Γενικά Υπάρχει ράτσα κόκκινο σγουρό καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει ράτσα κόκκινο σγουρό καναρίνι? Έχω δει σε ένα pet shop και μου έκανε εντύπωση..
 
Μαλλον θα λες τα καναρινια του Βορρα!Εγω πρωσοπικα στο πετ που παω εχει ποικιλια απο αυτα και εχει ασπρα, κιτρινα ,καφετια και εχω πετυχει και πορτοκαλι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ρωτάω εάν υπάρχει ράτσα όπως παράδειγμα τα Red factor. Αν αφήσω χωρίς χρωστικές ένα τέτοιο καναρίνι θα γίνει άσπρο (κίτρινο) ή πορτοκαλι όπως θα γινόταν ένα κόκκινο καναρίνι? Έχω ψάξει στο Google και δεν έχω βρει κάποια αναφορά για τα συγκεκριμένα καναρίνια.
 
Τα σγουρά είναι καναρίνια εμφάνισης - τύπου και όχι χρώματος. Το χρώμα δεν είναι κριτήριο στους διαγωνισμούς. Από όσο γνωρίζω στα αποδεκτά χρώματα ανήκουν το κίτρινο, το πράσινο, το λευκό και το ποικιλόχρωμο. Το κόκκινο όπως και η χορήγηση χρωστικών στα σγουρά καναρίνια δεν υφίσταται.
 
@Stavros αυτό ήξερα κι εγώ αλλά έχω δει να πουλάνε σε pet shop.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όλα τα χρώματα είναι αποδεκτά στα φριζέ, αλλα το χρώμα δεν αποτελεί κριτήριο σε καμιά απο τις ποικιλίες. Δεν είναι και λίγες MEHRINGER, FRISÉ DU NORD, PADOVAN, PARISIEN, FRISÉ DU SUD, FRISÉ SUISSE, GEANT ITALIEN (A.G.I.) .Ισως ξεχνάω και κάποιες.
 
Back
Top