Διατροφή Υπάρχουν συσκευασμένα κανναβούρι και νίζερ;

Giorgos_T_A

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2019
Μηνύματα
57
Καλημέρα στην παρέα... Ξέρετε αν υπάρχουν συσκευασμένα καναβούρι και νίζερ ; Δεν θέλω να πάρω χύμα από pet shop. Από τροφή χρησιμοποιώ την Manitoba best premium η οποία περιέχει και τα δυο... Επειδή απ' ότι βλέπω τρελαίνονται και για τα δυο λέω να τους βάζω μια φορά την εβδομάδα ξεχωριστά σαν extra ''κέρασμα''... Είναι μήπως υπερβολή;
 
Καλημερα νομιζω σε μικρη ποσοτητα του κιλου πχ δεν θα βρεις συσκευασμενο.
Σε συσκευασιες 15κιλες καποια pet φερνουν.

Το αν ειναι υπερβολη κρινεται λιγο πολυ απο την φυσικη κατασταση των καναρινιων σου.Αν ομως τους προσφερεις 2 φορες την εβδομαδα σταδιακα θα πετας το κεχρι μιας και δεν θα το προτιμουν.
 
Βγαζει η gold wings σε συσκευασίες των 200 γραμμαρίων μεμονωμένους σπόρους, όπως καναβουρι, ασπουρι, ηλιόσπορους.
Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο κυκλοφορούν προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας στην Ελλάδα.
 

Θεωρειται ποιοτικο brand στην Τουρκια Ζωη;

Ελλαδα δε νομιζω να φερνει, βλεπω μονο Τουρκια,Μαλαισια, Παλαιστινη, Αιγυπτο,Ιρακ και Τρινινταντ Τομπαγκο
 
Θεωρειται ποιοτικο brand στην Τουρκια Ζωη;

Ελλαδα δε νομιζω να φερνει, βλεπω μονο Τουρκια,Μαλαισια, Παλαιστινη, Αιγυπτο,Ιρακ και Τρινινταντ Τομπαγκο
Ναι, Αντώνη. Η versele Laga θεωρείται η καλύτερη και μετά αυτή. Γενικά την προτιμάνε από τη βιτακραφτ. Το καναρίνι μου έτρωγε μείγμα της συγκεκριμένης εταιρείας αλλά και τα παρροτλετακια έχουν φάει. Δίνουν την αίσθηση ότι είναι πολύ "καθαρες" τροφές. Επιπλέον, έχει ειδικά μείγματα για πολλά είδη παπαγάλων.
 
Τι εννοείς ''από την φυσική κατάσταση των καναρινιών'';
Aν εχουν κανονικό βάρος ή ειναι υπέρβαρα.
Νιζερ και καναβουρι ειναι λιπαροι σποροι.
 
Επίσης μπορείς να τηλεφωνήσεις και να ρωτήσεις στο petmat, νίζερ είχε στα σίγουρα σε μικρή συσκευασία διότι αγόρασα πρόσφατα, και νομίζω ότι είχε και κανναβούρι.
 
Aν εχουν κανονικό βάρος ή ειναι υπέρβαρα.
Νιζερ και καναβουρι ειναι λιπαροι σποροι.
Θεωρώ πως είναι κανονικά στο βάρος τους.Απλά επειδή πλησιάζει χειμώνας, λίγο λίπος παραπάνω μήπως θα τους ήταν απαραίτητο;
 
Αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος ας απαντήσει. Επειδή πλησιάζει χειμώνας είναι καλό να εμπλουτίζουμε την διατροφή με πιο λιπαρούς σπόρους; Τα μικρά μου θα ξεχειμωνιάσουν στο μπαλκόνι με αρκετό κρύο...
 
Αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος ας απαντήσει. Επειδή πλησιάζει χειμώνας είναι καλό να εμπλουτίζουμε την διατροφή με πιο λιπαρούς σπόρους; Τα μικρά μου θα ξεχειμωνιάσουν στο μπαλκόνι με αρκετό κρύο...
Ναι, είναι καλά, και μάλιστα να αυξάνεται η συχνότητα προσφοράς λιπαρών σπόρων λίγο πριν αρχίσουν τα κρύα. Αλλά από την άλλη πλευρά πρέπει όποιος το κάνει, από καιρό εις καιρό να φροντίζει ώστε τα πουλάκια του να μην σκάνε από το λίπος, με άλλα λόγια να κοιτά την κοιλιά και πάνω από το στήθος τους για πορτοκαλοκίτρινες επιστρώσεις στο δέρμα (για λίπος με άλλα λόγια) και να εκτιμά την κατάσταση.
Όμως για να είναι πιο ξεκάθαρο το ζήτημα που σε απασχολεί, θα έλεγα να μας πεις:
Σε ποια περιοχή τα έχεις τα πουλιά
Σε τι προσανατολισμό
Αν είναι έκθετα σε αέρα και σε ρεύματα αέρος
 
@ianos
Ευχαριστώ για την απάντηση...
Αλεξανδρούπολη είμαι και το κρύο εδώ είναι αρκετό ( μπορεί να φτάσει και -10 η θερμοκρασία)... Τα μικρά μου είναι προστατευμένα από αέρα, έχω φροντίσει γι' αυτό. Επειδή είναι ο πρώτος χειμώνας που θα την περάσουμε έξω θέλω να ξέρω τι καλύτερο μπορώ να τους προσφέρω για να κυλήσουν όλα ομαλά κατά την περίοδο του χειμώνα.
 
Την πτερορροια την περασαν σε εξωτερικό χωρο;
Είναι έξω από αρχές Απριλίου. είναι έξω πολύ πριν την πτερόρροια την οποία και πέρασαν
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι έξω από αρχές Απριλίου. είναι έξω πολύ πριν την πτερόρροια την οποία και πέρασαν

Τοτε με καλη διατροφή εισαι κομπλε!
 
Πρέπει να τους κάνεις πολύ καλή διατροφή, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Μπορείς να δίνεις και λίγο ηλιοσπορο αποφλειωμενο στο πολύ κρύο, τα βοηθάει πολύ.
 
Back
Top