Φροντίδα Υπάρχουν χρώματα που φοβούνται τα καναρίνια;

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Καλησπέρα. Ίσως κάπως χαζή η ερώτηση, αλλά επειδή θα βάψω μια κλούβα, θα ήθελα να ξέρω. Υπάρχει κάποιο χρώμα που τρομάζει τα πουλιά ή που τέλος πάντων με κάποιον τρόπο τα στρεσάρει;
(Έχω στο μυαλό μου το κεραμιδί)
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Δες τα χρώματα που έχουν τα κλουβιά. Εκτός από άσπρα, υπάρχουν μπλε, μαυρα, χρυσά. Διάλεξε ένα χρώμα που υπάρχει κ σε κλουβί για να είσαι σίγουρος. Μεταξύ μας, το μαύρο για ολόκληρη κλούβα θα φόβιζε εμένα αν όχι τα καναρίνια.
 
Καθολου χαζη ερωτηση και θα απαντησω για τα δικα μου πουλακια. Φανταζομαι οτι ισχυει στους παπαγαλους ισως να ισχυει και στα καναρινια(;) Τα δικα μου φοβουνται οτιδηποτε κοκκινο για καποιο λογο! Πιο σημειο της κλουβας ακριβως θελεις να βαψεις;
 
@HxC ο δικός μου δεν φοβήθηκε την κόκκινη πιπεριά. Τουναντίον, την τσάκισε.! Κ το κόκκινο στα φρούτα που έχει το ένα σνακ του, μια χαρά το καταβροχθίζει. Εγώ θα νόμιζα το μαύρο τα ενοχλεί, αλλά αφού φτιάχνουν κλουβιά με μαύρα κάγκελα, προφανώς δεν ισχύει. Μόνο εμένα ενοχλεί μάλλον.
 
Πιο σημειο της κλουβας ακριβως θελεις να βαψεις;
Όλη! Πρόκειται για ιδιοκατασκευη από γωνίες 20×20. Οπότε όποιο χρώμα επιλέξω θα κυριαρχεί σε ολη την κατασκευή.
[automerge]1654368291[/automerge]
Τα δικα μου φοβουνται οτιδηποτε κοκκινο για καποιο λογο!
Χρήσιμο, ευχαριστώ πολύ!
Μόνο εμένα ενοχλεί μάλλον.
Όχι όχι και εμένα λίγο 😅
 
Τα γαιώδη χρώματα που υπάρχουν στην φύση , φαίνονται πιο οικεία για τα πουλιά από τα φωτεινά χρώματα που δεν αποτελούν μέρος τους περιβάλλοντος τους.
Τα φωτεινά χρώματα και γενικά αυτά που ξεχωρίζουν από το φόντο, κάνουν τον παρατηρητή πιο εμφανή στα πτηνά και σε περίπτωση κίνησης η πιθανότητα εντοπισμού του πολλαπλασιάζεται.
Οπότε ότι τα γήινα χρώματα είναι αυτά που ενδεχομένως να δημιουργούν ένα φιλικό περιβάλλον με λιγότερο στρες για τα πουλάκια.
Thread 'Βλέπουν χρώματα τα καναρίνια;' https://community.petbirds.gr/threads/Βλέπουν-χρώματα-τα-καναρίνια.17640/
! Πρόκειται για ιδιοκατασκευη από γωνίες 20×20.
Τι είναι το 20χ 20, μέτρα, εκατοστά;
 
Οπότε ότι τα γήινα χρώματα είναι αυτά που ενδεχομένως να δημιουργούν ένα φιλικό περιβάλλον με λιγότερο στρες για τα πουλάκια.
Ευχαριστώ! Όποτε τα κίτρινα και τα κόκκινα και γενικά τα φανταχτερά τα ξεχνάω 😅
Τι είναι το 20χ 20, μέτρα, εκατοστά;
Σίδερο με γωνία, 20×20 εκατοστά.
γωνίες_μαύρες.webp
 
@Liakos18προσωπικα θα επέλεγα ένα χρώμα ανθεκτικό για να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα από σκουριά κτλ.
Τώρα όσον αφορά την απόχρωση θα πρέπει να δεις τι επιλογές θα έχεις σε ποιοτικη ανθεκτική μπογιά και μετά να επιλέξεις.
 
Στο λευκο χρωμα θα μπορεις να δεις πολυ ευκολα οποιοδηποτε παρασιτο ενδεχομενως επισκευθει το κλουβι σου.
Την κοκκινη ψειρα στο κεραμιδί θα την δεις εγκαιρως?
 
Στο λευκο χρωμα θα μπορεις να δεις πολυ ευκολα οποιοδηποτε παρασιτο ενδεχομενως επισκευθει το κλουβι σου.
Την κοκκινη ψειρα στο κεραμιδί θα την δεις εγκαιρως?
Ακριβώς για αυτό διάλεξα ένα ανοιχτόχρωμο μπλε, που πλησιάζει το γαλάζιο. Έφυγα βέβαια από τα γήινα, αλλά και τα επουράνια, μια χαρά βγήκαν 😉
Ευχαριστώ πολύ!
 
Back
Top