Γενικά Υπάρχει τέτοιο είδος παπαγάλου αμαζονιου;

PAnoutsos13

PB New Member
Εγγραφή
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλυσπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους ξέρουν αν υπάρχει είδος mini amazonica.Αν όντως υπάρχει και απ'ότι μου έχουν πει, είναι περίπου στο μισό μεγεθος των παπαγάλων αμαζονίου. Κατι αντίστοιχο δηλαδή του mini macaw. Το προβλημα όμως είναι οτι ενω ο mini macaw υπάρχει και σε Ελλάδα και σε εξωτερικο και μαλιστά αναφέρεται και ως han's/noble macaw, για τον mini amazonica δεν βρήκα τίποτα στο internet.Αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει αυτό ή αν είναι ένα είδος απάτης που προσπαθούν να μου ουλήσουν ας απαντήση το συντομότερο. Όλα αυτα τα λέω γιατί το άτομο που μου είπε για το παπαγάλο είναι ιδιωκτήτης pet shop στους Αμπελόκηπους και εγώ δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις για τους παπαγάλους.

Αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει παπαγάλος με αυτο ή παρόμοιο όνομα σε μισό μεγεθος αμαζονίου περίπου και να ανήκει σε αυτό το είδος παπαγάλων ή αν υπάρχουν άλλα είδη παπαγάλων που μοιάζουν σε αμαζονίου και είναι σε μικροτερο μέγεθος ας με βοηθήσει παρακαλώ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Δεν υπαρχει τετοιο ειδος παπαγαλου.😕 🙄

To εχεις δει το πουλι; Αν ναι πως ειναι; Πηγαινε απο εκει και βγαλε το μια φωτογραφια να σου πουμε για τι πουλι προκειται. 😉

Εκτος και αν αναφερεται σε καποιο μικροσωμο ειδος αμαζομιου οπως τους white-fronted amazon και απο μονος του το βαφτισε mini amazonica. Αν και νομιζω οτι κατι αλλο τρεχει...🙄
 
to pio mikro amazone όπως ειπε και ο Ανέστης white-fronted amazon.
Μάλλον αυτόν εννοούσε.
 

Συνημμένα

  • spectam1.webp
    spectam1.webp
    4 KB · Προβολές: 82
Τι να σας πω ρε παιδιά δεν ξέρω. Τον παπαγάλο δεν τον έχω δει και το πρόβλημα είναι ότι αυτός έχει petshop και μιλάει με διάφορους εκτροφείς και ιδιώτες. Δηλαδή αν του πω ναι σημαίνει ότι τον δεσμεύω να το αγοράσει, δηλαδή να το πάρω μετα και εγώ απο αυτόν.Άμα είναι θα του πω να πάμε μαζί απο τον εκτροφέα ή να μου δώσει διέυθυνση ή κάτι δεν ξέρω.Απλά το θέμα είναι ότι θέλω να αγοράσω ένα παπαγάλο με καλή ικανότητα ομιλίας,2-3 μηνών και δε μπορώ να διαθέσω πάρα πολλά λεφτά (τι δε ζητάω θθα μου πείτε :D). Επιπλέον δε γνωρίζω τίποτα απο εκτροφείς εκτός απο έναν στη Ρόδο,έναν στα Γιάννενα και έναν στη ΒΑρκιζα. Κατι σε Αθηνα δεν υπαρχει; 😕

Ευχαριστώ πάντως.Α και οι conure δε φέρνουν σε amazones?
 
Το επομενο που σκεφτηκα ηταν οι conures αλλα μου φανηκε καπως "χοντραδα" να πει τετοιο πραγμα.

Mini amazonica παντως δεν υπαρχει... 😉
 
http://www.slumaffe.org/Forestry_Department/Mini_Zoo/Orange-winged_Parrot.JPG το ειδος παπαγαλου που μας ειπες το βρηκα στο google στο σαιτ που σου εδειξα! Για πηγαινε δες!

φιλια!
 
Back
Top