Φροντίδα Υπάρχει φυσικό συμπλήρωμα για να μη χάνει φτερά από το στρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasos71
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tasos71

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2016
Μηνύματα
67
Πόλη
Αίγινα
Καλησπερα παιδια. Κατι φυσικο για το στρες που μου εχει παρουσιαση το καρδερινοκαναρο μου, χανοντας φτερα υπαρχει; (Το βαζω μεσα το βραδυ λογο κρυου. Απο τοτε το επαθε.)
 
Το ξερω φιλε μου. Στρεσαρετε με το μεσα. Δεν κοιμαται καλα. Και το πρωι το κλουβι εχει κατω φτερα και πουπουλα. Αλλα τι να κανω; Κανει κρυο εξω τωρα.
 
Αλλα τι να κανω; Κανει κρυο εξω τωρα.
Το καλύτερο κατά την άποψή μου είναι να βρίσκεται μόνιμα μέσα ή μόνιμα σε εξωτερικό χώρο. Αν ενα πουλί έχει μάθει από την άνοιξη να ζει σε εξωτερικό χώρο δε θα έχει κανένα πρόβλημα το χειμώνα ακόμα και σε 0 βαθμούς Κελσίου, διότι η πτώση θερμοκρασίας θα γίνεται σταδιακά. Ένα πουλί που σήμερα το πρωί ήταν σε εξωτερικό χώρο στους 6 βαθμούς στην Αθήνα και το βράδυ το βάλουμε μέσα στους 20 και την άλλη μέρα το πρωί πάλι στους 6, είναι λογικό να ρίξει φτερά.
 
Εκεί που θα αποφασίσεις να το βάλεις μόνιμα υπολόγισε να κοιμάται με τη δύση του ήλιου και να ξυπνάει με την ανατολή. Το έχεις τρελάνει το καημένο με τα μέσα έξω. :)
 
Πόσους βαθμούς έχει έξω δηλαδή και κάνει κρύο;
Έχε υπόψιν ότι τα πουλιά θα αντέξουν και σε ακραίες θερμοκρασίες κάτω από το μηδέν (εάν έχουν την κατάλληλη προστασία βέβαια). Γενικά ισχύουν αυτά:
Το καλύτερο κατά την άποψή μου είναι να βρίσκεται μόνιμα μέσα ή μόνιμα σε εξωτερικό χώρο. Αν ενα πουλί έχει μάθει από την άνοιξη να ζει σε εξωτερικό χώρο δε θα έχει κανένα πρόβλημα το χειμώνα ακόμα και σε 0 βαθμούς Κελσίου, διότι η πτώση θερμοκρασίας θα γίνεται σταδιακά. Ένα πουλί που σήμερα το πρωί ήταν σε εξωτερικό χώρο στους 6 βαθμούς στην Αθήνα και το βράδυ το βάλουμε μέσα στους 20 και την άλλη μέρα το πρωί πάλι στους 6, είναι λογικό να ρίξει φτερά.
Εκεί που θα αποφασίσεις να το βάλεις μόνιμα υπολόγισε να κοιμάται με τη δύση του ήλιου και να ξυπνάει με την ανατολή. Το έχεις τρελάνει το καημένο με τα μέσα έξω. :)
Γνώμη μου είναι να βάλεις και την κατάλληλη προστασία από κρύο και αρπακτικά και να το έχεις έξω το πουλάκι. Θα είναι μια χαρά.
 
Σε τι έκταση είναι αυτή η απώλεια φτερών;
Με τι ρυθμούς ρίχνει τα φτερά του;
Λίγα φτερά τη μέρα ή πολλα;
Υπάρχουν περιοχές που είναι ορατή η απουσία φτερώματος;
 
Άμα το έχεις μέσα,έξω είναι λογικό να στρεσαριστει.. Και γενικά όταν το μετακινεις συνεχώς...η του αλλάζεις μέρος...
Ρίχνει φτερά η μόνο πούπουλα; Κάτι άλλο εκτός αυτό,υπάρχει που να κάνει;
Το μέσα,έξω δεν κάνει καλό στην υγεία τους...
Η θα το έχεις έξω και προστατευμένο απο το κρύο και τα αρπαχτικά η θα το έχεις μέσα μακρυά όμως απο την κουζίνα, δεν κάνει καλό να βρίσκεται σε καπνούς.. Αρώματα.. Αρώματα χώρου.. Καθαριστικά κλπ...
Θα πρέπει πάντα να κοιμάται όταν βραδιάζει και να μην βρίσκεται σε φώτα, φασαρία η tv εκείνη την ώρα...
Όταν λοιπόν βραδιάζει θα κοιμάται και φυσικά θα ξυπνάει μόνο του το πρωί...
Ακόμα και μέσα να το έχεις δεν πρέπει να βρίσκεται σε ρεύματα και ειδικά όταν κάνει μπάνιο!
Η διατροφή του πια είναι; Ελπίζω να του δίνεις συσκευασμενη τροφή να τρώει και όχι χύμα!
Χόρτα λαχανικά και φρούτα τρώει;
Αυγό?
Σουπιοκκοκαλο να έχεις μόνιμα στο κλουβί και μην του έχεις πατηθρες πλαστικές, αλλά ξύλινες...
Ελπίζω να κάνεις ότι καλύτερο.. Και να έρθει ξανά στα ίσα του το πουλάκι!
Καλή συνέχεια... 🙂
 
Ψείρες τέτοιο καιρό?
Και πως συνοδεύεται αυτό με την πτερόρροια που μιλάει ο θεματοθέτης;
Αμα εχουν φωλιασει μεσα, που μπαινει το πουλακι τη νυχτα ευκολα με τετοιο καιρο. Οσο για τα φτερα, ενα τσιμπημα καλο αρκει για να χτυπηθει το πουλι τη νυχτα και να μαδαει. Απο προσωπικη εμπειρια ολα αυτα.
 
Ψείρες τέτοιο καιρό?
Γιάννη όλα αυτά τα εξωπαράσιτα, που δεν τα παίζω στα δάκτυλα, αποκλείεται να υπάρξουν σε εξωτερική εκτροφή τέτοια εποχή;
Αυτό που λέμε πτεροφάγος;
Είναι πιθανό κάποια αβιταμίνωση να τρέχει παράλληλα με το "μέσα-έξω";
 
Είναι πιθανό κάποια αβιταμίνωση να τρέχει παράλληλα με το "μέσα-έξω";
Τίποτα δεν είναι απίθανο αλλά το ουσιώδες είναι πως η θερμοκρασία και οι μεταβολές της είναι ορμονοδιεγερτικές στα πουλιά και αναστατώνουν τον μεταβολισμό τους.
 
Απο προσωπικη εμπειρια ολα αυτα.
Σεβαστή...
Απλά το πολύ κρύο αναστέλλει τη δράση της κόκκινης ψείρας...
Γιάννη όλα αυτά τα εξωπαράσιτα, που δεν τα παίζω στα δάκτυλα, αποκλείεται να υπάρξουν σε εξωτερική εκτροφή τέτοια εποχή;
Αυτό που λέμε πτεροφάγος;
Για τα υπόλοιπα που αναφέρει ο Δημήτρης δεν ξέρω κάτι παραπάνω που να βοηθήσει...
 
Απλά το πολύ κρύο αναστέλλει τη δράση της κόκκινης ψείρας...
Μέσα στο σπίτι όμως που το βάζει έχουν σίγουρα 20 βαθμούς.

Θεωρώ πιο πιθανό το στρες ή κάποιου είδους παθολογική πτερόροια, αλλά γιατί όχι και οι ψείρες;!
 
Back
Top