Γενικά Υπάρχει τέτοιο κλουβί ή είναι πατέντα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους και καλη εβδομαδα!χθες ειδα ενα βιντεο αλλα δυστυχως δεν το συγκρατησα για να σας το βαλω να το δειτε!ηταν Ιταλος αυτος (μαλλον) ιταλικος ηταν ο τιτλος του βιντεο και εκανε μεταφορα καναρινιων (μαλλον) απο το ενα κλουβι στο αλλο με τον εξης τροπο (θα προσπαθησω να το περιγραψω οσο καλυτερα μπορω):ειχε ενα κλουβακι μικρο ανοιγε την πορτα του κεντρικου κλουβιου με το καναρινακι και το κλουβακι το μικρο το κρεμουσε απο την πορτα οπως κρεμαμε την εξωτερικη φωλια δηλαδη ειχε γαντζακια! Λοιπον το κρεμαγε το κλουβακι και ειχε δεσει απο την πλαινη πορτα του μικρου κλουβιου 2 σπαγγους ή κορδονια τα οποια τα τραβουσε προς τα πισω και η πορτα ανοιγε προς τα πανω (σαν να ανοιγουμε το πορτ παγκαζ)! Με αυτον τον τροπο εμπαινε το καναρινακι μεσα αφηνε τους σπαγγους εκλεινε η πορτα το εβγαζε απο τα γατζακια και το πηγαινε σε οποιο κλουβι μετα ηθελε το καναρινακι με τον ιδιο τροπο παλι!Ηθελα να ρωτησω υπαρχει τετοιο κλουβι ή ειναι πατεντα; Μου φαινεται καλη ιδεα να υπαρχει το κλουβακι αυτο παρα να γινεται πολεμος οταν βαζω το χερι μου μεσα π.χ για να του βαλω αυγοτροφη! Ουτε να το στρεσαρω ουτε να το λαχανιαζω ουτε τιποτα! Θα περιμενω τις απαντησεις σας!Σας ευχαριστω πολυ!

Το βρηκα επιτελους

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και ενα αλλο βιντεο του ιδιου παρομοιο αλλα ανοιγει διαφορετικα η πορτα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μου φαινεται καλη ιδεα να υπαρχει το κλουβακι αυτο παρα να γινεται πολεμος οταν βαζω το χερι μου μεσα
Δεν είναι και τόσο κακό να βάζεις το χέρι σου μέσα, πάντα με αργές κινήσεις, το πουλί εξοικειώνεται λίγο με το χέρι και την παρουσία σου και όταν χρειαστεί να το πιάσεις για κόψιμο νυχιών ή για κάποιο άλλο έλεγχο το σοκ ίσως να είναι μικρότερο,
εξαρτάται βέβαια και από τον χαρακτήρα του κάθε πουλιού.
Το κλουβί στο video φαίνεται κανονικό με συρόμενη πλαϊνή πόρτα, είναι ένας ωραίος τρόπος να μεταφέρεις το πουλί αποφεύγοντας τα πιασίματα και το στρεσάρισμα ειδικά την περίοδο της αναπαραγωγής.
Ο πρωταγωνιστής του video είναι αρσενικός, τον τοποθετεί στα κλουβιά με τα θηλυκά για να δει ποιες θα τον αποδεχτούν και ποιες θα τον απορρίψουν.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Και σε slow motion να βαλω το χερι μου ο πολεμος θα γινει!απλως και εγω το σκεφτηκα για πολλους λογους να μεταφερω εκει το καναρινακι για να καθαριζω ανετα το κλουβι,να μεταφερω το καναρινακι με το ζευγαρι που θελω, για μεταφορα σε πτηνιατρο(αχρειαστος να ειναι),να γινεται αρμονικα ο τροπος και οχι με σπαρταρισματα στο κλουβι γιατι και εγω στεναχωριεμαι που τρομαζουν και δεν θελω! Ξερεις αν υπαρχει τετοιο κλουβακι και απλα να το προσαρμοσω μετα;
 
Για οποιαδήποτε μεταφορά, υπάρχουν ειδικά κλουβάκια και "σαρμάδες" . Δεν είναι για μόνιμη διαμονή. Η μεταφορά γίνεται πολύ καλύτερα φυσικά. Ασφαλέστερα κατα το δυνατόν. Αυτό όμως δεν σε γλυτώνει απο την επαφή με το πουλί, για μια φορά τουλάχιστον σε κάποια απο αυτά (σαν το παράδειγμά σου), και δυό φορές στα περισσότερα.
 

Συνημμένα

  • 139_550x550.webp
    139_550x550.webp
    5,6 KB · Προβολές: 16
  • Κωδ. 242 .webp
    Κωδ. 242 .webp
    16,6 KB · Προβολές: 16
@mgerom Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Στο πρωτο κλουβακι δεν εχω καταλαβει πως ανοιγει η πορτα και βασικα που ειναι η πορτα 😊στο δευτερο κλουβακι η πορτα αν καταλαβα καλα ειναι μπροστα και ανεβαινει συρομενη προς τα πανω;
 
@Elli το πρωτο επειδη το εχω προμηθευτει ειναι πολυ πρακτικο..εχει 2 πορτες συρταροτες μια μεγαλη και μια μικρή.ειναι ολο πλαστικο.εχει πλεγμα πλαστικο μεσα στον πατο για να μην παταει το πουλακι στις ακαθαρσίες του..κλαρακι και 2 ποτηστρες.το καλο ειναι οτι το πλαστικο ειναι αδιαφανες(φωτεινο ομως) και δεν στρεσαρεται το πουλι στις μεταφορες καθως δεν βλεπει εξω.μονο απο πανω ειναι διαφανες για να εχεις εσυ οπτικο ελεγχο.μικρο, πρακτικο και ευκολο στο καθαρισμα.
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Ετσι οπως ειδα τα 2 κλουβακια η δευτερη εικονα με το κλουβακι μου αρεσε πιο πολυ μου φανηκε πιο ευκολο και πιο μεγαλο!αλλα για να λες οτι το εχεις δοκιμασει και εμεινες ευχαριστημενος θα κοιταξω αυτο το κλουβακι! 😁
 
@Elli να εισαι καλα.για το δευτερο δεν εχω αποψη,δεν το εχω δει απο κοντα.το πρωτο εμενα με διευκολυνει και για μεταφορα με μηχανακι.ριξε μια ματια και στα 2 και οτι σε εξυπηρετεί καλυτερα.η τιμη του αν θυμαμαι καλα ειναι γυρω στα 8 ευρω.
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 Ενταξει θα τα κοιταξω και τα 2 θα παω να τα περιεργαστω!αλλα εφοσον ειναι δοκιμασμενο το πρωτο κλουβακι μαλλον θα καταληξω σε αυτο! Σε ευχαριστω πολυ και παλι 😁
 
Back
Top