Ασθένειες Υπάρχει πρόβλημα στο πόδι του καναρινιού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

brand13

PB Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2011
Μηνύματα
825
Πόλη
Πειραιάς
Παρατήρησα ότι το καναρινάκι πατώντας το πόδι έχει σχεδόν πάντα τεντωμένο το μεσαίο δάκτυλο. Σαν κάτι να το εμποδίζει να το λυγίσει. Το κοίταξα από κάτω και δεν διακρίνω κάποιο πρόβλημα. Είπα μήπως το ενόχλησαν οι πατήθρες, αν και τις έχω 1 χρόνο τώρα (είναι πλαστικές σε σχήμα κλαδιού), αλλά παρόλα αυτά θα τις αλλάξω τώρα με στρόγγυλες πλαστικές. Παραθέτω και φωτογραφίες. Βλέπετε εσείς κάποιο πρόβλημα;

1rsz_1dsc_0223-srng.webp 2rsz_1dsc_0225-srng.webp 3rsz_1dsc_0229-srng.webp

Ξέχασα να αναφέρω ότι τα δάκτυλα και στα 2 πόδια, από τον Μάρτιο που μου το έδωσαν το πουλάκι, γίνονται πιο ανοιχτόχρωμα με τον καιρό. Η ηλικία του είναι 19 μηνών. Στις παρουσιάσεις πουλιών με τίτλο '' Αυτός είναι ο Σφαίρας'' θα δείτε πώς ήταν τον Μάρτιο Αυτός είναι ο "ΣΦΑΙΡΑΣ" | PetBirds
 
Ποσό καιρό ειναι έτσι σε αγκύλωση το δαχτυλό του;
Το καλάμι του ποδιού του εγινε πιο σκούρο τώρα τελευταία;
 
Αχιλλέα, αν λυγίσεις εσύ προσεκτικά το δάχτυλο σε αυτό το σημείο, λυγίζει κανονικά, σε όλο φυσιολογικό εύρος κίνησης;

screenshot-14-11-09-srng.webp
 
Εμένα πάντος να σου πω την αλήθεια δε μου κάνει για 19 μηνών αλλά για πολύ παραπάνω με τόσο σκούρο καλάμι. Σκούρο από ότι βλέπω είναι και στις παλιότερες φωτογραφίες σου. Οι πατήθρες δε νομίζω να φταίνε. Καλά θα ήτανε να δοκιμάσεις όπως σου γράφει και ο Σταύρος αν λυγίζει με προσοχή πάντα. και βάλτου και λίγο αλοιφή καλό θα του κάνει
 
Θα πρότεινα να βγάλεις φωτογραφίες του πουλιού στο κλουβί. Να είναι κοντινές και να φαίνονται τα πόδια του, και πως πιάνουν στις πατήθρες. Φυσικά δεν γίνεται λόγος οτι οι πλαστικές πατήθρες πρέπει να αλλάξουν...χθές! Πάρε γκαβίλια του μέτρου, 12 και 14 χιλ. Διάμετρο και κόψε πατηθράκια. Θα βρείς εύκολα σε καταστήματα τύπου PRAKTIKER. Το σκούρο χρώμα στο καλάμι έχει να κάνει με τις μελανίνες που φέρει και όχι με την ηλικία του. Τέτοιο χρώμα μπορεί να βρεί κανείς και σε νεοσσούς. Τα πόδια αυτά δεν δείχνουν οτι ανήκουν σε πουλί πέραν των δύο ετών. Προσωπικά βλέπω πόδια χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, πέραν απο μια ελαφρα φλεγμονή στο ΠΡΩΤΟ δάκτυλο του δεξιού ποδιού που πιθανά προέρχεται απο τσιμπήματα.
 
Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση, αλλα βρισκομαι εκτος Αθηνας και ειναι δυσκολη η προσβαση στο ιντερνετ. Το πουλακι το εχουμε μαζι μας. Το δακτυλο Σταυρο το δοκιμασα λυγιζει αλλα σαν να ψιλοποναει.Αλλαξα τις πατηθρες με στρογγυλες πλαστικες και παταει καλυτερα, αυτες που λες Μακη ειναι ξυλινες; Θα παω να τις παρω. Το πουλακι ειναι 19 μηνων σιγουρα, ειναι απο γεννα φιλου και το ειδα να σκαει στην κυριολεξια απο το αυγο. Το καλαμι ηταν παντα σκουρο αλλα το ιδιο σκουρα ηταν και τα δακτυλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Αυτό που λέει ο Μάκης είναι να βάλεις καβίλιες. Οι καβίλιες είναι ξύλινες και υπάρχουν του μέτρου σε διάφορες διατομές. Χρησιμοποιούνται απο τους μαραγκούς σαν σύνδεσμοι σε έπιπλά. Προσοχή να μην έχουν ραβδώσεις και να είναι λείες. Πχ:

Καβίλια λεία χωρίς ραβδώσεις μήκος 1 μέτρο [] - - : www.johnart.gr, Τεχνικό Πολυκατάστημα
 
Αχιλλέα μια επάλειψη με Μπεταντίν το βράδυ πριν τον υπνο και ακολούθως ένα τριήμερο με ΕΠΙΘΟΛ δεν θα κάνει κακό στα ποδαράκια του. Καλές είναι οι στρογγυλές που πήρες, αλλά εάν βρείς αυτές που σου λέω (είναι ξύλινες) αντικατάστησέ τες.
Υ. Γ ΟΥΠς... Με πρόλαβε ο Γιαννης για τις πατήθρες. Ετσι ακριβώς!
 
Α! Καταλαβα τι ειναι προσφατα συναρμολογισα ενα επιπλο και ειναι αυτα που μπαινουν στις τρυπες και τα κολλας με ξυλοκολα σωστα;

Ευχαριστω πολυ. Θα σας ενημερωσω.
 
Εβαλα μπεταντιν και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το δαχτυλο πλεον το λυγιζει χωρι ς να ποναει αλλα το νυχι απο το μικρο δαχτυλακι που, αν και ηταν μικρο, εστριβε π ρος τα μεσα (φαινεται στις φωτο) ή κόπηκε ή έπεσε και βγαίνει αλλο γιατι είναι πολυ πολυ μικρο. Μηπως τελικά έβρισκε το νύχι στο μεσαίο δάχτυλο και αυτό το ενοχλούσε
 
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί παρατήρησα ότι το ποδαράκι του το κρατούσε πάλι μαζεμένο από προχθές. Νομίζω ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το μικρό του νύχι. Χθές το μεσημέρι του έκανα μασάζ στα πόδια με βαζελίνη και κατόπιν έβαλα μπεταντίν. Παραθέτω φωτογραφίες από χθές το πρωί. Αν γνωρίζει κάποιος... Παρακαλώ τα ''φώτα'' σας.

rsz_dsc_0390.webp rsz_dsc_0392.webp rsz_dsc_0392.webp rsz_dsc_0392.webp rsz_dsc_0392.webp
 
Δε δείχνει.. Φανερά κάτι ανησυχητικό (Εγώ τουλάχιστο δε μπορώ να δώ κάτι). Πολύ πιθανό ένα μικρο-μάγκωμα σε κάποιο πάτηθρο, τάγιστρο ή ακόμη και κάγκελο του κλουβιού μπορεί να φέρει κάποιο μικροτραυματισμό. Λογικά τις επόμενες ημέρες δεν θα υπάρχει θέμα.
Αν μάλιστα αναλογιστούμε πως για τα πτηνά είναι το ίδιο εύκολο να πατάνε για ώρες στο ένα τους πόδι, εύκολα καταλαβαίνουμε ο,τι μπορεί να το "φυλάνε" και προληπτικά. Επειδή όμως πρέπει ως υπεύθυνα άτομα να μην εφησυχάζουμε... ας έχουμε το νου μας...
Κι εσύ Αχιλλέα μ' αυτά που μπορώ να καταλάβω δεν πρόκειται να το αφήσεις στην τύχη του.
Θα το παρακολουθείς και θα μας ενημερώνεις...
 
Έχω ελέγξει τις ταίστρες και είναι οκ. Τις πατήθρες τις άλλαξα με αυτές που μου είπε ο Μάκης. Αυτό που παρατηρώ επίσης είναι ότι τσιμπάει το πόδι αυτό σαν να προσπαθεί να το καθαρίσει. Υπάρχει περίπτωση να βγάζει μόνο του το νύχι; Όπως και να έχει θα το παρατηρήσω και αν δώ κάτι θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Εγώ βλέπω το μικρό δαχτυλάκι σαν να είναι λίγο φουσκωμένο στο σημείο πάνω από το νύχι; Έτσι φαίνεται στις φώτο.. Έτσι είναι;

Παρακολούθηση και καθημερινό καθάρισμα των πατηθρών! 😉
 
Έβαλα για 2 μέρες. Σήμερα δεν παρατήρησα να το τσιμπάει ή να το κρατάει μαζεμένο. Ίσως βγάζει καινούργιο νύχι γιατί το παλιό έβγαινε στραβά και το τσίμπαγε και έπεσε. Τι να πώ..
 
Έβαλα για 2 μέρες. Σήμερα δεν παρατήρησα να το τσιμπάει ή να το κρατάει μαζεμένο. Ίσως βγάζει καινούργιο νύχι γιατί το παλιό έβγαινε στραβά και το τσίμπαγε και έπεσε. Τι να πώ..
Πάντως δεν είναι κάτι για να ανησυχείς πιστεύω. Απλά να το παρακολουθείς. Αφού βλέπεις ότι το betadine βοηθάει βάλτου και για λίγες ακόμα μέρες, πριν κουρνιάσει! 😉
 
rsz_dsc_0385.webp rsz_1dsc_0386.webp Έχει δυο μέρες που το καναρίνι έχει μαζεμένο το πόδι του και σήμερα είδα ότι το μικρό δάκτυλο πρήστηκε και έχει κάτι σημαδάκια. Του έβαλα επιθόλ και το άφησα να κοιμηθεί. Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι; Τις ξύλινες πατήθρες τις αφαίρεσα σήμερα, γιατί με δυσκόλευαν στο καθάρισμα και ξαναέβαλα στρόγγυλες πλαστικές.
 
Ξέρω ότι σας έχω κουράσει αλλά συμβαίνει το εξής: Από την μέρα που έβαλα επιθόλ μετά 3 μέρες το δάχτυλο ξεπρήστηκε και όλα καλά, αλλά μόλις περάσει καμιά εβδομάδα ξανά τα ίδια. Σήμερα πάλι πρησμένο το μικρό δάχτυλο και εδώ και 2 μέρες αποφεύγει να πατάει το πόδι, οπότε το έπιασα έπλυνα με χλιαρό νερό τα ποδαράκια του και αφού το έπλυνα και με μπεταντίν έβαλα επιθόλ. Αλλά μόλις άφησα το πουλάκι μέσα στο κλουβί άρχισε να χάνει την ισορροπία του, ακόμα και στο πάτο του κλουβιού και το αποκορύφωμα... κάποια στιγμή και για λίγα δευτερόλεπτα έκανε το κεφάλι του τελείως πίσω και σχεδόν έπεσε στο πάτο του κλουβιού σαν να πέθαινε. Έβαλα το χέρι μου και το ακούμπησα στο κεφάλι προσπαθώντας να το επαναφέρω στη σωστή θέση και έτσι επανήλθε, αλλά από εκείνη την ώρα κάθεται πολύ ήσυχο. Τι μπορεί να ήταν αυτό; Θα προσπαθήσω να ανεβάσω αργότερα τις φωτογραφίες που το έβγαλα πρίν να του βάλω το φάρμακο και συμβεί όλο αυτό.
 
Back
Top