Φροντίδα Υπάρχει τρόπος να κρεμάσω παιχνίδια από το ταβάνι χωρίς να ανοίξω τρύπα;

Ταζμανια2411

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2023
Μηνύματα
90
παιδια υπαρχει τροπος να βαλω μια κουνια ή ένα σχοινι πανω στο ταβανι χωρις να ανοιξω τρυπα στον τοιχο? το χει κανει καποιος απο σας? πως εχετε φτιαξει εσεις τον παιχνιδοτοπο του δικου σας παπαγαλου?
 
@Ταζμανια2411 και εγώ το έχω προσπαθήσει αυτό με αυτοκόλλητα τοίχου αλλά πέφτουν ! Εγώ για παιχνιδότοπο του έχω επιδαπέδιο ξύλινο πάρκο προς το παρόν
βρηκα κρεμαστηρια τυπου command που λεει πως αντεχουν μεχρι και 2 κιλα βαρος. δυστυχως ομως δεν κανουν για το ταβανι λογω της σχεδιασης τους. διαβασα ενα αρθρο που προτεινε να χρησιμοποιησεις ενα απο τα ντουλαπια του κρεβατιου ως χωρο για foraging. το γεμιζεις με χαρτια και διαφορα αλλα και τους βαζεις να εξερευνησουν. σκεφτομουν να αγορασω και εγω ενα παρκο αλλα τελικα πηρα 2 μετρα σχοινιου, τα εκοψα και τα ενωσα με τα υπολοιπα σχοινια για να δημιουργησω επιπλεον ''δρομακια''. θα βαλω σε καθε ακρη απο ενα μικρο μπολ (για φοραντζινγκ) και θα κρατησω τα λεφτα για να παρω παιχνιδια. εχει μεινει χωρις παιχνιδια και κανει γυρους απο τον εαυτο του το παιδι (κυριολεκτικα) αναμενοντας με ανυπομονησια να κανουμε προπονηση.
 
@Ταζμανια2411 ωραια ιδέα αυτό με το σχοινί! Εγώ επειδή όσο είμαστε σπίτι βρίσκεται εκτός κλουβιού το πάρκο μου έλυσε τα χέρια αλλιώς δεν ξέρω αν θα είχα σπίτι 😂 το foraging είναι πολύ σημαντικό κομμάτι στην ψυχαγωγία του, προσπαθώ να εντάσσω καθημερινά στην ρουτίνα του! Όσο αφορά ντουλάπια κουτιά και γενικά ότι μπορεί να παραπέμπει κάπως σε φωλιά καλό είναι να τα αποφεύγεις, δημιουργούνται ορμονικά θέματα και πρόωρη σεξουαλικη ωρίμανση (συμβουλή πτηνιατρου )
 
@Ταζμανια2411 ωραια ιδέα αυτό με το σχοινί! Εγώ επειδή όσο είμαστε σπίτι βρίσκεται εκτός κλουβιού το πάρκο μου έλυσε τα χέρια αλλιώς δεν ξέρω αν θα είχα σπίτι 😂 το foraging είναι πολύ σημαντικό κομμάτι στην ψυχαγωγία του, προσπαθώ να εντάσσω καθημερινά στην ρουτίνα του! Όσο αφορά ντουλάπια κουτιά και γενικά ότι μπορεί να παραπέμπει κάπως σε φωλιά καλό είναι να τα αποφεύγεις, δημιουργούνται ορμονικά θέματα και πρόωρη σεξουαλικη ωρίμανση (συμβουλή πτηνιατρου )
μια απτα ιδια και εγω. ειμαι σπιτι συνεχως οποτε ειναι ολη την ημερα σχεδον ειναι εξω. θελει να περασει το ραμφος του σε ολα. δεν τον προλαβαινω. εκτος απο την πετσετα μπανιου βεβαια και κατ'επεκταση καθε τι παρομοιο που του θυμιζει την επισκεψη στον κτηνιατρο. ειναι ενας ατρομητος εξερευνητης περαν αυτου. μερικες φορες του δινω κατι να μασησει και του λεω πως λεγεται , απο τι ειναι φτιαγμενο κτλ. για να του αποσπασω την προσοχη πρωτα απο ολα, ελπιζοντας την ιδια στιγμη οτι θα μαθει να αναγνωριζει αντικειμενα. οπως ο διασημος απολο. Fingers crossed. οποτε προς το παρον του μιλαω. αυτο κανω κυριως. σιγουρα συμφωνω οτι χρειαζεται να σκαρφαλωσει, ή να περπατησει και να ψαξει για το φαγητο του. το συγκεκριμενο αρθρο λεει οτι εαν ειναι αρκετα μεγαλο το ντουλαπι τοτε δεν τον βλεπει ως φωλια. θα το φτιαξω μεσα στην εβδομαδα και θα ανεβασω φωτο να παρετε ιδεες στην περιπτωση που βρω τα υλικα που θα βαλω μεσα και αν του αρεσει φυσικα.
ερωτηση: ισχυει οτι εαν οι παπαγαλοι δεν εχουν με τι να ασχοληθουν θα αναπτυξουν πιο γρηγορα την ομιλια? δεν εχω το αρθρο, το διαβασα παλια οταν εψαχνα πως να τον κανω να μιλησει. εσεις τι πιστευετε? (ισως να ανοιξω ξεχωριστο ποστ)
 
@Ταζμανια2411 ναι να το ανεβάσεις βα πάρουμε και εμείς ιδέες! Όσο αφορά το άρθρο για την ομιλία όχι απλα δεν έχει καμία βάση αλλά μπορεί να είναι και επικίνδυνο γιατί όταν ένας παπαγάλος δεν έχει με τι να ασχοληθεί αρχίζουν τα ψυχολογικά και η επίθεση προς τον εαυτό του βλ.plucking! Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι ο ιβαν έχει ότι παιχνίδι υπάρχει στο eparrot 😂 έχει πάρκο επιδαπέδιο 1.50 μέτρο και πάρκο επιτραπέζιο 80εκ. Και δεν βάζει γλώσσα μέσα του 😂 και όχι απλά λέξεις διάσπαρτες αλλά μου απαντάει κ σε ερωτήσεις όπως τι ομαδα είσαι, πως σε λέει η μαμά,τι κανείς , 😂
[automerge]1705511268[/automerge]
Η ομιλία θεωρω είναι ο τρόπος επικοινωνίας μαζί μας και το μέσο να μας τραβήξουν την προσοχή δεν έχει να κάνει με την απασχόληση που χρειάζονται ως δραστηριότητα !
 
Τελευταία επεξεργασία:
παιδια υπαρχει τροπος να βαλω μια κουνια ή ένα σχοινι πανω στο ταβανι χωρις να ανοιξω τρυπα στον τοιχο? το χει κανει καποιος απο σας? πως εχετε φτιαξει εσεις τον παιχνιδοτοπο του δικου σας παπαγαλου?
Καλημέρα :) εγώ έβαλα αυτοκόλλητο γατζο που πήρα απτό παιχνιδομαγαζο και μια χαρά κρέμεται. Βάζω και φώτο να δεις
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2024-01-21-11-05-45-296_com.miui.gallery-edit.webp
    Screenshot_2024-01-21-11-05-45-296_com.miui.gallery-edit.webp
    68,9 KB · Προβολές: 12
@Ταζμανια2411 https://the-petstore.gr/ απ αυτό το πετ σοπ το πήρα. Είναι κοντά στο σπίτι μου. Δεν το χει μέσα στο σαιτ. Το πήρα στη μισή τιμή απ ότι στο e parrot. Περίπου 6,5 ευρώ. Έχει διαφορά πράγματα που δεν τα χει ανεβάσει στο σαιτ
 
Back
Top