Αναπαραγωγή Υπαρχει προβλημα που ταιζω 2 εως 3 φορες τη μερα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
168
Πόλη
Θεσσαλονίκη
επειδη μια θυληκια μου εβγαλε 2 πουλακια το ενα ψωφισε την δεφτερη μερα απειδη δεν ταιζε κ το 2φτερο ζει ακομη αλλα δεν το καλοταιζει υπαρχει προβλημα που το ταιζω 2 εωσ 3 φορεσ την μερα κ γω; Εγω του δινω με σιριγγα αυγο, αυγοτροφη κ λιγο νερο στο μουλτι σωστο η λαθος;
 
Λάθος. Υπάρχουν ειδικές κρέμες ταϊσματος νεοσσών γι αυτή τη δουλειά. Εσύ η εγώ που ξέρουμε τις αναλογίες (στερεού -υγρού) και τη σύνθεση που χρειάζεται, ώστε να πάρει ο νεοσσός αυτά που πρέπει και να μεγαλώσει σωστά;
Παίζει ιδιαίτερο ρόλο η σύνθεση, υφή του μείγματος, αλλά και η θερμοκρασία της κρέμας.
 
Σε περίπτωση ανάγκης να μην τον χάσεις μέχρι να πάρεις κρέμα καλά έκανες.
 
δεν το ηξερα απλα ειδα οτι το τρωει με πολυ εφκολια γι αυτο το θεωρισα σωστο!
 
Αν ταίζεις πολύ όμως και η θηλυκιά τα βρίσκει συνεχώς ταισμένα είναι πολύ πιθανό να τα παρατήσει και να πρέπει να τα αναλάβεις εσύ εξολοκλήρου...
 
Επίσης θέλει προσοχή η θερμοκρασία να είναι από 39-40 βαθμούς αλλιώς περισσότερο θα καεί και λιγότερο θα πιάσει μύκητες.
 
Αν το διαβάσει η Πωλίνα @Wind-sa, έχει φτιάξει ένα πολύ ολοκληρωμένο άρθρο για ταϊσμα νεοσσών στο χέρι. Καλό είναι να το αναρτήσει γιατί είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικό και για την περίπτωση καψίματος του πρόλοβου (burn crop) αλλά και τα προβλήματα που δημιουργούνται όταν η τροφή είναι κρύα (slow crop).
 
Φτιάχνουμε πάντα τροφή για νεοσσούς σε θερμοκρασίες δωματίου και τόση, όση θα καταναλωθεί την στιγμή του ταίσματος. Το πιθανό περίσσευμα πρέπει να καταστρέφεται. Προσοχή πρέπει να δίδεται στο να είναι άδειος ο πρόλοβος όταν ξεκινάμε τα τάισμα. Επίσης να ταίζουμε πρώτα τους μεγαλύτερους σε ηλικία νεοσσούς και να συνεχίζουμε στους νεότερους ΑΡΑΙΟΝΟΝΤΑΣ την κρέμα.
 
Και καλό είναι να μην ''τιγκάρει'' από τροφή ο πρόλοβος. Δεν θα το παραταϊζεις, ειδικά τις πρώτες μέρες.
 
Back
Top