Ασθένειες Υπαρχει περιπτωση η Μαιρα να εχει ψιρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natasa_d
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

natasa_d

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2008
Μηνύματα
22
Πόλη
Πέραμα
Καλημερα παιδια. Ερωτηση... υπαρχει περιπτωση η Μαιρα να εχει ψιρες; Την βλεπω που ξυνεται παραπανω απο το κανονικο. Βεβαια μπορει αυτο να προερχεται απο την αρρωστια που εχει. Επιπλεον βγαζει σκονη την βλεπω πανω στα πουπουλα της, ασχολειται αρκετα με τα πουπουλα της. Αλλα εχει φαγουρα συγκεκριμενα εκει που ειναι η καραφλιτσα της και γυρω γυρω στο κεφαλακι της. Δεν εχω εντοπισει κατι περιεργο(ψειρες) αλλα τι να κανω;
 
Νατασα δε νομιζω να εχει ψειρες, διοτι η Πωλινα την ειχε παει στον κτηνιατρο και την ειχε ελεγξει προσφατα και στο ενδιαμεσο διαστημα δεν ηρθε σε επαφη με πουλια που να εχουνε κατι. Τα κοκατιλ καθαριζουνε και ασχολουνται με τα φτερα τους πολυ συχνα και βγαζουνε μεγαλη ποσοτητα σκονης. Ειναι ολα φυσιολογικα αυτα που λες οτι παρατηρησες! 🙂 Τωρα αν ξυνεται στο κενο σημειο στο κεφαλι και οφειλεται αυτο σε αυτο που εχει δεν ξερω... Παντως εγω δεν θα ανησυχουσα... 😉
 
Εχεις δικιο ισως ανησυχω υπερβολικα για αυτην. Σε ευχαριστω Φοιβο για τις συμβουλες σου. Οντως ασχολειται πολυ με τα φτερα της, προς το παρον την παρακολουθω πολυ στενα ισως γιαυτο να μου φαινονται καποια πραγματα λιγο περιεργα...
 
Δεν χρειαζεται να ανησυχεις! 🙂 Ειναι καλο ομως που την παρακολουθεις πολυ διοτι τωρα τη μαθαινεις και ετσι θα μπορεις σε λιγο καιρο να ξερεις τη συμπεριφορα της και να καταλαβανεις αν κατι ειναι φυσιολογικο γι αυτην η οχι!
 
ολα θα πανε καλα πιστευω δεν θα εχω καποιο προβλημα. Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου νιωθω μεγαλη ασφαλεια ξερωντας οτι υπαρχουν φιλοι εδω που ξερουν τοσα πραγματα και ενδιαφερονται[x] φιλια
 
Min anisixeis Natasa...den exei psires h Maira...tin kitaksa ego stin arxei kai meta tin kitakse kai o ktiniatros opos sosta eipe o Anestis (Foivos)...
O ktiniatros tin exei traviksi ena poupouo kai to pire sto Lab gia elegho...einai fisiko oti paragei poudra kai ksinete...na anisixis otan DEN tha exei poudra (tote einai ena apo ta simptomata PBFD...)
Kala pate! Min anisixeis :)
 
Πωλινα ναι εχεις δικιο οσο αναφορα το την πουδρα που βγαζει. Οσο περνανε οι μερες το βλεπω και γω καλυτερα. Διαβασα σχετικα με την αρωστια που εχει και λεει οτι 90 μερες μετα την αρχικη διαγνωση και τα φαρμακα που θα παρει πρεπει να ξανακανει τεξεετασεις μηπως εχει αποβαλλει τελειως τον οιο απο μεσα της. Ενα γνωριζεις κατι εσυ η ο Φοιβος γραψτε μου τι να κανω. Ευαχριστω και παλυ παιδια για το ενδιαφερον σας...
 
εγω αυτο που θα σου προτεινα ειναι να ξεχασεις τελειως αυτο που εχει η μαιρα να το ξεγραψεις τελειως ωστε να μπορεις να την χαρεις οσο πιο καλα γίνεται.
αφου δεν αλλαζει κατι και ουτε κινδυνευεις εσυ η κανενας αλλος,ξεχασε τελειως τι εχει η μαιρα και θεωρησε την σαν ενα φυσιολογικό πουλι!
αν το καταφερεις θα την χαρεις πιο πολυ απο το να την λυπασαι και να το σκεφτεσαι συνεχεια γιατι να ξερεις οτι και τα πουλια οπως ολα τα ζωα επιρεαζονται απο την ψυχολογια του αφεντικού τους!
 
ειλικρινα μακαρι να μπορουσα να ξεχασω οτι εχει καποιο προβλημα. Προς το παρον τουλαχιστον που πρεπει να παιρνει τα φαρμακα της και φυσικα για την ψυχολογια της που θελω να ειναι καλη... Δεν θα κλεισω τα ματια ουτε θα κανω πως δεν υπαρχει προβλημα. Απλα θα προσπαθησω για ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΕΙ. Εξαλου θα πρεπει να παει παλι στον κτινιατρο οπως και να εχει...
 
Den tha ne kako na tin pas ston giatro se 4-6 mines...na ksanakanei eksetaseis...
Omos tora molis tha teliosis me ta farmaka apolavse tin...pekste kai na mi skeftite gia arostia... :)
 
Back
Top