Γενικά Υπάρχει τρόπος να μάθω αν τα lovebirds μου είναι αδέρφια;

Akis galatsi

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2020
Μηνύματα
91
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά.. καινούργιος εδω .. Όπως θα δείτε στην φωτο μου έχω πάρει 2 lovebirds.. είναι 2 μηνών αλλά μάλλον είναι αδέρφια.. υπάρχει τρόπος να το μάθω.. Και εάν πάρω αλλά 2 ίδιας ηλικίας θα υπάρχει πρόβλημα Εάν τα έβαζα στο ίδιο κλουβί;
 
Kαλησπερα, αυτο μπορει να οσου το απαντησει ο εκτροφεας τους.
Απο που εγινε η αγορα;
Από αγγελία τα πήρα.. Ένα αρσενικό και ένα θηλυκό
 
Από αγγελία τα πήρα.. Ένα αρσενικό και ένα θηλυκό

Eγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο ξανά και θα ρωτούσα. Αν τα πουλάκια είναι ακριβώς ίδιας ηλικίας το πιθανότερο είναι να είναι αδέρφια. Πώς ξέρεις το φύλο τους, σου έδωσε μαζί τα τεστ DNA των πουλιών;
 
Τον έχω πάρει και μου είπε ότι δεν ξέρει γιατί είχε 3 γέννες ταυτόχρονα και τα έχει βάλει όλα μαζί.. από το κοκαλάκι που έχουν πίσω τα διαχώριζω... όσες φορές είχα ήταν ασφαλής τρόπος
 
Ναι.. Οπότε δεν ξέρω τι ν
Α κάνω
Πηγαινε σε δυο ζευγαράκια αν εισαι οκ τοτε
Βασικά κι εγώ ακριβώς αυτό που λέει ο Αντώνης θα έκανα. Αλλά το ζήτημα είναι. Γνωρίζεις στα σίγουρα το φύλο του καθενός ώστε να πάρεις τον αντίστοιχο σύντροφο; (και αυτήν τη φορά θα χρειαστείς DNA για την αγορά, αλλά ίσως και για αυτά που έχεις ήδη)
 
Με το κοκαλάκι που έχουν πίσω δεν είναι ασφαλές διάγνωση;
Τι να σου πω, δεν ξέρω. Δλδ κάποιο από τα δύο φύλα έχει το συγκεκριμένο κοκκαλάκι αλλιώτικο; Ποιο κοκκαλάκι είναι αυτό;
 
Με το κοκαλάκι που έχουν πίσω δεν είναι ασφαλές διάγνωση;

Όχι δεν είναι. Ειδικά σε νεαρά πουλιά που δεν έχουν ωριμάσει. Το θεωρώ ρίσκο να πάρεις άλλα 2 "στα τυφλά" με αυτό το κριτήριο. Χρειάζεσαι τεστ DNA, δεν είναι δύσκολο να στείλεις τα φτερά. https://community.petbirds.gr/threa...-για-τη-διάκριση-φύλου-των-πουλιών-μου.32196/
 
Όχι δεν είναι. Ειδικά σε νεαρά πουλιά που δεν έχουν ωριμάσει. Το θεωρώ ρίσκο να πάρεις άλλα 2 "στα τυφλά" με αυτό το κριτήριο. Χρειάζεσαι τεστ DNA, δεν είναι δύσκολο να στείλεις τα φτερά. https://community.petbirds.gr/threads/Πώς-να-κάνω-εξέταση-dna-για-τη-διάκριση-φύλου-των-πουλιών-μου.32196/
Πια είναι η διαδικασία και τι κόστος έχει;
 
Α οκ ευχαριστώ πολύ.. στο τεστ μπορείς να δεις Εάν είναι αδέρφια;

Όχι, δεν έχει σχέση αυτό. Στο DNA που απομονώνουν απο τα φτερά γίνεται μόνο συγκεκριμένη εξέταση αναγνώρισης του φύλου.
 
Α οκ ευχαριστώ πολύ.. στο τεστ μπορείς να δεις Εάν είναι αδέρφια;
Θα μπορούσες όμως να επικοινωνήσεις μαζί τους και να ρωτήσεις αν έχουν κατάλληλο τεστ που να υποδεικνύει αν είναι αδέρφια ή όχι και το κόστος αυτού
 
Back
Top