Αναπαραγωγή Υπαρχει περιπτωση να κανει περισσοτερα απο τρια αυγα η καναρα;

Kiriakos Hadjiloucas

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2016
Μηνύματα
135
Πόλη
Φρέναρος
Καλό απόγευμα παιδιά... Η καναρα μου περσι γεννουσε 5 αυγα και τα 5 με σπορο..Φετος πρωτη γέννα εκανε 3 που ειχαν ολα σπορο καθως και τα μεγαλωσε.. Σημερα αρχησε να γενναει για δευτερι γεννα έχει περίπτωση να γεννήσει παραπανω απο τρια αυγα στην 2 φετονη γεννα.;
 
Ισως στην πρωτη της φετινη γεννα δεν ειχε παρει την σωστη προετοιμασια που θα επρεπε ή δεν ηταν ακομα ετοιμη.
 
έχει περίπτωση να γεννήσει παραπανω απο τρια αυγα στην 2 φετονη γεννα.;
αυτό δεν μπορεί κανείς να το γνωρίζεικαι όλα στηρίζονται στην προετοιμασία που τους έχεις κάνει.. Από την άλλη,όμως, γιατί αγχώνεσαι;
 
Αν ο οργανισμός του πουλιού δεν έχει προετοιμαστεί όπως πρέπει, δεν έχει όλα όσα χρειάζονται και κυρίως το χρόνο να προετοιμάσει καλά τον οργανισμό του... Τότε ναι... μπορεί να σταματήσει στα τρία αυγά ίσως και στο ένα.
Όντα που δεν έχουν κανόνες είναι κι αυτά.
 
Στην διατροφική προετοιμασία έκανες ό,τι έκανες και πέρσι;
 
Καλό απόγευμα παιδιά... Η καναρα μου περσι γεννουσε 5 αυγα και τα 5 με σπορο..Φετος πρωτη γέννα εκανε 3 που ειχαν ολα σπορο καθως και τα μεγαλωσε.. Σημερα αρχησε να γενναει για δευτερι γεννα έχει περίπτωση να γεννήσει παραπανω απο τρια αυγα στην 2 φετονη γεννα.;
Χορήγησες ασβέστιο με τη γέννηση των πρώτων αυγών;
 
Σημερα αρχησε να γενναει για δευτερι γεννα έχει περίπτωση να γεννήσει παραπανω απο τρια αυγα στην 2 φετονη γεννα.;
Αν κατάλαβα καλά ρωτάς εάν η δεύτερη φωλιά μπορεί να ξεπεράσει τα 3 αυγά που είχε η πρώτη; Αν είναι έτσι, φυσικά και μπορεί. Συνήθως κάνουν μέχρι 5.

Έκανε σήμερα το δεύτερο αυγό;
 
Αν κατάλαβα καλά ρωτάς εάν η δεύτερη φωλιά μπορεί να ξεπεράσει τα 3 αυγά που είχε η πρώτη; Αν είναι έτσι, φυσικά και μπορεί. Συνήθως κάνουν μέχρι 5.

Έκανε σήμερα το δεύτερο αυγό;
Αυτό κατάλαβα κι εγώ επειδή έχει ειπωθεί ξανά νομίζω και στο παρελθόν το θέμα είναι αν έχει αποθέματα ασβεστίου η μάνα
 
Ναι βασικα εβαζα αυγο και μηλο...
Αυτή η διατροφική προετοιμασία δεν είναι επαρκής γενικότερα... Μπορείς να δώσεις και πολλά άλλα καλούδια που θα τους προσφέρουν πολλά θρεπτικά στοιχεία! Όχι για να κάνουν 7 αυγά, αλλά για την δική τους υγεία! Για να τους χτίσεις ένα ισχυρό ανοσοποιητικό! 😉
 
Έκανε και τεταρτο αλλα εφυγα τον αρσενικο τον εχω με τα μικρα. Γεννησε τα τρια και τον εφηγα υπαρχει περιπτωση το 4-5 να μην εχουν σπορω η αμαν πηδιξει μια φορα εχουν όλα.;
 
Έκανε και τεταρτο αλλα εφυγα τον αρσενικο τον εχω με τα μικρα..
Ποια έκανε το τέταρτο; τι τέταρτο; Αυγό ή νεοσσό; Τον έβγαλες τον αρσενικό και που τον πήγες; Σε άλλη κανάρα με την οποία έχει μικρά;

γεννησε τα τρια
Αυγά ή μικρά;

υπαρχει περιπτωση το 4-5 να μην εχουν σπορω η αμαν πηδιξει μια φορα εχουν όλα.;
Κανεις δε ξέρει. Πολλές φορές με ένα βάτεμα (αυτή είναι η σωστή λέξη για τα καναρίνια) αρκεί και όλα τα αυγά θα είναι με σπόρο. Και υπάρχουν φορές που εξαιτίας του χωρισμού τα τελευταία αυγά ήταν άσπορα. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό. Αλλά τον αρσενικό γιατί τον έβγαλες και που τον πήγες;

Κυριάκο σε παρακαλώ πολύ άλλη φορά να είσαι πιο συγκεκριμένος, ειδικά αν περιμένεις απαντήσεις από εμάς. Δεν μπορούμε κάθε φορά να μυρίζουμε τα νύχια μας...
 
ναι σας μπερδεψα.. Αυγα γεννησε, αυτη μεγαλωσε τρια πουλλακια και ξαναγεννησε αυγα.. Μολις γεννησε και το τριτο εβγαλα τον αρσενικο με τα τρια τα πουλλακια για να μπορει να τα ταιζει ο αρσενικος και να αφησουν ησυχη την καναρουλλα
 
Δεν έχεις ζευγαρώστρα;
Ελπίζω με το
εβγαλα τον αρσενικο με τα τρια τα πουλλακια
να μην χρειάστηκε να τα πιάσεις με τα χέρια, αλλά απλά να χρησιμοποίησες το διαχωριστικό.
Τώρα σε τι κατάσταση είναι η οικογένεια;
 
Τι εννοεις τη κατασταση αδερφε.; Τα μικρα τρωνε μονα τους αυγο και η θυλικια καθεται στην φωλια και βραζει τα αυγουλλακια...
 
να σας πω ειναι μια ζευγαρωστρα και ναι ειναι χωρισμενη ατην μεση απο την μια πλευρα ειναι τα τρια μικρα και απο την αλλη η μητερα με τν πατερα...η μητερα ζεσταινει τα αυγα π πατερα ταιζει απ το καγκελο τα μικρα που και που γιατι σημερα τα ειδα στις ταιστρες να τρωνε μονα
 
Back
Top