Αναπαραγωγή Υπάρχει στειρότητα στα πουλιά και ειδικά στα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stamatis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stamatis

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
58
Πόλη
Λουτράκι
Γειά σας,
θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει στειρότητα στα πουλιά και ειδικά στα καναρίνια. Προσπαθώ να βρω μια εξήγηση για αυτό που συμβαίνει με ενα ζευγάρι κοινά καναρίνια. Τα έχω από τα μέσα Φεβρουαρίου. Ζευγαρώνουν συνεχώς κανονικότατα. Έχει κάνει το θηλυκό 3 φορές φωλιά. Την πρώτη φορά αρχές Μαρτίου, την χάλασε μόνη της μετά απο 10 ημέρες περίπου. Την δεύτερη φορά αρχές Απριλίου, την απομάκρυνα εγώ μετά από 15 ημέρες περίπου. Κάθε φορά κάθεται συνέχεια μέσα στη φωλιά και τη νύχτα κοιμάτε μέσα. Τώρα την έχει κάνει τη φωλιά μια εβδομάδα περίπου αλλά αυγό δεν φένεται στον ορίζοντα. Ζευγαρώνουν όμως. Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση και για αυτό το μοιράζομαι μαζί σας και περιμένω τις εμπειρίες σας και τις γνώσεις σας.
Ευχαριστώ.
Σταμάτης
 
αγα πητε σταματη θα πρεπει να μας δωσεις και αλλες πληροφοριες σχετικα με την απορια σου, οπως τι τρωνε τα πουλια, που τα εχεις{μεσα, εξω}και τετοιες πληροφοριες για να σχηματισουμε οσο το δυνατον καλυτερη εικονα
 
Εγω θα ελεγα οτι ειναι στειρα.Αν εχεις αλλα καναρινια που κανουν αυγα κανε κατι που εκανα και γω.Βαζε στη στειρα καναρα καθε μερα απο ενα αυγο απο την αλλη καναρα και βαζε στην αλλη ψευτικο οταν κανει το τεταρτο η πεμπτο αυγο βγαλε τα ψευτικα αυγα και αστην σε 10 μερες περιπου θα ξαναγενηση. Η στειρα καναρα σιγουρα θα τα παρει και τα ταιζει καλυτερα απο την αλλη σου καναρα. Το εχω κανει και εγω. Η αποφαση δικη σου
 
Λευτέρη, τα πουλιά είναι σε εσωτερικό χώρο, με άπλετο φυσικό φωτισμό, με θερμοκρασία 18-20 βαθμούς, τροφή δίνω μείγμα σπόρων για καναρίνια φωνής από γνωστό e-shop, αυγοτροφή δίνω την συνταγή του Μάκη,(rusk, σπιρουλίνα κλπ), βιταμίνες ferti-vit και βιταμίνη Ε της ΝΕΤΟΝ ,calci-lux, τα ίδια που δίνω και στα άλλα πουλιά, γιατί έχω 3 ζευγάρια ακόμα Μαλινουά από τα οποία έχω πάρει ήδη 8 πουλάκια και τα 2 ζευγάρια από αυτά βρίσκονται στη δεύτερη γέννα κλωσάνε από 5 αυγά το καθένα.
 
θα μπορουσες να μας πεις τι ηλικια ειναι το θυληκο καναρινι γιατι η διατροφη που δινεις ειναι πολυ καλη και δεν εξηγητε αυτο.
 
θα μπορουσα να πω επισης οτι να κοιταξεις για καμια ασθενεια οπως μυκοπλασμα{φοριεται πολυ τελευταια}γιατι κα ιμε φιλο που μιλησα σημερα τα ιδια επαθε, δες κα ιαυτην την περιπτωση γιατι για να ειναι στειρα τα πουλια εινα ιλιγακι σπανιο φιλε σταματη
 
το πουλί είναι 2 ετών (ετσι μου είπαν βέβαια) γιατι κοινό καναρίνι δακτυλιδωμένο στη περιοχη δεν κυκλοφορεί, δεν ξέρω αλλού;
 
Back
Top