Γενικά Υπάρχουν φθηνά και με ποικιλία pet shops στη Θεσσαλονίκη;

Εγγραφή
8 Σεπ 2014
Μηνύματα
112
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ειναι η ιδεα μου ή ειναι πολυ ελλειπη τα πετ σοπ της θεσσαλονικης σε προιοντα για παπαγαλους; Ακομα και το quiko ειναι οριακα επαρκες.. Οσοι ειστε απο θεσσαλονικη απο που αγοραζεται οτι χρειαζεστε; Τα online καταστηματα απο αθηνα ειναι καπως καλυτερα αλλα κ παλι... Επισης εχουν κατι τρελα ταχυδρομικα. Μου βγαινει πιο φτηνο να παραγγελνω πραγματα απο το amazon.. Παιζει να υπαρχει κανενα μικρο, συνοικιακο που εξειδικευεται παραπανω σε πτηνα και δεν το ξερω;
 
Θα κανω μια λιστα με οτι μου ρχεται αυτη τη στιγμη:

Αυγοτροφες orlux για παπαγαλους
Ξυλινες πατηθρες
Πετρινες πατηθρες
Επιπεδες πατηθρες
Playgrounds
 
Λοιπον ORLUX προιοντα ειδα χτες Σαββατο στο ΜΥ PET Κ. Καραμανλη.
Πατηθρες μπορεις ειτε να κανεις εσυ με κλαδια απο ασφαλη δεντρα (εγω ετσι εκανα) ειτε να πας μια βολτα απο praktirer/Leeroy και να ζητησεις καβιλιες.
Playground υποτυπωδες νομιζω ειχα δει στο Quiko αλλα παει καιρος. Προτεινω να φτιαξεις ενα σταντ που θα ηινει η αγαπημενη γωνια του παπαγαλου σου.
Πατηθρες πετρινες δεν ειχα ποτε και δε θεωρω οτι χρειαζονται εφοσον εχεις μεσα πατηθρες απο φυσικα κλαδια με διαμετρημα που επιτρεπει στα νυχια να φθειρονται φυσικα.
 
Δεν ξερω, εχω μπερδευτει εντελως με τις αυτοσχεδιες πατηθρες κ σταντ. Αλλοι λενε οτι πρεπει να τις ξεφλουδιζω, αλλοι οχι. Υπαρχει διαφωνια σχετικα με το καθαρισμο τους, ακομα με τα ειδη των ξυλων που ειναι ασφαλη. Γι αυτο δεν ψηνομαι να φτιαξω μονος μου κατι. Εχω πατηθρα πετρινη (την παρηγγειλα απο το amazon..) και νομιζω οτι ειναι σημαντικη τελικα. Βοηθαει πολυ περισσοτερο στη φυσικη φθορα νυχιων/ραμφους απο το ξυλο και δινει ποικιλια στις διαθεσιμες υφες.
 
Μόλις έρθει να μας την δείξεις. Δεν θα είναι βαριά άραγε;
 
Δεν ξερω, εχω μπερδευτει εντελως με τις αυτοσχεδιες πατηθρες κ σταντ. Αλλοι λενε οτι πρεπει να τις ξεφλουδιζω, αλλοι οχι. Υπαρχει διαφωνια σχετικα με το καθαρισμο τους, ακομα με τα ειδη των ξυλων που ειναι ασφαλη. Γι αυτο δεν ψηνομαι να φτιαξω μονος μου κατι. Εχω πατηθρα πετρινη (την παρηγγειλα απο το amazon..) και νομιζω οτι ειναι σημαντικη τελικα. Βοηθαει πολυ περισσοτερο στη φυσικη φθορα νυχιων/ραμφους απο το ξυλο και δινει ποικιλια στις διαθεσιμες υφες.
Για ποιο είδος παπαγάλου θέλεις τις πατήθρες και τα σταντ;
 
... Εχω πατηθρα πετρινη (την παρηγγειλα απο το amazon..) και νομιζω οτι ειναι σημαντικη τελικα. Βοηθαει πολυ περισσοτερο στη φυσικη φθορα νυχιων/ραμφους απο το ξυλο και δινει ποικιλια στις διαθεσιμες υφες.

Εγω ειχα και την κατηργησα. Μπορει να προκαλεσει ερεθισμο στις πατουσες αν το πουλι στεκεται αρκετες ωρες πανω της, στο δικο μου προκαλεσε, τα πελματα εγιναν ροζ με λεπτο δερμα, σε ενα σημειο μαλιστα πηγε να δημιουργηθει μια μικρη πληγη. Τιποτα δεν ειναι καλυτερο απο το φυσικο ξυλο, κατα τη γνωμη μου παντα. Τα νυχια λιμαρονται με λιμα και το ραμφος μπορει να το ακονισει με ενα σωρο παιχνιδια, ξυλινα, δερματινα, σχοινενια, οπως και με ξηρους καρπους με κελυφος και φυσικα κλαδακια απο δεντρα για μασουλημα.
 
Εγω απλως θα την αλλαζα θεση και θα εβαζα σε εκεινο το σημειο μια ξυλινη. Παιζει απλα να τον βολευε το σημειο για καποιο λογο και να περνουσε τοση ωρα εκει ωστε να του κανει πληγες.
 
Η συμβουλή του κτηνιάτρου μου είναι να μη βάζουμε αυτού του είδους τις πατήθρες στα κλουβιά των πουλιών.
 
Ποιανου κτηνιατρου; Το ξερεις οτι καθε γιατρος εχει κ διαφορετικη αποψη
Αφού θες το όνομα του, θα στο πω... Του Αχιλλέα Ακρίβου.
Φυσικά και γνωρίζω ότι ενδέχεται κάποιοι γιατροί-κτηνίατροι να έχουν διαφορετική γνώμη από κάποιους άλλους (αυτό ισχύει και με τους γιατρούς των ανθρώπων).
Εγώ λοιπόν (αλλά και η οικογένεια μου=οι γονείς μου) ασχολούμαι πάρα πολλά χρόνια με πουλιά, οπότε ''δικαιούμαι'' να έχω και ''ιδία άποψη'' η οποία...''συμφωνεί'' με τον συγκεκριμένο γιατρό...

Δεν ξερω, εχω μπερδευτει εντελως με τις αυτοσχεδιες πατηθρες κ σταντ. Αλλοι λενε οτι πρεπει να τις ξεφλουδιζω, αλλοι οχι. Υπαρχει διαφωνια σχετικα με το καθαρισμο τους, ακομα με τα ειδη των ξυλων που ειναι ασφαλη..
Ποια είδη ξύλου εννοείς;
 
Εγω απλως θα την αλλαζα θεση και θα εβαζα σε εκεινο το σημειο μια ξυλινη. Παιζει απλα να τον βολευε το σημειο για καποιο λογο και να περνουσε τοση ωρα εκει ωστε να του κανει πληγες.

Δεν ειναι θεμα του σημειου που την ειχα, προκαλουν σε πολλα πουλια ερεθισμο, ψαξε στο ιντερνετ και θα βρεις ενα σωρο περιστατικα.
 
Μπα, διαφωνω και με σενα Φοιβο και με σενα Sissy. Ριξτε μια ματια στο παρακατω αρθρο.


Οπως επισης ισχυει Sissy οτι το να εχει αρχισει καποιος να ασχολειται με τα πουλια σχετικα προσφατα δεν αποκλειει το γεγονος να εχει παρατηρησει ή ανακαλυψει κατι διαφορετικο το οποιο μπορει και να διαφερει με τις επικρατουσες αντιληψεις...
 

Συνημμένα

Κανενα προβλημα που διαφωνεις, στα πουλια σου κανεις εσυ τις επιλογες σου. Εδω απλως διαβαζεις κι αλλες αποψεις κι εμπειριες. Εγω απο τη στιγμη που ειχα προβλημα με εστω κι ενα πουλι αρνουμαι να τα ξαναχρησιμοποιησω. Εξαλλου ποτε δεν εκαναν κανενα σπουδαιο λιμαρισμα στα νυχια του πουλιου μου. Ακομη κι οταν τη χρησιμοποιουσα, τα νυχια ηθελαν τουλαχιστον λιμαρισμα διοτι τρυπουσαν τα χερια σαν βελονες.

Κι απο αρθρα στο ιντερνετ, να φαν κι οι κοτες... Οριστε εδω λεει οτι δεν κανουν δουλεια κι ειναι επιβλαβη για τα ποδια των πουλιων Sand and Concrete Bird Perches - Nail Trimming Bird Perches - Sandpaper Perch Covers
 
Απ'οτι εχω καταλαβει τα τσιμεντενια και με γυαλοχαρτο κλαδια οντως μπορει να δημιουργησουν προβλημα. Τα πετρινα οπως αυτο στο λινκ που ποσταρα ειναι καπως ποιο μαλακα και ειναι ενταξει. Και νομιζω οτι κανουν αρκετα καλη δουλεια για τα νυχια. Απο τοτε που το εβαλα ειναι πιο λεια και εχουν καθυστερησει αρκετα την αναγκη να τα λιμαρω εγω.
 
Η παράθεση των απόψεων αποκτά ενδιαφέρον με τις διαφωνίες. Μπορούμε όλοι να έχουμε διαφορετικές απόψεις, μπορούμε να επιλέξουμε όποια λύση μας αρέσει αλλά είναι "άκομψο" να αμφισβητούμε τη γνώμη που απέκτησε κάποιος μετά από δοκιμή. Σε αντιστάθμισμα κάποιας περίπτωσης θα πρέπει να αντιπαραθέσουμε την δική μας αντίστοιχη δοκιμή και αυτά που εμείς (σωστά ή εσφαλμένα) είδαμε. Έτσι ο αναγνώστης θα έχει δύο τουλάχιστο επιλογές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top