Γενικά Υπάρχει τρόπος εξέλιξης του λοφίου και του χρώματος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Καλησπέρα σε όλους σα παρουσιάζω το παρακάτω κοινό καναρινακι η αλήθεια είναι πως μαρεσει πολύ γιατί διαφέρει υπάρχει περίπτωση εξέλιξης του λοφιου και του κίτρινου χρώματος;

88738587-FD42-49DD-98BB-546D72F1E9E7.webp
 
Παναγιώτη, δεν ειμαι σιγουρος για το ερώτημα που θέτεις... Τι εννοείς δλδ...
Αν υπαρχει τρόπος εξέλιξης του λόγιου και του χρωματος κίτρινο στο ίδιο το συγκεκριμένο καναρίνι ή το ερώτημα αφορά στους απογόνους του;
 
Παναγιώτη, δεν ειμαι σιγουρος για το ερώτημα που θέτεις... Τι εννοείς δλδ...
Αν υπαρχει τρόπος εξέλιξης του λόγιου και του χρωματος κίτρινο στο ίδιο το συγκεκριμένο καναρίνι ή το ερώτημα αφορά στους απογόνους του;
Αφορά απογόνους αλλά με βάση αυτό το πουλί έχω πρόβλημα με τις φωτό έχω αρκετά μεγάλη κάμερα και πρέπει ν κάνω τρελή σμίκρυνση
 
misalouris, εσύ, μήπως λόγω ενασχόλησης με τα λοφιοφορα, γνωρίζεις πως κληρονομείται το/ τα γονίδιο;
Είναι ας πουμε μονογονιδιακός ο τρόπος κληροδότησης; Οδηγεί στο ίδιο καπέλο με του γονέα ή μήπως μπαίνουν και άλλες παράμετροι όπως το σχήμα του κρανίου του άλλου γονέα και η ποιότητα του πτερώματος;
Ρωτώ, γιατί κάπου από τα γραφόμενά σου έχω την εντύπωση, εκτος κι αν σε έχω μπερδέψει με άλλο μέλος, ότι υπάρχουν τρόποι βελτίωσης του λογίου με επιλεκτικές διασταυρώσεις.
 
Ρωτώ, γιατί κάπου από τα γραφόμενά σου έχω την εντύπωση, εκτος κι αν σε έχω μπερδέψει με άλλο μέλος, ότι υπάρχουν τρόποι βελτίωσης του λογίου με επιλεκτικές διασταυρώσεις.
Σίγουρο είναι πως πρέπει να έχουν γραφεί κι από άλλους φίλους του χώρου μια και οι πληροφορίες εδώ μέσα είναι απίθανες σε όγκο και ποιότητα.
Εξίσου σίγουρο ianos είναι πως κάπως έτσι τα γράφω τα πράγματα κι εγώ όποτε κρίνω πως πρέπει.
Υπάρχουν σφάλματα στα λοφιοφόρα καναρίνια που διορθώνονται σχετικά εύκολα, άλλα που διορθώνονται πολύ δύσκολα και άλλα που δεν διορθώνονται ποτέ ή να πω καλύτερα πως είναι απίθανα δύσκολο να διορθωθούν και χρειαζόμαστε πολύ τύχη.
Οδηγεί στο ίδιο καπέλο με του γονέα ή μήπως μπαίνουν και άλλες παράμετροι όπως το σχήμα του κρανίου του άλλου γονέα και η ποιότητα του πτερώματος;
Πολλές από τις επιρροές στην τελική εικόνα του "καπέλου" στα λοφιοφόρα Γερμανικά καναρίνια (Huppe Allemand), προέρχονται και τελικά επιβάλλονται στους απογόνους από το μη λοφιοφόρο πουλί (consort) που επιλέγουμε να ζευγαρώσουμε το σκουφάτο μας. όσο κι αν αυτό μας παραξενεύει.
Όλα αυτά τα "ειδικά" χαρακτηριστικά και προαπαιτούμενα για το σωστό ζευγάρωμα τα έχω μεταφέρει στο σχετικό άρθρο που υπάρχει στο petbirds και μπορούμε να συμβουλευόμαστε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BF%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9-huppe-allemand-canary.27883/
Είναι ένα άρθρο που δεν πρέπει να αγνοείται από κανένα εκτροφέα καναρινιών αυτής της μετάλλαξης.
011.webp 012.webp
Από αυτή τη φωτογραφία που ανέβασε όμως ο Παναγιώτης patilas βλέπω ένα σημαντικότατο σφάλμα που αφορά την συνέχιση των μελανικών φτερών του καπέλου σχεδόν σε όλο το σβέρκο του πουλιού κάτι που θα θέσει αυτόματα εκτός κρίσης αυτό το πουλί μια και το καπέλο θα πρέπει να περιοριστεί περίπου μέχρι την κόκκινη λεπτή γραμμή της πάνω δεξιάς φωτογραφίας.
031.webp
Σφάλμα όμως που διορθώνεται σχετικά εύκολα είναι και αυτό το "ξεμάλλιασμα" μπροστά στο καπέλο (πάνω φωτό) που προέρχεται από το ράμφος του πουλιού ή καλύτερα από τα "μουστάκια" του, που πιέζουν, ανασηκώνουν και τελικά "καταστρέφουν" την εικόνα του καπέλου πάνω στο πουλί.
Πουλιά όπως τα παρακάτω με ανασηκωμένα φτερά πάνω στο ράμφος πρέπει να μην επιλέγονται σε αναπαραγωγή λοφιοφόρων καναρινιών.
moustache 01 (1).webp moustache 01 (2).webp
Επίσης πολύ σημαντικός είναι κι ο σβέρκος των consort πουλιών (αυτά χωρίς καπέλο), όπως επίσης το μέγεθος και το σχήμα της κάτοψης του κεφαλιού τους...
Κάποια πολύ σημαντικά χαρακτηριστικά μπορούμε να τα δούμε στο παρακάτω φωτο-σκαρίφημα, γνωρίζοντας πως τα σωστά βρίσκονται στο αριστερό τμήμα του.
6.webp
Αν λοιπόν αποφασίζαμε να βάλουμε αυτό το καναρίνια στα πρότυπα των Huppe Allemand θα έπρεπε:
  1. Μέσα από επιλεκτικές διασταυρώσεις να βελτιώναμε το λιπόχρωμα στο σώμα του που ξεφεύγει πάρα πολύ.
  2. Με πολύ τύχη και μέσα από σωστή επιλογή (όπως περιγράφεται στο άρθρο) να παίρναμε κάποιον απόγονο με καθαρότερο σβέρκο και στο σωστό μήκος.
  3. Με ζευγάρι χωρίς μουστάκια θα διορθώναμε αυτά τα τρελά "αναμαλλιάσματα" στο μπροστινό τμήμα του καπέλου.
Παναγιώτη για μένα αν είχα την ηλικία σου, θα ήταν πρόκληση εκπαίδευσης το συγκεκριμένο καναρίνι και δεν θα την άφηνα... ακόμη κι αν χρειαζόμουν δεκαετία για σωστά αποτελέσματα.

Σίγουρα υπάρχουν πολύ περισσότερα να γραφούν.
Ελπίζω μέσα από το διάλογο να μπορέσουμε να βγάλουμε χρήσιμα και κυρίως πολύτιμα συμπεράσματα.
 
Back
Top