Γενικά Υπαρχουν καναρινια που δεν αγαπουν το νερο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης juliana
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

juliana

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
γεια σας! Εχω βαλει μια μπανιεριτσα στο κλουβι του καναρινιου μου αλλα δεν το εχω δει να κανει ποτε μπανιο... ειναι φυσιολογικο; υπαρχουν καναρινακια που δεν αγαπουν το νερο;
 
Απο οσο ξερω τα καναρινια υποφερουν αν δεν εχουν νερο. Το νερο στην μπανιερα μετα δεν το βλαιπεις λιγοστο; Δεν ειναι ολα μουσκεμα;
 
παραμενει οπως το βαζω εκτος του το γεμιζει κουτσουλιες
 
Καλα ολα τα μπαια εχουν κουτσουλιες μετα. Ακολουθησε την συμβουλη της Βασιλικης τα καναρινια ειναι βλαβερο να μην κανουν μπανιο
 
παραμενει οπως το βαζω εκτος του το γεμιζει κουτσουλιες
την μπανιερα θα την βαζεις μονο για το πολυ μια ωρα γιατι γεμιζει κουτσουλιες και αν πιει το πουλι μπορει να μολυνθει.
αυτο που θα κανεις ειναι να το ξεκαζεις με ενα ψεκαστηρι και να το ρυθμιζεις να πεφτει πανω του σαν βροχη!
 
Ερωτηση
με το ψεκαστηρη καθε ποτε πρεπει να κανουμε τα πουλακια μας μπανιο;
Διοτη τα δικα μου τα πουλακια δεν κανουν μπανιο στο μπανιερο αλλα απο της ποτυστρες ετσι αναγκαστικα τους αλλαζω το νεροκαι τους πλενω με βουρτσα της ποτυστρες δυο με τρεις φορες τη μερα.
 
Ερωτηση
με το ψεκαστηρη καθε ποτε πρεπει να κανουμε τα πουλακια μας μπανιο;
Διοτη τα δικα μου τα πουλακια δεν κανουν μπανιο στο μπανιερο αλλα απο της ποτυστρες ετσι αναγκαστικα τους αλλαζω το νεροκαι τους πλενω με βουρτσα της ποτυστρες δυο με τρεις φορες τη μερα.
Όσο πιο ζεστός είναι ο καιρός τόσο πιο συχνά. Το χειμώνα και μία φορά την εβδομάδα αρκεί. Να προσέχεις τα ρεύματα αέρα για να μην κρυώσει. Αυτό που κάνεις με τις ποτίστρες νομίζω πως είναι υπερβολή. Αν αλλάζεις το νερό μια φορά την ημέρα σε καθαρή ποτίστρα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Υ. Γ. Τα πουλιά απολαμβάνουν τη διαδικασία του μπάνιου. Να βάζετε την μπανιέρα και ας μην κάνουν μπάνιο. Κάποια στιγμή η περιέργειά τους θα τα ωθήσει να δοκιμάσουν. Χρειάζεται λιγάκι υπομονή.
 
Back
Top