Αναπαραγωγή Υπάρχει όντως πρόβλημα γονιμοποίησης στο αρσενικό Budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης spyros.p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

spyros.p

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2016
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
Θέλω να κανό μια ερώτηση:
Εχω ενα ζευγαρη budgie τα έχω δυο χρόνια
Εχουν ζευγαροση πολλές φορες και δεν είχα δει τίποτα μέσα στην φολια. Ροτησα πτηνιατρο και μου υπε οτι υπάρχη πρόβλημα γονιμοπησης απο τον αρσενικό και να πάω αύριο απο εκεί να μου δόση βηταμηνες. Αμ τους δοσο βηταμηνε είναι σηγουρο οτι θα κανουν απογόνους;
 
Μπορεί να συμβαίνει αυτό, μπορεί και πολλά άλλα.
Μπορείς να μας πεις λίγες πληροφορίες για την διατροφή τους και το περιβάλλον που ζουν. Δηλαδή μέσα ή έξω, αν τα βλέπει κάπου-κάπου ήλιος; Την φωλιά πότε την έβαλες; Την αφαιρείς ή την έχεις μόνιμα στο κλουβί; Τι φωλιά έχεις δώσει;
 
Ληπον: τους δήμο αυγοτροφη, στκ σπορον και την κανονική τροφή τους την φολια την ευγαζα αλά αποφάσισα να μην την βγαλο φέτος η φολια είναι ξηληνη και είναι διάστασης για μεσεου τύπου πουλιον
 
Κοίτα αν υπήρχε πρόβλημα γονιμότητας του αρσενικού, το θηλυκό θα έκανε αυγά, απλά θα ήταν άσπορα. Δεν είναι όπως στα θηλαστικά που προαπαιτείται γονιμοποίηση για να αναπτυχθεί έμβρυο.
Τα θηλυκά πτηνά, όπως και οι κότες, κάνουν αυγά από μόνες τους όταν έρθει η ώρα τους.
Άρα κατά το μάλλον, προσανατολιζόμαστε προς το θηλυκό να δούμε τι συμβαίνει αφού αυγά δεν είδαμε.
Οι συνήθεις λόγοι είναι μολύνσεις στον ωαγωγό ή τις ωοθήκες ή κάποιου είδους ορμονικά προβλήματα, που μπορεί να είναι άπειρα στον αριθμό.
Δεν νομίζω ούτε και γιατρός εύκολα να μπορεί να το διαπιστώσει κάτι, εκτός αν βρει κάποιον όγκο στο πουλί.
Από την φωτογραφία του άβαταρ, βλέπουμε πάντως δυο υγιέστατα πουλάκια σε οίστρο.
Θα έλεγα να γίνεις πιο αναλυτικός στα περί της διατροφής και να εστιάσεις εκεί, στον ήλιο, και τις εναλλακτικές θεραπείες και αν είναι να 'ρθει θε να 'ρθει :)
 
Δηλαδή τι ακριβώς θα έπρεπε να κανό
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίζεις όσο το δυνατόν καλύτερα τα πουλιά σου.
Αν έτυχε να είναι στείρο, έτυχε. Επειδή όμως μπορεί να υποκρύπτεται κάποια ασθένεια, αν μπορείς να πας σε γιατρό να πας αλλά να βρεις έναν γιατρό με γνώσεις για πουλιά και όχι κάποιον που θα σου δώσει ζουμιά.
Αν θέλεις να το ψάξεις πρέπει να γίνει και ψηλάφιση και οπτική εξέταση των πουλιών και ίσως κάποιες εργαστηριακές εξετάσεις που θα υποδείξει γιατρός γνώστης.
Για την γενικότερη σωστή φροντίδα, μπορείς να διαβάσεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/
 
Back
Top