Φροντίδα Υπαρχει κινδυνος απο περιστερια για καναρινια που κοιμουνται εξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BanOr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BanOr

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2009
Μηνύματα
121
Πόλη
Νέα Φιλαδέλφεια
Καλησπερα σε ολους!
Θελω να σας κανω μια ερωτηση!
Εχω μερικα καναρινια και μενω στον 3ο οροφο(τελευταιος) και συχνα-πυκνα επισκεπτονται το μπαλκονι περιστερια. Υπαρχει περιπτωση να εχω "απωλειες" απο τα περιστερια;
Και αν ναι πως μπορω να τα κανω να μην ερχονται; Οταν εχω εξω και την Λολιτα(cockatiel) δεν πλησιαζουν αλλα αν ειναι μονο τα μικρουλια ερχονται!
 
τα περιστερια δεν ειναι αρπαχτικα ειναι σποροφαγα οποτε τετοιο προβλημα δεν υπαρχει, αλλα μπορει να μεταφερουν ασθενειες και μπορει να κολησουν τα πουλια σου
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Γιατι κατι τετοιο ειχα διαβασει και ειχα δει εδω, αποκεφαλισμενα καναρινακια... Και νομιζα απο περιστερια-δεκαοχτουρες, αληθεια.. Ποια ειναι η διαφορα τους;
 
Την διαφορά περιστερι-18ουρας δεν την ξέρω. Ξέρω πάντως οτι και τα δύο σίγουρα μπορούν να μεταφέρουν ασθενειες στα καναρίνια μας. Οπότε μακριά.
 
Καλησπερα σε ολους!
Θελω να σας κανω μια ερωτηση!
Εχω μερικα καναρινια και μενω στον 3ο οροφο(τελευταιος) και συχνα-πυκνα επισκεπτονται το μπαλκονι περιστερια. Υπαρχει περιπτωση να εχω "απωλειες" απο τα περιστερια;
Και αν ναι πως μπορω να τα κανω να μην ερχονται; Οταν εχω εξω και την Λολιτα(cockatiel) δεν πλησιαζουν αλλα αν ειναι μονο τα μικρουλια ερχονται!
Φιλε ουτε η 18ουρα ουτε το περιστερι μπορουν να κανουν κακο στα πουλακια σου. Ειναι σποροφαγα και τα δυο.
 
το ιδιο συμβαινει και σε μενα, εκτος οτι ειναι σποροφαγα ΔΕΝ ειναι αρπακτικα, βεβαια τα εχω δει να τρων γατοτροφες, απο σκουπιδια αλλα αυτο δεν τα κανει κυνηγους, βεβαια με αυτο μπορει να μεταφερουν ασθενειες θανατηφορες η μη για τα καναρινια παπαγαλακια και αλλα πτηνα στο κλουβι.
 
το ιδιο συμβαινει και σε μενα, εκτος οτι ειναι σποροφαγα ΔΕΝ ειναι αρπακτικα, βεβαια τα εχω δει να τρων γατοτροφες, απο σκουπιδια αλλα αυτο δεν τα κανει κυνηγους, βεβαια με αυτο μπορει να μεταφερουν ασθενειες θανατηφορες η μη για τα καναρινια παπαγαλακια και αλλα πτηνα στο κλουβι.
Συγκεκριμενα γατοτροφες; Αν ειναι σκυλοτροφες δεν τις τρωνε;:D. Πλακα κανω.
 
Συγκεκριμενα γατοτροφες; Αν ειναι σκυλοτροφες δεν τις τρωνε;:D. Πλακα κανω.
παντα γατας με γευση κουνελι και μαλιστα θελουν να ειναι κονσερβα και απο την ακριβη,την καλη:Wink::Wink:.. (συγνωμη για το εκτος θεματος).



τωρα περα απο την πλακα, δεν εχει δει κανενας να τρων απο σκουπιδια; Με αυτο τον τροπο μπορει να μεταφερουν παρα πολλα μικροβια.
 
Τρωνε και απο τα σκουπιδια ναι..

Εγω αναγκαστηκα και τις αδεσποτες γατες τις ταιζω βραδυ(της ταιζα καθε πρωι)γιατι με το που ακουμπαγα κατω το μπωλακι με κονσερβα και ξηρα τροφη mix, ερχοντουσαν οι δεκαοχτουρες να φανε με κινδυνο την ζωη τους, λογω οτι της κυνηγουσαν οι γατες
 
Παιδια ευχαριστω πολυ! Δυστυχως δεν εχω ιντερνετ ακομα και δεν μπορω να δω και τα links που δωσατε! Απο iphone γραφω "κλεβω" ιντερνετ απο εναν θειο μου :Ρ
 
φυλαρακο μπορεισ να κρεμασεισ σιντια αλλα μπορει τα ποθλια σου να ενοχλουντε
 
Κοιτα τα εν λόγω περιστερια τα λένε και "ιπτάμενους αρουραίους" οπότε καταλαβαίνεις...
 
Banor δεκαοχτουρες είναι τα μπεζ-γκρι πουλια με το μαυρο λεπτο δαχτυλίδι στο λαιμό, έχουν όλα το ίδιο χρώμα.Ανηκουν στην κατηγορία των περιστεροειδών, όπως το τρυγόνι, η φάσα κτλ και φυσικά ειναι ξαδερφια των περιστεριών.
Σε καμία περίπτωση δεν θα επιτεθούν σε αλλα πουλιά (ίσως μόνο σε καμια καρακάξα που πάει στην φωλιά τους) και δεν είναι σαρκοφάγα, ούτε καν εντομοφάγα, όπως και τα περιστέρια.
 
Εχω και εγω προβλημα με της δεκαοχτουρες καθε μερα κανουν χαλια το μπαλκονι μου και δυο αμαξια που ειναι απο κατω ενα το δικο μου και ενα αλλοκαι εκτος αυτου πανε και καθονται πανω στα κλουβια με τα καναρινια και τα κατατρομαζουν.
Εχω δει και εγω να τρωνε απο τα σκουπιδια απεναντι μου ακριβος, αρα το οτι εχουν ασθενειες ειναι σιγουρο.
 
εγω παντως για να ειμαι λιγο ησυχος αυτο που κανω ειναι να βαζω και πανω στο κλουβι μια σακουλα με λαστιχο που ειναι για να μην πεταν τα πουλια τα σπορια εξω. Ετσι ελπιζω αν παει καποιο περιστερι και κανει την αναγκη του να μην περαση μεσα στο κουβι.η ακομα και φτερα. Να μην μενουν φλουδια και σπορια στη βεραντα -μπαλκονι και σε λιγο καιρο θα δεις μεγαλη διαφορα σε επισκεψης.
 
κίνδυνος δεν υπάρχει όσον αφορά επίθεση από τα περιστέρια εννοείται...υπάρχει μεγάλος κίνδυνος όμως για μετάδοση ασθενειών από τα περιστέρια αλλά και από δεκαοχτούρες στα καναρίνια σου!
 
Back
Top