Φροντίδα Υπάρχει πρόβλημα να έχω το cockatiel στο υπνοδωμάτιο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mulanx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mulanx

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Λάρισα
Γειά σας παιδιά,
Την όλια το cockatiel μου την έχω στο δωμάτιο που κοιμάμαι εδώ και 2 εβδομάδες (απο τότε που την πήρα) σκέφτηκα ότι είναι καλύτερα έτσι για να με μάθει και αφού τον περισσότερο χρόνο τον περνάω εκεί αφού κάνω δουλιές στο pc μου!
Αλλά με απασχολεί το θέμα υγείας γιάτι έχω ξερό λαιμό εδώ κ 4 μέρες και λέω μήπως οφείλετε εκεί;Για να καταλάβετε καλύτερα, νιώθω τον λαιμό μου σαν και έχω κάνει πολλά τσιγάρα.. Ενώ το έχω κόψει πλέον χεχε
Λοιπόν να πω ότι κάθε μέρα το καθαρίζω το κλουβί της(εφημερίδα βάζω)και το αερίζω συχνά το δωμάτιο.
 
Ένας γιατρός θα μπορούσε να σε δει και να βγάλει συμπέρασμα για το λαιμό σου.
 
Κι εγώ τη Ζουζού το βράδυ στο υπνοδωμάτιό μου την έχω. Και αν και βγάζει πολλή πούδρα, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μήπως έχεις κάποια αλλεργία; Μια επίσκεψη σε έναν γιατρό θα σου λύσει την απορία
 
...ego sxedon kathe vrady perno to klouvi sto ipnodomatio edo kai 3 xronia...epidi thelo kapoion pou tha me ksipnisi otan tha gini seismos... :) Kai niotho mia xara...
 
Τα κοκατιλ παραγουν μια σκονη στα φτερα τους. Αυτο φαινεται εντονοτερα οταν καθαριζονται και μετα τιναζουν τα φτερα τους, τοτε μπορεις να δεις να αιωρουνται μικροσκοπικα ασπρα "φτερακια" στον αερα.

Δοκιμασε να μην το εχεις στο δωματιο σου το βραδυ για 2 ημερες να δεις αν φταιει αυτο. 😉
 
Αν μπορείς να μην το κοιμίζεις στο υπνοδωμάτιό σου, είναι καλύτερα! Αλλά είναι πώς θα το συνηθίσεις. Για τον ξηρό λαιμό κι'εγώ θα σου έλεγα να ρωτήσεις γιατρό, να δεις τι συμβαίνει, για να είσαι και να νοιώθεις καλύτερα. Το πουλάκι είναι εντελώς καλά, έκανες εξετάσεις, καλλιέργειες κ.ά.?
 
Οχι δεν έχω κάνει απολύτος τπτ από εξετάσεις!Ρώτησα στο Petshop τι χρειάζεται και μου είπαν να πάρω κάτι βιταμίνες που το βάζω στο νερό. Μόνο αυτό. Πολλά ξέρουν και στα petshop.Αλλά αφού χρειάζονται εξετάσεις. Καλλιέργειες(Τι ακριβώς εννοείς);Θα πάω να της κάνω!
Ευχαριστώ πολύ σε όλους
 
O πτηνίατρος στην επίσκεψη, μπορεί να πάρει δείγμα φαρυγγικού επιχρίσματος και κοπράνων να κάνει καλλιέργεια - αντιβιόγραμμα, παρασιτολογική, βακτηριολογική για μυκητιάσεις, στη φυσιολ. χλωρίδα, θρεπτικά υλικά & εκλεκτικά, & με χρήση εμπλουτιστικών υλικών να δει αν αναπτυχθούν παθογόνοι μικροοργανισοί (εντεροβακτηριακά) κ.ά. Για να είσαι ήσυχος από το μικρό σου! Εμάς μας είπανε, ( & οι 2 γιατροί, διασταυρώνουμε πάντα), ότι μέχρι 2 χρονών αν έχουν κάτι θα το παρουσιάσουν, αλλά μετά, αν όλα πάνε καλά, μπορεί να φθάσουν & μεγάλη ηλικία.
 
Λεγεται οτι με συχνα μπανια (αν κανει μονος του μεσα σε ρηχο πιατακι με χλιαρο νερο) η με ψεκασμα (επισης με χλιαρο νερο αλλα το πετας απο ψηλα σαν βροχη κ οχι απ'ευθειας στο προσωπο του πουλιου), η εκκριση πουδρας μειωνεται. Δοκιμασε κι'αυτο. Το γεγονος οτι το χεις μεσα στο δωματιο σου ειναι καλο, σε συνηθιζει κ επιπλεον οταν σε βλεπει κ κοιμασαι μενει ησυχο κ δεν φωναζει. Αυτο ισχυει ιδιαιτερα για πολυ νωρις το πρωι η αν θες να κοιμηθεις μεσημερι. Προσαρμοζεται πολυ ευκολα.
 
Λεγεται οτι με συχνα μπανια (αν κανει μονος του μεσα σε ρηχο πιατακι με χλιαρο νερο) η με ψεκασμα (επισης με χλιαρο νερο αλλα το πετας απο ψηλα σαν βροχη κ οχι απ'ευθειας στο προσωπο του πουλιου), η εκκριση πουδρας μειωνεται. Δοκιμασε κι'αυτο. Το γεγονος οτι το χεις μεσα στο δωματιο σου ειναι καλο, σε συνηθιζει κ επιπλεον οταν σε βλεπει κ κοιμασαι μενει ησυχο κ δεν φωναζει. Αυτο ισχυει ιδιαιτερα για πολυ νωρις το πρωι η αν θες να κοιμηθεις μεσημερι. Προσαρμοζεται πολυ ευκολα.
Ευχαριστώ θα δοκιμάσω να την ψεκάσω απο ψηλά 😉 γιατί είναι πολύ νωρίς πιστέυω να την βγάλω και κάνω μπάνιο. Μια φορά μου βγήκε καταλάθος ενώ καθάριζα το κλουβί και πετούσε τρομαγμένη παντού στο δωμάτιο, φοβόμουν ότι θα χτυπούσε. Νομίζω ότι ποτέ δεν θα με μάθει καλά ώστε να μην φοβάται☹Σκούρα τα πράγματα..
 
O πτηνίατρος στην επίσκεψη, μπορεί να πάρει δείγμα φαρυγγικού επιχρίσματος και κοπράνων να κάνει καλλιέργεια - αντιβιόγραμμα, παρασιτολογική, βακτηριολογική για μυκητιάσεις, στη φυσιολ. χλωρίδα, θρεπτικά υλικά & εκλεκτικά, & με χρήση εμπλουτιστικών υλικών να δει αν αναπτυχθούν παθογόνοι μικροοργανισοί (εντεροβακτηριακά) κ.ά. Για να είσαι ήσυχος από το μικρό σου! Εμάς μας είπανε, ( & οι 2 γιατροί, διασταυρώνουμε πάντα), ότι μέχρι 2 χρονών αν έχουν κάτι θα το παρουσιάσουν, αλλά μετά, αν όλα πάνε καλά, μπορεί να φθάσουν & μεγάλη ηλικία.
Έχω μπερδευτεί αρκετα😕 Πήρα τηλ σε έναν πτηνίατρο εδώ στη Λάρισα αν χρειάζεται τίποτα εξετάσεις να κάνω και μου είπε ότι δεν χρειάζεται τπτ
 
Eιναι πολυ νωρις για να σκεφτεσαι ετσι, στην αρχη ολα αγρια ειναι (αυτα δηλαδη που δεν τα πηραμε απο μικρουλια). Ετσι ηταν και το δικο μου, πραγματικο αγριμι, με εβλεπε και απο ενα μετρο αποσταση αρχιζε να παιρνει επιθετικη σταση. Οταν το εβγαζα, εφευγε, πεταγε μακρυα, με τσιμπαγε κτλ ενω τωρα, με υπομονη κ επιμονη(κ σε πολυ μικρο διαστημα) ειναι το πιο γλυκο πουλακι του κοσμου. Απλα οσο περναει ο καιρος δενομαστε πιο πολυ και παρατηρω εξελιξη στη συμπεριφορα του. Πριν λιγους μηνες εμαθε να ανεβαινει στο δαχτυλο μου, μετα εμαθε να τρωει απο το χερι μου. Μου δινει φιλακια, μου καθαριζει το αυτι, τριβει το κεφαλακι του στο κεφαλι μου. Αλλα... Δεν ερχονται αυτα απο τη μια μερα στην αλλη. Μην ξεχασεις ουτε μια στιγμη ομως οτι ειναι εφικτο! Αν καταφερα να "δαμασω" το δικο μου το θηριο, που ημουνα και γω εντελως απειρη τοτε με κοκατιλ, γιατι να μην μπορεις και συ να τα καταφερεις; 😉
 
Eιναι πολυ νωρις για να σκεφτεσαι ετσι, στην αρχη ολα αγρια ειναι (αυτα δηλαδη που δεν τα πηραμε απο μικρουλια). Ετσι ηταν και το δικο μου, πραγματικο αγριμι, με εβλεπε και απο ενα μετρο αποσταση αρχιζε να παιρνει επιθετικη σταση. Οταν το εβγαζα, εφευγε, πεταγε μακρυα, με τσιμπαγε κτλ ενω τωρα, με υπομονη κ επιμονη(κ σε πολυ μικρο διαστημα) ειναι το πιο γλυκο πουλακι του κοσμου. Απλα οσο περναει ο καιρος δενομαστε πιο πολυ και παρατηρω εξελιξη στη συμπεριφορα του. Πριν λιγους μηνες εμαθε να ανεβαινει στο δαχτυλο μου, μετα εμαθε να τρωει απο το χερι μου. Μου δινει φιλακια, μου καθαριζει το αυτι, τριβει το κεφαλακι του στο κεφαλι μου. Αλλα... Δεν ερχονται αυτα απο τη μια μερα στην αλλη. Μην ξεχασεις ουτε μια στιγμη ομως οτι ειναι εφικτο! Αν καταφερα να "δαμασω" το δικο μου το θηριο, που ημουνα και γω εντελως απειρη τοτε με κοκατιλ, γιατι να μην μπορεις και συ να τα καταφερεις; 😉
Ανακουφίστηκα αρκετά:)
Άλλαξα γνώμη,θα την κρατήσω στο υπνοδωμάτιο μου να την έχω κοντά.Λιώνω με τον τρόπο που με κοιτάει όταν κάνω δουλειά στο P.C.
Πριν την ψέκασα με νερό και μου έδωσε την εντύπωση ότι της άρεσε χεχε νάσε καλα
 
Back
Top