Διατροφή Υπάρχει τρόπος για να φάει φρούτα το κοκατίλ μου;

Follow*the*rabbit

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Αθήνα
Λοιπον παιδια... Θελω να ρωτησω κατι.. εχουμε κι εμεις το γνωστο προβλημα με τα φρουτα και λαχανικααα, δεν τα ακουμπαει το στριμμενο το κοκατιλ! 🙄 ουτε αναμεμειγμενα με σπορακια. του τα ειχα κανει μια φορα χυλο στο μπλεντερ (φρουτα και λαχανικα) και εβαλα μεσα σπορακια. αλλα εγινε χαλια, πασαλειφτηκε και δεν το ξαναεκανα. σκεφτηκα κατι αλλο λοιπον... Να της παιρνω ζουμερα φρουτα που γινονται χυμος (σα νερακι, οπως η πορτοκαλαδα, και οχι χυλος οπως το ροδακινο) να τα στιβω, να αφαιρω τις ινες και να της αντικαθιστω το νερο για 2-3 ωρες τη μερα με το χυμο! Με τα λαχανικα δυστυχως δε γινεται αυτο, μιας που γινονται χυλος.
Λετε να πιασει;

Επισης, λεω να τησ παρω αυτη τη βιταμινη Bogena Multivit για παπαγαλουσ που εχει απ'εξω εναν Major Mitchell. Ειναι καλη ετσι δεν ειναι;
 
οσο αναφορα την βιταμινη προσωπικα δεν ξερω. μπορω να σου πω πως ειναι πολυ καλη καλη ιδεα αν τον σουρωνεις λιγο ομως αν διακρινεις παραξενα πραγματα στα κοπρανα του θα ειναι λογω του χυμου αλλα δεν ειναι κατι κακο. Οσο γαι τα λαχανικα που γινεται χυλος θα μπορουσες να το κανει πολυ καλα χυλο να μη εχει κομματακια, τοτε τον αραιωνεις με νερο το βαφηνεις λιγο να παρει χρωμα, θρεπτικα συστατικα το αφηνεις να κρυωσει το βαζεις στο ψυγιο το σουρωνεις και το χορηγεις
 
Προσπαθησε να κανεις αυτο που εκανα εγω με τα Lovebirds μου. Εχει βοηθησει αρκετα παιδια εδω μεσα! Τα σπορακια να τα βαζεις στο τελος απο πανω! Και το μειγμα να μη γινεται τελειως κρεμα. Προσπαθησε να το κανεις καθε μερα μεχρι να το συνηθισει. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/
Καλη επιτυχια!
 
Κοίταξε φίλε μου είχα ακριβός τι ίδιο πρόβλημα και έκανα το έξείς:τις πρώτες φορές έκανα αυτό που έκανες και εσύ αλλα δέν έπιασε, μετά όμως πείρα ένα πορτοκάλι το έκοψα σε μικρά κομματάκια μαζί με καρρότο και μήλο του έρηξα και λίγα σποράκια και έτσι τις επόμενες μέρες έτρογε φρούτα!Λοιπόν και κάτι τελευταίο να προσπαθείς να βάζεις φρούτα που τα χροματά τους κάνουν αντίθεση μεταξή τους!
Ελπίζω να βοήθησα!
 
δυστυχως παιδια δεν πιανουν ση δικια μου οι αντιπερασπισμοι στυλ τα σπορακια απο πανω και κομματακια φρουτα με σπορακια αναμεσα κτλ... Πολυ καιρο προσπαθουσα με αυτους τους τροπους αλλα τιποτα! Ετρωγε τα σπορακια και τα φρουτα τα πεταγε κατω. Για αυτο τη λεω και στριμμενη! 🙄
μαλλον θα δοκιμασω αυτο που προτεινε ο aggel και βλεπουμε. αν δεν πιασει και αυτο... Ε θα δοκιμασω να τησ κανω υπνωτισμο! 😱
ευχαριστω πολυ παντως σε ολους!
 
Follow*the*rabbit δοκίμασες να φας φρούτα και λαχανικά μπροστά στο κοκατιλ σου; Οι παπαγάλοι ζηλεύουν εύκολα, μπορεί να πιάσει. Δεν έχεις να χάσεις τπτ, δοκίμασέ το. :)
 
Δοκιμασαι να του βαζεις χυμο σε καπακια πλαστικα μπουκαλιων. Εμενα μονο ετσι πινει χυμους. Το θεωρει παιχνιδι και μετα παιζει με τα καπακια. Επισης αυτο που σου ειπαν τα παιδια να τρως μπροστα του φρουτα επιασε και στο δικο μου. Δοκιμασαι και πες μας. Καλη τυχη!
 
Και κατι αλλο! Να εχεις ενα σιγκεκριμενο δοχειο που θα βαζεις τα φρουτα! Στην αρχη προσπαθησε να του βαζεις λιχουδιες που του αρεσουν! Στη συνεχεια(αφου το κανεις αυτο για καμποσες μερες)θα πηγαινει να τρωει απο το δοχειο νομιζοντας πως τον περιμενει κατι καλο αλλα εσυ θα εχεις αλλαξει αυτες τις λιχουδιες με φρουτα! Ετσι θα δοκιμασει,θα εντυπωσιαστει και θα δοκιμαζει ο,τι του βαλεις στο δοχειο. Επισης βαλε ποικηλια φρουτων.Ισως αυτα που βαζεις να μην του αρεσουν! Εμενα δεν το αγγιζουν το μηλο για παραδειγμα!
 
Μήπως τρώει και δέν το καταλαβένεις; Γιατί έχω ακούσει οτι οι παπαγάλοι τρώνε μόνο το 30-40% απο τα φρούτα που τους βάζεις και ίσως δέν το καταλαβαίνεις οτι έχει φάει... Έτσι την είχα πατήσει και εγώ στην αρχή!
 
χμμμμ... Πολυ καλες ιδεες παιδια, απο αυριο θα αρχισω να πειραματιζωμαι και θα σας πω τι εγινε σε καμια βδομαδα!
arisvoug,... λες; και πως θα το καταλαβω αυτο ομως... Θα μετρησω τα κομματακια που θα της βαλω; 😛 θα το ψαξω το θεμα!
παιδια
 
Κοίτα άμα της βάζεις π.χ πορτοκάλι πιό πολύ θα ρουφίξει το ζουμάκι παρά θα φάει.. Τώρα αυτό που είπες είναι καλή ιδέα αλλα δέν θα παιτήχη διότι μπςρει να μήν το φάει όλο απλά να το τσιμπίσει... Τώρα μία λύση είναι να δείς άμα έχει πεταμένα φρούτα μέσα στο κλουβί ή μισοδαγκομένα...
 
και εμενα εχει προβλημα με τα φρουτα ομως τα λαχανικα τα τρωει και του αρεσουν πολυ ιδιαιτερα το σπανακι. Δοκιμασε αυτο που σου ειπαν και τα παιδια να φας λιγο εσυ και να του το δοσεις μετατο κολπο με τα σπορακια το εκανα και εγω και εφαγε μονο τα σπορακια.
 
φιλε μου θα σου πω κατι που εκανα στα κοκατιλ μου και διασκεδαζαν ενω παραλληλα τρωγανε και μηλο. Παρε ενα καλαμακι και πιεσετο σε ενα κομματι μηλο ωστε η τρυπα απο το καλαμακι να γεμησει μηλο. Αμα ειναι πεχνιδιαρικο το κοκατιλ σου βαλε το καλαμακι κοντα στο κλουβι ή δεστω και το κοκατιλ θα αρχησει να το τσιμπαει και να τρωει και μηλο.
 
Τα δικά μου κοκατίλ πάλι δεν τρώνε το αβγό. Τους έβαλα ενα αβγό σε μια αβγοθήκη αλλά ούτε που το τσίμπησαν... Δοκίμασα να βάλω ηλιόσπορους μέσα στο ασπράδι αλλα η πονηρή η θηλυκιά τους έβγαλε με τόση προσοχή ωστε να μην αγγίξει το αβγό...
 
μα τι απαισια ζωακια που ειναι τα ζωακια μας! 😛 θα αρχισω να νομιζω πως μας κοροιδευουνε επιτηδες και μας κανουνε τη ζωη δυσκολη... σε στυλ "χεχεχε τωρα θα γελασουμε... Θα φαω μονο τα σπορακια απο πανω και θα χτυπιεται παλι... Τι χαζος" :D
 
Back
Top