Γενικά Υπάρχει φιλία μεταξύ παπαγάλων που δεν είναι ζευγάρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Napoleon
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Napoleon

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2019
Μηνύματα
397
Γίνεται δύο παπαγάλοι ας πούμε αν είχε ένας φίλος μου να γνωριστούν και απλώς να βρίσκονται κάποιες φορές μαζί και να τα παν καλά και μέχρι εκεί; Ή όταν γνωρίζονται δύο παπαγάλοι είναι καθαρά θέμα για συμβίωση ή ζευγάρωμα; Γιατί από ότι έχω διαβάσει το δεύτερο υφίσταται μόνο
 
Γίνεται δύο παπαγάλοι ας πούμε αν είχε ένας φίλος μου να γνωριστούν και απλώς να βρίσκονται κάποιες φορές μαζί και να τα παν καλά και μέχρι εκεί;

Ναι γίνεται, αν και χρειάζεται να ζήσουν μαζί για να νιώθουν άνετα ο ένας στην παρουσία του άλλου.
 
Ναι γίνεται, αν και χρειάζεται να ζήσουν μαζί για να νιώθουν άνετα ο ένας στην παρουσία του άλλου.
Και γίνεται να είναι και διαφορετικού είδους;
 
Και γίνεται να είναι και διαφορετικού είδους;

Ακόμη πιο δύσκολο. Αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι αυτό που σκέφτεσαι ότι μπορεί να κάνουν 2 "φίλοι" παπαγάλοι όταν βρίσκονται.
 
Ακόμη πιο δύσκολο. Αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι αυτό που σκέφτεσαι ότι μπορεί να κάνουν 2 "φίλοι" παπαγάλοι όταν βρίσκονται.
Πχ να πετάνε μαζί να παίζουν μαζί με τα παιχνίδια τους οχι πολλά πράγματα
 
Πχ να πετάνε μαζί να παίζουν μαζί με τα παιχνίδια τους οχι πολλά πράγματα

Προσωπικά στην είπα τη γνώμη μου. Αν δεν γνωρίζονται καλά δεν θα αλληλεπιδράσουν. Και να να γνωρίζονται καλά πάλι είναι πολύ πιθανό να μην αλληλεπιδράσουν τη συγκεκριμένη ώρα που θα βρεθείτε. Δεν λειτουργούν ακριβώς έτσι οι παπαγάλοι. Αλληλεπίδραση έχω δει στα αμαζονάκια μου που είναι αδέρφια και μεγάλωσαν και ζουν μαζί απο τη φωλιά.
 
Προσωπικά στην είπα τη γνώμη μου. Αν δεν γνωρίζονται καλά δεν θα αλληλεπιδράσουν. Και να να γνωρίζονται καλά πάλι είναι πολύ πιθανό να μην αλληλεπιδράσουν τη συγκεκριμένη ώρα που θα βρεθείτε. Δεν λειτουργούν ακριβώς έτσι οι παπαγάλοι. Αλληλεπίδραση έχω δει στα αμαζονάκια μου που είναι αδέρφια και μεγάλωσαν και ζουν μαζί απο τη φωλιά.
Σε άλλη περίπτωση αν δεν γνωρίζονται θα σφαχτούν μεταξύ τους;
 
Όλα είναι πιθανά αν και τα κοκατίλ δεν είναι επιθετικά/κυριαρχικά απο τη φύση τους, σε ουδέτερο έδαφος δηλαδή εκτός κλουβιού δεν το θεωρώ πιθανό να συμβεί..
Ευχαριστώ πολύ!
 
Εγώ, που είμαι και λίγο φοβητσιαρα, θα προσθέσω ότι ακόμη κι αν ο άλλος παπαγάλος είναι ατόμου που εμπιστεύεσαι, ζει σε διαφορετικό περιβάλλον, με διαφορετικό μικροβιακό φορτίο κτλ. Δεν θα ήθελα ούτε ξενος παπαγάλος να έρθει στον χώρο με τα πουλιά μου αλλά και ούτε οι δικοί μου να πάνε σε χώρο με ξένα πουλιά. Είναι πολύ ευαίσθητα και μια τέτοια διαδικασία μπορεί εκτός από στρεσογόνα να είναι και επικίνδυνη για την υγεία τους.
 
Εγώ, που είμαι και λίγο φοβητσιαρα, θα προσθέσω ότι ακόμη κι αν ο άλλος παπαγάλος είναι ατόμου που εμπιστεύεσαι, ζει σε διαφορετικό περιβάλλον, με διαφορετικό μικροβιακό φορτίο κτλ. Δεν θα ήθελα ούτε ξενος παπαγάλος να έρθει στον χώρο με τα πουλιά μου αλλά και ούτε οι δικοί μου να πάνε σε χώρο με ξένα πουλιά. Είναι πολύ ευαίσθητα και μια τέτοια διαδικασία μπορεί εκτός από στρεσογόνα να είναι και επικίνδυνη για την υγεία τους.
Κατάλαβα.. ευχαριστώ !
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γεια σας! Υπάρχει πρόβλημα να φέρει ένας φίλος μου το Κοκατιλ του σπίτι μου και να γνωριστεί με τα δικά μου;
 
Σου απαντησε η @ζιζι ποιο πανω για πιθανα μικρόβια, που μπορει νσ μεταδοθούν! Ολα εχουν το ρισκο τους! Αν το κανεις θα πρεπει να είστε ετοιμοι, ωστε αν δειτε κατι περιεργο και εσυ κ ο αλλος, να απευθυνθείτε σε γιατρο ωστε να προλαβετε τυχόν ασθένεια
 
Δεν θα το έκανα. Πέρα από το ενδεχομενο μιας πιθανής ασθένειας που αρχικά είναι και το πιο σημαντικό, δεν βλέπω και τον λόγο να αναστατώσεις τα πουλιά σου. Δεν χρειάζονται παρέα του τύπου "ανταλλάσσουμε επισκέψεις"κτλ. Έχουν εσένα, έχουν το ένα το άλλο, έχουν το πρόγραμμά τους και τη ζωή τους. Για ποιο λόγο να γνωριστούν με ένα ξένο;
 
Ναι και εγώ την περιέργεια εχω. Γιατί ένας φίλος μου πήρε ένα μωρό Κοκατιλ επειδή του άρεσαν τα δικά μου πολύ και λέγαμε αν θα γινόταν να τα γνωρίσουμε ιδικά τον Κόντι με τον δικό του που βγαίνουν έξω και είναι πολύ ήρεμα πουλάκια
 
Απλώς βλέπω και βιντεάκι που ανεβάζουν να βγάζουν όλοι τα πουλιά τους με harness έξω και να γνωρίζονται και λέω γιατί να μην γίνεται;
 
Θα σου πω πως το σκέφτομαι εγώ. Η κάθε περίπτωση διαφέρει. Είναι αλλο να έχεις ένα μόνο παπαγάλο και άλλο να έχεις δύο και να φέρνεις και έναν τρίτο τη στιγμή που μόλις γνωρίστηκαν αυτά τα δύο και απο τη στιγμή που φιλοδοξεις αφενός να σε πλησιάσει το θηλυκό σου παίρνοντας παράδειγμα από τον αρσενικό και αφετέρου να γίνουν κάποια στιγμή ζευγάρι. Επίσης είναι πολύ διαφορετικο να συναντιούνται δυο πουλιά έξω από το να συναντιούνται στο έδαφος του ενός από τα δύο. Και τρίτον είναι εντελώς διαφορετικό να φέρνεις σε επαφή τον παπαγάλο σου με εναν παπαγάλο του οποίου ο ιδιοκτήτης είναι πολύ έμπειρος και τον έχει στην κατοχή του πολύ καιρό από το να τον φερεις σε επαφή με ένα νεαρό πουλάκι που μόλις πήρε κάποιος και ακόμη δεν γνωρίζει αν έχει κάποια ασθένεια ή δεν είναι σε θέση να το γνωρίζει.
Από τη στιγμή που έχεις δύο πουλάκια, δεν βλέπω τον λόγο να μπεις και να τα βάλεις σε αυτή τη διαδικασία. Από περιέργεια και μόνο, δεν θα το διακινδυνευα.
Αυτές είναι βέβαια οι δικές μου σκέψεις και μπορεί να μην ευσταθούν.
 
Back
Top