Διατροφή Υπάρχει τρόπος να αποφύγω τα συμπληρώματα στα ringneck μου;

Εγγραφή
10 Μαρ 2019
Μηνύματα
300
Αγορασα ενα ζευγαρι ρινκνεκ θυληκια του 15 και αρσενικο του 16 . Το προβλημα ειναι οτι δε ξερουν να τρωνε και η αναπαραγωγηκη περιοδος ειναι σε 2.5 μηνες υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω τα συμπληροματα;
 
Ναι το ξερω αυτο, το παλιο ζευγαρι που εχω τρωει σχεδον τα παντα. Το θεμα ειναι αν ξερει καποιος ενα τροπο να γινει ποιο γρηγορα αυτο.
 
Ναι το ξερω αυτο, το παλιο ζευγαρι που εχω τρωει σχεδον τα παντα. Το θεμα ειναι αν ξερει καποιος ενα τροπο να γινει ποιο γρηγορα αυτο.

Οτιδήποτε γίνεται βιαστικά μετά μένει "ελαττωματικό" για την υπόλοιπη διάρκεια της ζωής του. Όχι μόνο για τα παπαγαλάκια που ρωτάς εσύ τώρα αλλά γενικά.
 
Σκευτικα να ανακατεψω μιγμα σπορων με λαχανικα τι λες ειναι καλη ιδεα;

Δεν είμαι κατάλληλος να σου απαντήσω σε αυτό. Θα περιμένεις να το δούνε οι άνθρωποι που έχουν εμπειρία με τα πτηνά.
 
Εγω παντως με το ενα παπαγαλακι μου που ηταν 7 χρονων και ετρωγε μονο σπορους οταν τον πηρα του εβαλα αυγο που το λατρευε στο μπλεντερ με λαχανικα και μετα μειωνα λιγο λιγο το αυγο και στο τελος αρχισε να τρωει λαχανικα απλα παντα στο μπλεντερ, μπορεις να δοκιμασεις το ιδιο με μηλο αφου το τρωνε, δοκιμασε και γλυκοπατατα τα δικα μου την λατρευουν.
 
Δεν υπαρζει λογος να ανακατεψεις τα σπορια με τα λαχανικα.
Πιο γρηγορα απο το κανονικο δεν προκειται να γινει, δεν μπορεις και δεν πρεπει να εκβιασεις καταστασεις.

Αν για καποιο λογο τα πουλια δεν ειναι ετοιμα για αναπαραγωγή στην τελικη, δεν τα βαζουμε για αναπαραγωγη.
 
Εγω παντως με το ενα παπαγαλακι μου που ηταν 7 χρονων και ετρωγε μονο σπορους οταν τον πηρα του εβαλα αυγο που το λατρευε στο μπλεντερ με λαχανικα και μετα μειωνα λιγο λιγο το αυγο και στο τελος αρχισε να τρωει λαχανικα απλα παντα στο μπλεντερ, μπορεις να δοκιμασεις το ιδιο με μηλο αφου το τρωνε, δοκιμασε και γλυκοπατατα τα δικα μου την λατρευουν.
Αυγο τρωνε καλη σκεψη.
[automerge]1576149178[/automerge]
Δεν υπαρζει λογος να ανακατεψεις τα σπορια με τα λαχανικα.
Πιο γρηγορα απο το κανονικο δεν προκειται να γινει, δεν μπορεις και δεν πρεπει να εκβιασεις καταστασεις.

Αν για καποιο λογο τα πουλια δεν ειναι ετοιμα για αναπαραγωγή στην τελικη, δεν τα βαζουμε για αναπαραγωγη.
Μα γιατι στα παλια ρινκνεκ που εχω βαζω μεσα στη σαλατα τους παπαρουνοσπορο και chia.
 
Μα γιατι στα παλια ρινκνεκ που εχω βαζω μεσα στη σαλατα τους παπαρουνοσπορο και chia.
Γιατι εκεινα ειναι μαθημενα να τρωνε τα λαχανικα, οποτε το να προσθεσεις σπορους που και αυτους τους τρωνε ηδη δεν κανει καμια διαφορα στην αποδοχη.
Σε πουλια που δεν τρώνε λαχανικά το να βαλεις σπορους που θα βοηθησει;
 
Γιατι εκεινα ειναι μαθημενα να τρωνε τα λαχανικα, οποτε το να προσθεσεις σπορους που και αυτους τους τρωνε ηδη δεν κανει καμια διαφορα στην αποδοχη.
Σε πουλια που δεν τρώνε λαχανικά το να βαλεις σπορους που θα βοηθησει;
Στο να τα δοκιμασουν. Αλλα αφου τρωνε αυγο θα δοκιμασω με αυγο.
 
Κάποια μέλη με παπαγάλους, στο παρελθόν είχαν ξεκινήσει με ένα τσαμπί άνιθο στο κλουβί. Κάποια άλλα μέλη, προκειμένου να μάθουν στους παπαγάλους τους να τρώνε λαχανικά, έτρωγαν τα ίδια λαχανικά μπροστά τους. Εσύ που έχεις και τα άλλα δύο πουλάκια που τρώνε απ' όλα, και αν έχουν παρέλθει οι 40 ημέρες καραντίνας, θα έλεγα να βάλεις κοντά τα κλουβιά, ώστε τα νέα πουλιά να βλέπουν τι τρώνε τα παλιά, με απώτερο σκοπό να δοκιμάσουν και τα ίδια.
Διάβασε και για την καραντίνα πατώντας πάνω το link
 
Κάποια μέλη με παπαγάλους, στο παρελθόν είχαν ξεκινήσει με ένα τσαμπί άνιθο στο κλουβί. Κάποια άλλα μέλη, προκειμένου να μάθουν στους παπαγάλους τους να τρώνε λαχανικά, έτρωγαν τα ίδια λαχανικά μπροστά τους. Εσύ που έχεις και τα άλλα δύο πουλάκια που τρώνε απ' όλα, και αν έχουν παρέλθει οι 40 ημέρες καραντίνας, θα έλεγα να βάλεις κοντά τα κλουβιά, ώστε τα νέα πουλιά να βλέπουν τι τρώνε τα παλιά, με απώτερο σκοπό να δοκιμάσουν και τα ίδια.
Διάβασε και για την καραντίνα πατώντας πάνω το link
Οταν τρωω μπροστα τους ζηλευβουν και με κραζουν τους δινω λιχουδιες για να σταματησουν. Επισης οταν εφερα το αρσενικο σπιτι δεν ηξερε να κανει μπανιο και εμαθε απο το θυληκο. Ακομα καραντινα τα εχω αλλα απο καποιους εκτρωφοις εμαθα οτι τα ζευγαρια ρινκνεκ δε κανει να βλεπονται μεταξυ τους αλλα τις 2 πρωτες συμβουλες θα τις δοκιμασω αυριο κιολας!
[automerge]1576339893[/automerge]
Γιατί βιάζεσαι για αναπαραγωγή; Ο στόχος σου θα πρέπει να είναι η ευζωία τους και η καλοπέρασή τους πρώτα και μετά τα υπόλοιπα.
Δε βιαζομαι 3 χρονια ασχολουμαι και δεν εχω βγαλει πουλια.
 
Back
Top