Αναπαραγωγή Υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσει φετος η καρδερινα με καναρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MikeT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MikeT

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2008
Μηνύματα
33
Πόλη
Αίγινα
Καλημερα σε ολους. Εχθες μου εδωσε ενας φιλος μια καρδερινα αρσενικη την οποια του ειχαν δωσει. Απ'οτι μου ειπε και διαπιστωσα, το πουλι πρεπει να ειναι μικρο σε ηλικια. Θα ηθελα να το βαλω να ζευγαρωσει με μια καναρα η οποια μεχρι περυσι ζευγαρωνε με αλλη καρδερινα που εγκατελειψε τον ματαιο τουτο κοσμο. Η καινουρια καρδερινα δεν κελαιδαει ακομα. Τουλαχιστον δεν την ακουσα. Υπαρχει περιπτωση να μου ζευγαρωσει φετος;
 
.

Καλημέρα, πρώτα απ όλα θα πρέπει να αναγνωρίσεις εάν πρόκειται για αρσενικό ή θηλυκό (εάν μπορείς ανέβασε κάποια φωτογραφία της να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε στην αναγνώριση), βασικά μάθε την ηλικία του πουλιού έστω και στο περίπου, σε κάποια πόστ αναφέρεται πως απο τους 9 μήνες (και μετά) είναι έτοιμα για αναπαραγωγή.
 
.

Προκειτε για αρσενικο πουλι. Ο φιλος το ειχε 2 με 3 μηνες αλλα δεν ξερω ποσο το ειχε ο πρωτος ιδιοκτητης.
 
.

αμα ειναι παραγωγης μπορει να ζευγαρωσει και φετος αμα ειναι αγρια δεν πιστευω να ζευγαρωσει φετος.
 
.

Φιλε εαν εχεις καλη καναρα και στηνετε στην καρδερινα τοτε σιγουρα θα ζευγαρωσει. Και κατι αλλο δεν παιζει κανενα ρολο εαν η αρσενικη καρδερινα ειναι (εκτροφης) η οχι αρκει να ειναι πυρωμενη


Φιλικα
Δημητρης
 
.

Eυχαριστω πολυ παιδια. Θα δοκιμασω να τα ζευγαρωσω και βλεπουμε.
 
Back
Top