί τα θηλυκά έχουν τέτοιες κουτσουλιές όταν είναι να γεννήσουν αυγά και το συνδύασα και με την φωλιά που είπες :)

Μήπως να βάλεις μια φωτογραφία να σου πούνε τα μέλη που γνωρίζουν το φύλο του, για να είμαστε σίγουροι;
 
Δεν ξέρω τι είναι αυτό το μείγμα που λες ότι δίνεις έξτρα, αλλά αν έχει μέσα αυτά τα κόκκινα τότε δεν θα το ξανάδινα.
Άκου τι θα έκανα στην θέση σου (αφού βλέπεις ότι το πουλάκι είναι μια χαρά γενικά).
Θα έκανα άμεση αλλαγή της βασικής τροφής του με συσκευασμένη επώνυμη, θα έπαιρνα αυγοτροφή και θα πετούσα αυτό το συμπλήρωμα που λες ή αντί για αυγοτροφή θα έβαζα ένα πολύ καλά βρασμένο (12 λεπτά βράσιμο) αυγό (κομμένο στη μέση) 1 φορά εβδομάδα με το τσόφλι, θα έφτιαχνα το τσάι βοτάνων για λίγες μέρες και θα σταματούσα τα φρούτα και τα λαχανικά μέχρι να φτιάξουν οι κουτσουλιές και θα φρόντιζα να κοιμούνται με την δύση του ήλιου σε ένα ήσυχο μέρος.
Δυστυχώς δεν ξέρω πως αλλιώς να βοηθήσω :)

Απλά ρωτάω αν είναι όντως αρσενικό γιατί τα θηλυκά έχουν τέτοιες κουτσουλιές όταν είναι να γεννήσουν αυγά και το συνδύασα και με την φωλιά που είπες :)

Μήπως να βάλεις μια φωτογραφία να σου πούνε τα μέλη που γνωρίζουν το φύλο του, για να είμαστε σίγουροι;


Ααα αυτό με το οτι τα θηλυκά κάνουν τέτοιες κουτσουλιές όταν είναι να γεννήσουν μου δημιουργεί ενδιασμούς για το αν είναι το αρσενικό γιατί στο petshop έτσι όπως τα είπα μου τα'παν. Και το λέω γιατί πριν κανα μήνα έχτισαν και την φωλιά και το υποτιθέμενο θηλυκό είναι ολη μέρα έξω απτη φώλια και κελαδάει. Και πριν που τα έβαλα για μπάνιο βγήκε απτη φωλιά, μπήκε κανονικά στη μπανιέρα, πέταξε, έφαγε και πάλι μέσα, τα παρατηρούσα 20 λεπτά μεχρι να βγάλω το νερο.😛
 
Νομίζω λοιπόν ότι μάλλον λύθηκε το μυστήριο και σε λίγο θα έχεις αυγουλάκια :)
Οπότε η σωστή διατροφή είναι απαραίτητη και η αυγοτροφή γιατί με αυτή θα ταίζουν τους νεοσσούς.
Απλά όταν πάρεις την καινούρια τροφή μην την αλλάξεις αμέσως. Βάλε στην αρχή μίση καινούρια, μισή παλιά.

Αν θέλεις βάλε και φωτογραφίες για να μας ξεκαθαρίσουν οι γνώστες το φύλο τους :)
 
Το αριστερά ξέρω για αρσενικό και το δεξιά για θηλυκό.:D
 

Συνημμένα

  • DSC_0227.webp
    DSC_0227.webp
    27,4 KB · Προβολές: 18
  • DSC_0228.webp
    DSC_0228.webp
    23,1 KB · Προβολές: 20
  • DSC_0229.webp
    DSC_0229.webp
    23,5 KB · Προβολές: 18
Αν και θα βγω λίγο εκτός θέματος, η φωλιά και το υλικό που έχεις επιλέξει είναι λάθος.

Διάβασε σε παρακαλώ το άρθρο https://community.petbirds.gr/threa...ociety-finch-lonchura-striata-domestica.6545/ 1 και αν έχεις κάποια απορία για την αναπαραγωγή άνοιξε ένα καινούργιο θέμα στην κατάλληλη ενότητα.

Το φύλο σε αυτό το είδος δεν μπορούμε να το ξεχωρίσουμε.
Παρά μόνο με παρατήρηση.
Τα αρσενικά κελαηδούν και "χορεύουν" ενώ τα θηλυκά κάνουν έντονα "τρρρρρ".
 
Back
Top