Διατροφή Υπάρχουν καναρίνια που δεν τρώνε φρούτα και λαχανικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chtsili
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chtsili

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2009
Μηνύματα
75
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χαιρετώ την παρέα. Εδω και λίγες εβδομάδες έχω αποκτήσει και ενα Λιποχρωμικό κόκκινο μωσαικού αλλα το παράξενο για μενα ειναι οτι μέχρι σήμερα δεν έχει ακουμπήσει κανένα φρούτο αλλα ούτε και λαχανικά.Λέτε να είναι η εξαίρεση η είναι φυσιολογικό?
 
Μάλλον δεν έχει φάει ποτέ στη ζωή του γι' αυτό και δυσκολεύεται να δοκιμάσει. Προσπάθησε να του δίνεις όποτε μπορείς και κάποια στιγμή αφού κάνει την αρχή θα συνεχίσει να τρώει κανονικά. Μην αφήνεις τα φρούτα ή τα λαχανικά στο κλουβί για περισσότερο από μερικές ώρες. Να τα αποσύρεις και να βάζεις φρέσκα κάθε φορά.
 
Αυτό κάνω σχεδόν κάθε μέρα της έχω βάλει ότι φρούτα και λαχανικά υπάρχουν με την ελπίδα πως θα δοκιμάσει. Σταύρο μου κάνει εντύπωση γιατί δεν είναι μικρή είναι 3 χρονών.
 
Σταύρο μου κάνει εντύπωση γιατί δεν είναι μικρή είναι 3 χρονών.
Αυτό δεν αποκλείει την περίπτωση να μην της έχουν δώσει ποτέ. :) Από που την έχεις πάρει;
 
το ιδιο συμβαινει και σε μενα πουλι του 2006 και δεν δοκιμαζει ουτε φρουτα ουτε λαχανικα. τωρα στην τριτη βδομαδα που επιμενω να του βαζω σχεδον καθημερινα αρχισε να "τσιμπαει" μηλο. Θελει υπομονη και θα ξεκινησει
 
το ιδιο συμβαινει και σε μενα πουλι του 2006 και δεν δοκιμαζει ουτε φρουτα ουτε λαχανικα. τωρα στην τριτη βδομαδα που επιμενω να του βαζω σχεδον καθημερινα αρχισε να "τσιμπαει" μηλο. Θελει υπομονη και θα ξεκινησει
αυτο προσπαθω να κανω και εγω. Ελπιζω να αρχισει να τσιμπαει σε λιγο καιρο.
 
θα αρχισει μην ανυσηχεις. Οπως σου ειπαν τα παιδια πιο πανω δεν το εχει συνηθισει.
 
Αφαίρεσε κάθε μορφή σπόρου απ το κλουβί για κανα 2ωρο, όχι παραπάνω γιατί υποφέρουν (το νερό παραμένει μέσα) και βαλτου μήλο. Την άλλη μέρα το ίδιο. Την άλλη πάλι το ίδιο. Δε θα προλάβει να μπεί η επόμενη βδομάδα και θα έχει φάει.
 
Δοκιμασε να αλεσεις το μηλο σε μπλεντερ και να το ανακατεψεις στην αυγοτροφη.
Απο λαχανικα πιστευω οτι δυσκολα δε θα αγγιξει μαρουλοφυλλο
 
Back
Top