Γενικά Υπάρχουν γαλανομάτικα καναρίνια;

Καναρίνι4ever

PB Known Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.500
Πόλη
Καισαριανή
Γειά σας παιδιά! Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι περίεργο και λίγο άσχετο κάτα την γνώμη μου. Το γαλάζιο χρώμα ίριδας υπάρχει στα καναρίνια; Ή όχι; Περιμένω απαντήσεις σας
 
Στα καναρινια υπαρχουν δυο χρωματα ματιων τα μαυρα και τα κοκκινα, σε καποια καναρινια το κοκκινο χρωμα των ματιων φευγει καθως μεγαλωνουν αυτο γινεται διοτι ειναι πολυ ανοιχτοχρωμα και το κοκκινο που βλεπουμαι ειναι το αιμα τους. Τα περισοτερα καναρινια εχουν μαυρα ματια που ειναι και το συνηθες.
 
Α,ωραία! Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Κι εγώ νόμιζα ότι υπήρχαν γαλανομάτικα καναρίνια, αλλά αμφέβαλλα λίγο για αυτό. Και να τελικά που δεν υπάρχουν! Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Καναρίνια με καστανά μάτια υπάρχουν ή μόνο μαυρομάτικα;
 
Το κόκκινο χρώμα στα μάτια δεν δημιουργείται από το αίμα αλλά είναι αποτέλεσμα κάποιας μεταλλαξης όπως η αλμπίνο και κάποιες ακόμη. Τα καναρίνια, εκτός των εξαιρέσεων που ανέφερα, έχουν μαύρα μάτια.
 
Έχω την εντύπωση πως το κόκκινο αποτελεί μετάλλαξη που μειώνει την όραση των πουλιών.
 
Είναι μετάλλαξη στην οποία απουσιάζει η μελανίνη. Η ουσία δηλαδή που δίνει χρώμα σε κάποια κύτταρα προκειμένου να χρωματίσουν διάφορους ιστούς όπως το δέρμα, το πτέρωμα, τα μαλλιά κ.λπ. Αν η έλλειψη μελανίνης στο χρώμα του ματιού έχει επίδραση στην ικανότητα όρασης, τότε αυτό είναι μάλλον επακόλουθο αυτής της κατάστασης.
 
Γειά σας παιδιά! Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι περίεργο και λίγο άσχετο κάτα την γνώμη μου. Το γαλάζιο χρώμα ίριδας υπάρχει στα καναρίνια; Ή όχι; Περιμένω απαντήσεις σας
και κάτι άλλο κάπως...άσχετο, αλλά, σχετικό,
ένα καναρίνι με μαύρα μάτια που έχει καταρράκτη, λόγω του ότι ο φακός θολώνει μπορεί να σου δώσει την αίσθηση του γαλαζωπού-γαλακτερού χρώματος
 
Χαρακτηριστηκο παραδειγμα τα καναρινια τιμπραδο cinamon οταν γεννιουνται ειναι ανοιχτοχρωμα (ροζ) με κοκκινα ματια μεγαλωνοντας γινονται μαυρα, αν παραμενουν κοκκινα δεν ειναι τιμπραδο και ο κριτης το ακυρωνει.
 
Πω πω βρε παιδιά! Δεν το περίμενα από ένα τόσο απλό θέμα να προκύψουν τόσο πολλές και περίεργες απόψεις σας! Κι εγώ το ήξερα ότι το αλμπίνο και κάποιες ράτσες αχάτη έχουν κόκκινα μάτια. Ποιος έχει καναρίνια με κόκκινα μάτια; Εγώ δεν έχω αν και θα ήθελα να είχα ένα τέτοιο πουλί! Περιμένω απαντήσεις σας!
 
Πω πω βρε παιδιά! Δεν το περίμενα από ένα τόσο απλό θέμα να προκύψουν τόσο πολλές και περίεργες απόψεις σας! Κι εγώ το ήξερα ότι το αλμπίνο και κάποιες ράτσες αχάτη έχουν κόκκινα μάτια. Ποιος έχει καναρίνια με κόκκινα μάτια; Εγώ δεν έχω αν και θα ήθελα να είχα ένα τέτοιο πουλί! Περιμένω απαντήσεις σας!
Εχω 2 κιτρινες θυληκες αλμπινο με κοκκινα ματια... Αν καταφερω αυριο θα βγαλω φωτο και να σου βαλω να δεις...
 
Αχ, ωραία! Ανυπομονώ να μου στείλεις τις φωτογραφίες! Κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα αλμπίνο καναρίνια και είσαι πολύ τυχερός που έχεις στην κατοχή σου τόσο όμορφη ράτσα καναρινιών! Περιμένω πολύ τις φωτογραφίες!
 
Παιδιά, μια ερωτησούλα ακόμη. Δηλαδή αν ένα καναρίνι έχει κόκκινα μάτια, οποιασδήποτε ράτσας, θεωρείται αλμπίνο; Γιατί εγώ ξέρω ότι η έκδοχη ενός είδους ζώου σε μορφή αλμπίνο θα έχει λευκό τρίχωμα ή φτέρωμα και κόκκινα μάτια. Το ρωτάω αυτό γιατί τα αλμπίνο είναι πάντα λευκά και ο φίλος djpietro αναφέρει ότι έχει δύο κίτρινα αλμπίνο. Περιμένω απαντήσεις σας!
 
Τα αλμπινιστικα ζωα εχουν καθολικη ελλειψη μελανινης με αποτελεσμα το καταλευκο χρωμα σε ολο τους το σωμα οπως ακριβως περιγραφεις Αμβροσιε. 😉 Τα κιτρινα πουλια με κοκκινα ματια δεν λεγονται αλμπινο αλλα λουτίνο [η μεταλλαξη αυτη αναφερεται αλλιως ως "ξανθοχρωμισμός"- μεσα στο λινκ αυτο θα βρεις κι αλλες χρωματικες μεταλλαξεις :) ].
 
Σωστα εχεις δίκαιο για τα λουτινο, απο κεκτημένη ταχύτητα και νυστα ειχα γραψει αλμπινο🙂 οταν μπω απο τον υπολογιστή θα σας βαλω φωτος!
 
Δεν πειράζει φίλε! Απλά παραξενεύτηκα όταν είπες κίτρινα αλμπίνο, γιατί πάντα τα αλμπίνο ενός είδους είναι πάντα λευκά. Να ανεβάσεις σύντομα τις φωτογραφίες για να δω τις καναρούλες σου! Φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ όμορφα πουλάκια! Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας! Να μου απαντάτε και να συζητάμε!
 
Αυτή είναι η μια από τις 2 φιλε!Η δευτερη δε καθοταν με τιποτα για φωτογραφιση :) Δεν ήθελα να τις πιασω στο χέρι και τις αγχωσω γιατι και οι 2 είναι λίγο ευέξαπτες. 😀 Ελπίζω να διακρίνεις το χρώμα των ματιών... Θα ξαναπροσπαθήσω αύριο για πιο κοντινές.
 

Συνημμένα

  • loutino 1.webp
    loutino 1.webp
    17,1 KB · Προβολές: 93
Αγαπητέ μου djpietro, η κανάρα σου είναι πανέμορφη. Και μην ανησυχείς καθόλου: τα μάτια της φαίνονται πεντακάθαρα! Είσαι πολύ τυχερός που έχεις τόσο όμορφα πουλάκια! Να φροντίσεις να τα διατηρήσεις τόσο όμορφα και υγιή! Εμένα τα καναρίνια μου είναι όλα μαυρομάτικα.
 
Παιδιά, μια ερωτησούλα ακόμη. Δηλαδή αν ένα καναρίνι έχει κόκκινα μάτια, οποιασδήποτε ράτσας, θεωρείται αλμπίνο; Γιατί εγώ ξέρω ότι η έκδοχη ενός είδους ζώου σε μορφή αλμπίνο θα έχει λευκό τρίχωμα ή φτέρωμα και κόκκινα μάτια. Το ρωτάω αυτό γιατί τα αλμπίνο είναι πάντα λευκά και ο φίλος djpietro αναφέρει ότι έχει δύο κίτρινα αλμπίνο. Περιμένω απαντήσεις σας!

Δεν υπάρχει Αλμπινισμός στα καναρίνια. Στα καναρίνια υπάρχουν δυό, απο τις νεότερες μεταλλάξεις, που είναι υπεύθυνες για το ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΑΤΙ . Είναι η ΦΑΙΟ και η ΣΑΤΙΝΕ. Πώς λειτουργούν αυτές; Η Σατινέ εξαφανίζει την φαιομελανίνη αλλά και την μαύρη ευμελανίνη, αφήνοντας μόνον ορισμένα ίχνη απο την καφέ ευμελανίνη. Ετσι τα πουλιά της έχουν σχεδόν ΜΕΛΙΤΖΑΝΙΑ μάτια. Η ΦΑΙΟ εξαφανίζει πλήρως όλες τις ευμελανίνες ΜΑΥΡΕΣ και ΚΑΦΕ και διατηρεί την φαιομελανίνη. Αποτέλεσμα; Πουλιά με σχεδόν απόλυτο κόκκινο μάτι. Βασικά η κύρια μετάλλαξη κόκκινου ματιού είναι η ΦΑΙΟ που αλλιώς λέγεται και ΙΝΟ. Και ενω τα μελανινικά κοκκινομάτικα πουλάκια έχουν διατηρήσει το όνομα της μετάλλαξης που φέρουν, στα λιποχρωμικά κοκκινομάτικα έχουμε δανιστεί την ΙΝΟ και την χρησιμοποιούμε σαν κατάληξη στα ΑΛΜΠΙΝΟ (για τα λευκά),ΛΟΥΤΙΝΟ (για τα κίτρινα),ΡΟΥΜΠΙΝΟ (για τα κόκκινα).
 
Σας ευχαριστώ πολύ κ. Μάκη για την απάντηση σας! Καλή συνέχεια με τα πουλάκια σας! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Back
Top