Φροντίδα Υπάρχει πρόβλημα που έχω τον Cockatoo στο δωμάτιό μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης EFTHIMIS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

EFTHIMIS

PB Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
350
Πόλη
Καστοριά
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα η αν μου διμιουργησει προβλημα πουεχω τον παπαγαλω μου μαζι στο δωματιο και κοιμαται μαζι μου;
 
Τα cockatoo παράγουν πολλή σκόνη... Αν έχεις κάποια αλλεργία τότε πιθανότατα να σε πειράξει, αν πάλι όχι, μπορεί μακροπρόθεσμα να παρουσιάσεις κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα (λέω πιθανόν). Αν τελικά το βάλεις στο δωμάτιο σου καλό είναι να αερίζεις το δωμάτιο τακτικά και να προμηθευτείς έναν ιονιστή ή κάτι παρόμοιο!
 
Αυτό το είδος παπαγάλου βγάζει πολύ σκόνη.. Πιστεύω το έχεις καταλάβει τωρα αν δεν είσαι αλεργικός δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα! Εγω θα τον είχα στο δωμάτιο μου και την ώρα του υπνου θα τον έβαζα σε άλλο δωμάτιο μόνο του. Ετσι να μπορεί να κοιμηθεί και τις 10 ώρες του και να μην εισπνέω όλη τη σκόνη το βράδυ!
 
Συμφωνώ απόλυτα πως μακροπρόθεσμα μπορεί να έχεις πρόβλημα και πως δεν πρέπει να κοιμάστε μαζί. Αλλά πάλι δεν είναι καλό για του μετακινείς συνέχεια το κλουβί και να μην έχει έναν σταθερό χώρο. 😉 Οπότε πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο, εάν μπορείς από άποψη χώρου, να του βάλεις τη θέση του σε κάποιο άλλο δωμάτιο. Αλλοιώς ιονιστή και πολύ συχνό αερισμό του δωματίου...
 
Ο αερισμός δεν κάνει απολύτως τίποτα μιας και η πούδρα θα αιωρείται στο χώρο. Αν μιλάμε και για κάποιο μικρό δωμάτιο τότε τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Μονόδρομος είναι ένας καθαριστής αέρα με φίλτρο και όχι μόνο ιονιστήςμ για να απομακρύνει την σκόνη εντελώς. Βραχυπρόθεσμα η πούδρα μόνο καλό δεν κάνει για το πρόσωπο που μένει στον ίδιο χώρο και όχι μόνο. Για να ελλατώσεις λίγο την παραγωγή πούδρας μπορείς να το κάνεις κάθε δεύτερη μέρα μπάνιο, και να το βρέχεις με νερό που θα έχεις προσθέσει μέσα ροδόνερο.

https://community.petbirds.gr/threads/Φίλτρα-αέρα-για-παπαγάλος.6406/
Τι είναι η ασθένεια "Πνεύμονας των Πτηνοτρόφων"
 
Σας ευχαριστω πολυ! Και κατι αλλο ηθελα να ρωτησω εκτος απο ροδονερο με τι αλλο μπορω να τον κανω μπανιο;το ροδονερο απο που μπορω να το προμηθευτω;
 
Υπάρχουν στο εμπόριο σκευάσματα για μπάνιο (bath time κτλ) ακόμα και άλατα για μπάνιο. Τα πρώτα δεν τα συνιστώ μιας και δεν ξέρω τι περιέχουν. Το ροδόνερο το βρίσκεις σε φαρμακεία, σουπερ μαρκετ, καταστήματα με βιολογικά προιόντα κτλ. (αν κάποιος φτιάχνει γλυκά στο σπίτι σου τότε ίσως να υπάρχει και ήδη) μια αναλογία 10:1 είναι αρκετή (10 μέρη νερού 1 μέρος ροδόνερο)

Σου παραθέτω φωτογραφία απο το Bath time
 

Συνημμένα

  • bath time.webp
    bath time.webp
    28 KB · Προβολές: 55
  • Like
Αντιδράσεις: johnny
Back
Top